Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Infrastructura telecom (NetCity)

245 posts, 83105 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 18
 
 

📖 Pagination options
Re: NetCity alaska

Cele ramase sunt din prima etapa ( primele bucle puse in exploatare), de taiat, cand erau doar taiate nu si curatat locul (stalpul), incarcate intr-un camion. Sau mai este un caz, unele firme dupe ce s-au taiat, au venit si au tras altele, in  etapa asta nu au mai fost implicate asa de multe "forte", si au ramas atarnate.
Preturile vor creste probabil, cand vor incepe sa se lege si de cele dintre blocuri. Dar mai e cale lunga.

 


Re: NetCity elloyy

alaska wrote:
Cele ramase sunt din prima etapa ( primele bucle puse in exploatare),

pe dimitrie pompeiu le-au taiat acum maxim 2 luni, deci nu e vorba de prima etapa . si e plin de ramasite. si pe turda sunt o gramada, in cateva locuri oamenii au mai luat initiativa si au infasurat ramasitele in jurul stalpilor, ca actionau ca o bariera pt masinile care voiau sa parcheze.

 


Re: NetCity alaska

Daca era cupru, nu cred ca mai atarnau pe acolo :))

 


Re: NetCity Dominatrix

danielstan wrote:
Apropos, vizitand frumoasa si super-civilizata Elvetie am remarcat ca in centrele istorice ale oraselor lor NU EXISTA STALPI pe trotuare.Lampile de iluminat public sunt agatate cu cabluri aeriene, prinse de zidurile caselor din jur.
Asa a existat si in Romania, candva, pe vremea ailalta. Centrul Brasovului si al Sibiului sunt exemplele care imi vine acum in minte. Din pacate, totul e la timpul trecut.

 


Re: NetCity subway guru

In Romania normele nu permit agatarea retelelor electrice de iluminat sau a firelor aeriene de contact pt tramvai/troleibuz pe traversee fixate de peretii cladirilor...
De curand, cand s-au reabilitat cateva stradute din centrul vechi al Bucurestiului pe care mai supravietuiau felinarele chioare de la 1900 suspendate de cladiri, s-au dat jos si a 'implantat' Luxtenul niste stalpi-felinar de plastic ce se potriveau cu peisajul ca nuca-n perete...

 


Re: NetCity Costin

Eu am observat cum pe mai multe artere cu canalizare netcity au reaparut cabluri Vodafone (scrie pe ele). Sunt cam singurele ramase si nu le deranjeaza nimic. Am in minte diverse portiuni din centru (Lascar Catargiu-Magheru) dar si Bd Ion Mihalache. Tupeu sau spaga?

 


Re: NetCity Nightwolf

cos wrote:
Eu am observat cum pe mai multe artere cu canalizare netcity au reaparut cabluri Vodafone (scrie pe ele). Sunt cam singurele ramase si nu le deranjeaza nimic. Am in minte diverse portiuni din centru (Lascar Catargiu-Magheru) dar si Bd Ion Mihalache. Tupeu sau spaga?


STS ...

 


Re: NetCity Bogdan Ciorascu

STS pana la noi dispozitii

 


Re: NetCity alaska

Se pot poza cabluri si pe stalpi, dar la un pret foarte foarte mare. Vodafone pana acum nu am vazut decat pe Mihalache. In rest sunt cablurile firmei Datek (etichete albastre), care, din cate am auzit, lucreaza cu primaria, fac legatura la camerele de supravaghere,nu cele pentru trafic, cele tip dom.

 


Re: NetCity subway guru

Atenție! Câteva mii de locuitori din Sectoarele 1 și 5 pot rămâne fără internet
19 sep, 16:10 / B365
Proiectul Netcity continuă, noi artere fiind eliberate de cablurile aeriene. Dacă furnizorii de internet nu au procedat la timp la migrarea în subteran a cablurilor, cetățenii pot rămâne fără conexiune.
http://b365.ro/news/atentie ... -internet/
În urmatoarele 30 zile se vor dezafecta, incepand cu noaptea de 19/20.09.2011, în conformitate cu Dispozitiile Primarului General, cablurile de pe arterele aferente Buclelor 6 si 8 in ordine, dupa cum urmeaza:

- Str. Iacob Felix

- Calea Victoriei

- Str. Nicolae Iorga

- Str. Stirbei Voda

- Str. Ion Campineanu

- Str. Eforie

- Bd. Regina Elisabeta

- Str. Schitu Magureanu

- Bd. Mihail Kogalniceanu

- Splaiul Independentei,

- Bd. Eroii Sanitari

- Bd. Gheorghe Marinescu

- Sos. Cotroceni

- Str. Constantin Noica

- Calea Plevnei

- Str. Vasile Parvan

- Str. Bogdan Petriceicu Hasdeu

- Str. Izvor.

Primăria generală roagă riveranii sa nu parcheze autoturismele (in zonele mentionate mai sus, pe timpul noptii, in intervalul orar 22.00 – 5.00) sub reteaua de cabluri aeriana ce urmeaza a fi dezafectata, pentru evitarea oricaror accidente. De asemeni, instituția cere scuze pentru disconfortul creat.

În cazul in care nu si-au luat masurile de migrare in subteran, operatorii sunt obligati, conform conditiilor contractuale, sa isi informeze abonatii in legatura cu intreruperea furnizarii serviciilor.

Primaria Municipiului Bucuresti a finalizat dezafectarea cablurilor aeriene, amplasate ilegal pe domeniul public, pe arterele aferente Buclei 9 a traseului Netcity.

Arterele aferente buclei 9 sunt:

-         Bd. Aviatorilor (tronson P-ţa Charles de Gaulle – Pod Bordei);

-         Şos. Bucuresti – Ploiesti;

-         Str. Elena Văcărescu;

-         Str. Alexandru Serbanescu;

-         Str. Nicolae Caramfil;

-         Bd. Ficusului;

-         Str. Stefan Burileanu;

-         Str. Biharia;

-         Str. Pechea.

 


Re: NetCity Paul

La Razoare spre Drumul Sarii.
3.jpg (459.75 KB; downloaded 3261 times)

 


Re: NetCity shoppy

Cretinii de la firma asta au sapat noaptea trecuta un sant de-a curmezisul Caii Grivita in dreptul Cimitirului Sfanta Vineri si logic ca l-au acoperit doar cu pamant si nu l-au semnalizat cu absolut nimic, de dimineata era sa ma infing in fundu lu ala din fata cand a trantit frana iar dupamasa am uitat de el si, cu ochii pe un ditai camionul, nu am mai avut loc sa franez destul, sa-si rupa picioarele si gatul prin santuri cei responsabili de nesimtirea asta.

 


Re: NetCity Costin

Vezi ca tocmai lucreaza la inca unul, la 100m mai spre Chibrit  :twisted:

 


Re: NetCity rosetti61

Astia de linii drepte nu stiu, decat de linii frante? Bine, ca in drumul lor - in teren (!), nu si pe plan, se mai afla masini parcate, chioscuri, tarabe... Isi fac damblaua si la Piata Kogalniceanu. In loc sa scurme in pamant, nu se poate face o canalizatie din beton pentru toate matele astea? Nu sa toarne beton armat ci sa bage profile, asa cum se intampla pe la magistralele de termoficare.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419378 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use