MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Tronsonul 1 Mai - Parc Bazilescu • Lucrări în 2000 - 2011

 

Topic: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazilescu

265 posts, 83174 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 19
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil ByOnu

subway guru wrote:
...


Sunt de acord. Scarile acelea sunt foarte bune, mie unu chiar imi place ineditul, asta este pana la urma farmecul metrouletului nostru, cu care unii se mandresc, si altii nu stiu cum sa fuga de el - eu fac parte din prima categorie. Daca se strica liftul si vrem sa ajungem in partea dinspre Laminorului, ce facem, ne intoarcem inapoi? Nu vad cu ce deranjeaza pe cineva acele scari. Daca ar fi Piata Unirii sau Victoriei mai ziceam, dar la o statie cu asemenea 'trafic' nu-i bai. Daca ar fi sa ne luam de toate detaliile astea statia Romana nici n-ar mai exista. :lol: Statiile sunt perfecte asa cum sunt... next!! ;)  :)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil subway guru

@sab:
O 'rulanta' ai la 'capatul mai larg'...spre oras...
Pe mijloc daca o puneai, nu mai aveai loc pt 'spatiile tehnice' vitale ale statiei (o statzie de metrou, in afara de spatziile publice vizibile publicului larg mai are inca tot pe atat spatzii tehnice ascunse privirii publicului...care la Bazilescu sunt puse exact deasupra peronului...)
In legatura cu traseul situatzia e cam asa:
de la 'Jiului' la 'Parc' e aproape linie dreapta (e doar al doilea loc din retzeaua de metrou unde se poate 'vedea' cu ochiul liber' dintr-o statie intr-alta, celalalt e in Militari...)
De la 'Parc' spre 'Zarea' traseul face un 'S' prin parc, pe sub pomi si 'boschetzi', ptr ca pe acolo nu sunt nici canale, nici artere de apa si nici 'termoficari'...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil subway guru

@andrei11:
'Primul' pe care mi-am dorit 'sa-l duc cu metroul prin subteran pana la Bazilescu' ai fost chiar tu...dar 'binele cu fortza' e doar 'f... de m...'...daca nu-tzi place si nu-tzi convine...n-ai decat sa iei taxiul...si sa fii sanatos!!!
Pancarda aia e foarte buna...'Spre Otopeni'...in cel mai scurt timp posibil...iar pancarda cu 'Spre Drumul Taberei' ar trebui instalata la amorsa din Eroilor...ca sa stie tot omul ce si cum...
Daca e 'forum de discutzii' asta nu inseamna ca e 'forum de palavrageli' pe dinafara de subiect si de minima logica...sorry, dar n-ai pic de dreptate...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil ByOnu

andrei11 wrote:
...Sa scoata cineva pancarda aia de la PLS Bucegi cu "SPRE  OTOPENI" ca ne facem de rusine...


Cine in afara de noi, pasionatii, si Metrorex, mai stie de acea pancarda? Nimeni, ca doar nu stau calatorii cu ochii beliti prin tunel + ca se trece foarte rapid pe langa ea. Lasati-o acolo, ca e buna, mai iesim si noi din monotonie ... dupa mine este foarte :lol:.. cand am vazut-o m-am prapadit de ras. Daca ar fi pus-o pe afisaje la 1Mai de acum, mai ziceam sa se lase cu 'cearta' dar asa? 8-)

Sa ma contrazica Guru, dar din cate stiu eu acea pancarda a fost instalata pentru vizita ministrei, cand a plecat de la 1Mai, nu? :) ;)

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil subway guru

@ByOnu:
'treaba' cu pancarta e si mai 'nevinovata' decat pot multzi 'banui'...
A aparut 'la probe', cand 'discutand' despre alte probleme de semnalizare in tunel' constructorul a zis 'la plezneala', ce ar fi daca am pune aici o placutza cu 'spre Otopeni'???
Toata lumea s-a 'amuzat' si a zis 'de ce nu?'...la care constructorul 'a marshat' si a zis: Gata shefu', o punem noi pe cheltuiala noastra, doar, doar o da Dumnezeu sa se si adevereasca cat mai curand...zis si facut...restul...sunt 'legende'...
'Viatza' bate 'filmul' intotdeauna!... 8-)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil sab

subway guru wrote:
De la 'Parc' spre 'Zarea' traseul face un 'S' prin parc, pe sub pomi si 'boschetzi', ptr ca pe acolo nu sunt nici canale, nici artere de apa si nici 'termoficari'...

Aha...Deci S-ul se face pentru a evita retele edilitare...Este cam ciudat cu retele astea, cum ne incurcam mereu de ele. Credeam ca asta este marele avantaj al traseului executat cu scutul fata de galerie, ca nu prea te mai lovesti de retele, dar vad ca m-am inselat.
In legatura cu spatiile tehnice....Putea fi invers, spatiile tehnice sa fie la capetele statiilor si iesirea pe mijloc. Se facea un vestibul mare, cu tot ce avea nevoie, cam ca la Izvor. Scari rulante, scari fixe, lift, etc...Plus ca mai faceai economie de personal (casiere, supraveghere, etc) cand era un singur vestibul. Stiu ca ai rulanta in capatul celalalt (ba chiar sunt doua), dar daca te nimereti sa nu fii "la locul potrivit"...cam "urezi de sanatate".Sau faci putin sport, ca face bine la sanatate... :D
P.S. La Eroilor nu este acelasi lucru, ca acolo nu va fi derivatie. Este o simpla amorsa pentru linia tehnologica, nu pentru linie activa, deci nu il intereseaza pre mult pe calator. Sincer, nici cea de la apeducte nu il intereseaza...Sa vedem ca se incepe si mai palavragim dupa aceea.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil subway guru

S-a facut multa 'gura' in legatura cu 'dificultatzile' premierului de a valida cartela la Jiului...
Sherlock Holmes zice ca premierul nu a gresit cu nimic, doar ca la turnichetzii cei noi cartela se baga 'pe dos' comparativ cu cei vechi si cu 'sagetzile' inscriptzionate pe cartele...
Ceva marturii 'live', dragii mei Dr. Watson?
Cum e 'in realitate'treaba? :ugeek:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil misterr

Se vede în filmulețul de aici, la 0:52, cum îi întoarce Udriște cartela. Într-adevăr, o bagă cu săgeata invers.
Iar or să se ambaleze discuțiile cu caietul de sarcini pentru turnicheți, ca cele cu profilul roților de Bombardiere...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil subway guru

Filmuletz-ul de la 'inaugurare' e destul de evident...
Eu voiam o confirmare 'first hand' de la forumistii nostri ca se baga cartelele 'deaindaratelea'...
Altfel am destule 'dovezi', inclusiv de la 'primul calator intrat la Bazilescu', ce nu a reusit sa-si 'valideze' cartela si se 'intreba' daca nu poate intra pt ca are 'cartela de deportat', noroc ca l-a 'bagat' un 'invitat' cu cartela 'jubiliara'...pe gratis...
Oh, ce complicata poate fi 'viatza reala' din cauza de 'mici amanunte' ca acestea... :mrgreen:

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil misterr

Da, se vede clar că Udriște a băgat cartela cu săgeata invers ca să meargă:


cartela.jpg (18.54 KB; downloaded 4401 times)



Nu cred că avea timp altcineva să deblocheze turnichetul, a fost chestiune de secunde. De fapt, din cîte știu, numai primul turnichet poate fi deblocat de la cabină, ori aici nici nu cred că s-a știut dinainte pe care îl va folosi premierul, ca să stea cineva cu mîna pe vreun buton, în caz că nu merge din prima.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil subway guru

Intrebarea 'de baza' la care ar trebui sa gasim 'raspunsul' e 'ce anume e pe dos', cartela ori turnichetul.... :?

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil misterr

Sau poate stația Bazilescu...    :D

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil cnstr

Confirm...turnichetii astia sunt "pe dos".
Cand am trecut eu pe acolo (ziua 2 de la inaugurare) m-am simtit chiar destept. Am fost singurul care a nimerit pozitia corecta doar din a 3-a incercare (fara ajutor).
   - Prima varianta a fose cea veche..normala. Nu m-am gandit ca mai nou se construiesc statii de metrou "puzzle". :)) Propun in viitor un sudoku pe display-ul turnichetilor inainte de validare :)
   - In varianta 2 am intors cartela dar tot cu sageata spre intrarea aparatului pe ideea ca nu pot sa o scot inainte sa o bag.
   - Solutia a fost gasit dupa ce m-am uitat pe aparat.... acolo e un simbol care are o banda neagra in stanga. Asta e pozitia...cartela intra cu banda magnetica in partea stanga....la vedere.

Personalul de acolo a avut zile pline...si probabil o sa mai aiba. Pozitia asta a cartelei parca e mai normala...daca se adopta din prima era o chestie. Acum toti calatorii vechi au reflex format.....plus ca sageata de pe cartela deruteaza.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea statiilor Jiului si Parc Bazil 3mil

Intr-adevar, cartela se baga in directia opusa sagetii inscriptionate pe ea. Pe turnichet e desenata o pictograma cu o cartela ce are banda pe partea stanga, dar problema e ca trebuie ignorata sugestia de pe cartela. Nu stiu ce solutie ar fi, probabil sa nu se mai tipareasca sageata pe cartela si niste pictograme noi pe turnichetii vechi.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 19
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Tronsonul 1 Mai - Parc Bazilescu • Lucrări în 2000 - 2011  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 421009 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use