De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1889 posts, 403413 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 135
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire t530

@TibiV - oho...cate scrie in ea si pe ei ii doare undeva.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Mie nu mi se pare ca PeSeDe se opune manifestarilor stradale. Pe de o parte are dreptate primarul, nu prea e OK sa blochezi un drum doar ca se joaca 6 oameni tenis sau alte minunatii de genul asta. Pentru asta exista sali de sport, si pentru asta ar trebui sa existe terenuri de sport in parcuri, nu pe asfaltul dogoritor (apoi ajung deshidratati la spital si tot vina primarului este...)

OK, sunt unele evenimente de anvergura mare care sa zicem ca ar merita sa blocheze un drum. Dar cred ca problema principala e mai mai complexa decat niste evenimente stradale blocate...problema e felul in care a fost gandit transportul in Bucuresti (sau mai exact, felul in care NU a fost gandit), si faptul ca arterele principale trec prin centrul orasului, fix acolo unde se fac aceste evenimente. Asta e o mostenire grea de pe vremea cealalta, despre care mai nimeni nu vorbeste...

Asa e, in alte orase Europene nu se pune problema de blocare a manifestarilor stradale in centru, dar centrul acestor orase este oricum blocat accesului rutier in orice zi a saptamanii la orice ora, pentru ca reteaua de transport rutiera a fost gandita cu cap...

Deci haideti sa nu ne mai agitam ca sticlele de Pepsi si sa propunem niste solutii mai bine gandite... Pana la urma asta este un forum dedicat transportului, iar problema asta cu manifestarile tine direct de transport.

Si data viitoare sa va ganditi de 2 ori inainte sa absentati de la vot (ma rog, in cazul acesta primarul actual chiar era solutia cea mai putin proasta dintre toate alternativele), ca tot a fost discutia mea cu 133 313 despre importanta votului...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

mcosmin wrote:
Lasa ca e mai bine decat sa greseasca si nici sa nu dea inapoi. Dovedeste ca asculta, spre deosebire de altii (gen fostul ministru al transporturilor).

Pai si a oprit-o cineva sa asculte inainte sa vorbeasca (de gandit nu mai spunem) :)

Oricum, adevarul e la mijloc, sunt mult prea multe evenimente in weekend-uri si care chiar ne afecteaza.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

In principiu nu avem cum sa ghicim ce gandeste ea.
A vorbit, am reactionat, s-a repliat.

Anumiti indivizi (mereu aceiasi) se agita prea tare, probabil au un castig financiar din agitatie. Si prea multi inocenti pun botul.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire t530

mcosmin - la faza cu votul sunt de acord cu tine, in rest mai studiaza-i pe domnii anti-justitie!

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Costin

Vedeti sa nu deviati cu discutiile... sunteti foarte aproape.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire stakee

Daca tot discutam dinastea, sunt curios de cine a urmarit emisiunile de pe TVRM cu Mircea Dogaru, ce zice el despre poporul român si stramosii nostri, par a fi niste idei foarte stiintifico fantastice, dar vine cu argumente foarte solide

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

Costin, e clar, a votat cu ea. :)

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Costin

stakee wrote:
Daca tot discutam dinastea, sunt curios de cine a urmarit emisiunile de pe TVRM cu Mircea Dogaru, ce zice el despre poporul român si stramosii nostri, par a fi niste idei foarte stiintifico fantastice, dar vine cu argumente foarte solide

Ala cu sindicatul militarilor disponibilizati care scoate agitatori la toate protestele cu scopul de a le deturna, sponsorizat de Rusia si care a cerut desfiintarea DNA? Nu mersi.

PS: inainte de a-mi cere dovezi, cautati pe google "Mircea Dogaru". Eu nu va dau site-uri, sa nu ziceti ca sunt partinitor.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Florinds

La o prima vedere, pare ca nu are toata tigla pe casa.
Eu personal am o parere foarte proasta despre gradatii din armata romana... Niste oameni care castiga mult peste profesori si medici si care au tot felul de avantaje, iar in momente importante isi pun piciorul in ghips (Stanculescu), tradeaza (istoria plina de tradatori), sunt egoisti (vezi Oprea, Steaua) etc. Dar e doar parerea mea.

 


Re: Termoficare t530

ELCEN: Datoriile RADET lasa aproape jumatate din Bucuresti fara apa calda
Ce putea sa faca Firea si Clanul Mafiot PeSeDe?
In loc sa plateasca datoriile la ELCEN, ei au taiat impozitul de 16% la pensiile bosorogilor...s-au gandit bine, borosogii nu prea folosesc apa calda (Put in RATB de te ia capul), iar majoritatea lor stau in Drumul Tarabei, Militari...
:evil:  :evil:  :evil:  :evil:  :evil:

 


Re: Termoficare ByOnu

Cred ca jignesti aiurea-n tramvai. Pensionarii, prin definitie, sunt persoanele care beneficiaza de pensie ca urmare a faptului ca au muncit de-a lungul vietii. Nu cred ca te iei de cine trebuie. Imi place sa cred ca problemele cu mirosul vin odata cu varsta foarte inaintata, mai rau cand vezi tineri si oameni in floarea varstei mirosind (transpiratie, respiratie de te doare capul, miros puternic de tutun, dinti cu mazga, dantura stricata, etc. ma opresc aici). Cat despre impozit, tu ce ai vrea? Nu-i normal ca PSDul sa-si rasplateasca alegatorii? Ca doar datorita lor a castigat PSD tot Bucurestiul, ...si a tinerilor prea ocupati Duminica sau care n-au cu cine vota pentru ca toti sunt la fel... :evil:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire TibiV

ByOnu...
Se intampla ceva ciudat in ultima vreme...

Ma faci sa... :bere:
:lol:
(Tare aia cu cei muuuult mai tineri, dar care duhnesc a "chestii"...)

PS
Mi-a atras atentia aici afirmatia ta, absolut corecta ca principiu... Dar nu este topicul potrivit pentru o dezbatere...
ByOnu wrote:
Pensionarii, prin definitie, sunt persoanele care beneficiaza de pensie ca urmare a faptului ca au muncit de-a lungul vietii.

Cred ca stii foarte bine cum functioneaza sistemul Bismark...
Beneficiaza de dreptul la pensie...
Valoarea pensiei depinde (sau asa ar trebui) de cat de mult ii taxam pe cei care muncesc astazi.
Dar este o discutie tare complicata, careia nici tara care a inventat sistemul de pensii nu ii gaseste raspuns. Ma rog, doamna cancelar se pare ca a gasit un raspuns: sirienii cu cate 5-6 copii...

LE
Acum am vazut ca de fapt este fix topicul potrivit pentru dezbateri pe tema asta...
Vorbim de fapt despre o autopedepsire pe termen lung a celor care spun "Aaaa, cel mult doi copii ca sa ii educ decent, sa le ofer tot ce au nevoie"
OK, aia "cel mult" doi copii se traduc statistic in 1,4 copii pe familie.
Deci la vremea muncii, 1,4 persoane vor plati pensia celor 2 (doi) parinti.
Cu cat ii taxam pe aia 1,4 ca sa plateasca o pensie decenta celor 2 parinti ?
Daca nu ne ajung banii, luam din alta parte. De la TVA, de la accize sau de la orice alta taxa/impozit.
Iar dupa aia ne miram ca nu avem spitale OK, nu avem scoli OK, nu avem drumuri OK, nu avem tramvaie OK - si in general nu avem nimic OK.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Hai sa fim seriosi, prezumtia ca din cauza pensionarilor nu avem bani de spitale si drumuri e ridicola (sunt sigur ca fondurile europene pe care nu le absorbim dar la care contribuim se duc tot la pensionari). Motivul pentru care nu avem nimic din toate astea e capusarea institutiilor statului si devierea banilor unde nu trebuie, si asta a fost facuta de toate partidele de pana acum, nu doar de PSD (deci afirmatia ca PSD face automat ceva rau e doar campanie electorala de cea mai proasta calitate, la nivel de postac platit intalnit pe site-ul lui Moise Guran sau Realitatea TV), plus renumeratiile ridicol de mari pentru anumite persoane.

Oamenii din partide se schimba, partidele in sine nu sunt fiinte cu putere de decizie, si nu partidele fura, ci oamenii din ele, oameni care au fost mereu aceiasi si abia acum incep sa mai dispara de pe scena (unii mai repede decat altii).

Problema cu ECLEN si Radet e vechie, si e in primul rand vina Radetului si administratei educate pe marginea santului sau in baruri, care nu a investit niciodata in reparatii, nu a primariei (care normal ca nu vrea sa arunce banii in atmosfera - efectiv * ), si nici a primarului actual, care probabil va fi nevoit sa gaseasca o alta solutie (cum ar fi fost combinarea Eclen cu Radet oprita de tinerii frumosi si destepti sau efectiv falimentarea radet si infintarea unei noi firme) caci datoria aceea nu va putea fi platita niciodata.

* radet pierde aproximativ 32k euro pe zi prin pierderile retelei in atmosfera.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 135
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2282 forum members have written 421053 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use