De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1889 posts, 403412 views
 
Go to page:  1  ... 99 100 101 102 103 104 105  ... 135
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Cristi N

Mai e un detaliu, multi nicusoristi au plecat din partid spre UNDOR (vezi  si articolul postat acum cateva zile de Andrei11) si AUR, iar acum dupa declaratia lui Nicusor nu prea mai sunt dispusi sa iasa in public asa ca nu ar trebui sa mai avem parte de prea multe scandaluri.  8-)

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Pe ultima suta de metri: cat de important este votul nostru!

https://www.youtube.com/watch?v=VZnlLLy8 ... Digi24HD

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire SirVlady

Noi am demonstrat iar, inca o data, dupa 4 ani de lozinci cu **** partidul care ne-a furat pe fata si are sigla celor 3 trandafirasi (imi asum ce am zis in enuntul acesta). Degeaba urla toti in gura de sarpe privind contextul pandemic, ca e fix degeaba daca tot nu au votat. O singura zi in 4 ani sta in mainile noastre pentru schimbarea puterii si noi efectiv ne mictionam pe el de vot!...

Ca un bonus:
IMG-20201207-WA0030.jpg (133.99 KB; downloaded 1782 times)

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire aztec

Credeați că mai rău nu se poate .?
Ba da, următorii 4 ani.
In loc de normalizare, avem parte de un balamuc politic . Cu șanse să continue și după cei 4...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire cris_m

Pe mine nu prezenta asta ma dezamageste, ci faptul ca o gluma de partid, AUR, intra in parlament si nu oricum, cu aproape 10%!!! Asta e un mare pericol pentru societate si sper ca la urmatoarele alegeri sa dispara din peisaj...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire zapacitu

Stiu cel putin 5 persoane care au refuzat sa voteze cu urmatorul argument: "nu am cu cine". Alte doua au mers la vot si au votat strict la CD un independent, iar la senat au aplicat bancul cu bunicuta in cabina de vot si cratima. Daca ar fi fost impus votul, ar fi existat un mare procent de alegatori care ar fi anulat buletinele, insa multi s-ar fi straduit sa inteleaga daca au cu cine vota si probabil clasamentul ar fi fost altul.

Problema e ca pe listele PSD, PNL si USR sunt baroni locali de a doua sau a treia generatie (prima generatie fiind clasa conducatoare a RSR). Votezi cu sistemul care ne-a condus inca din anii 70? Iar listele AUR nu cred ca le-a puricat nimieni, au venit cu o retorica noua care aduce voturi, au venit cu pretentii de antipartid (aduceti-va aminte de USR - sau era USB pe atunci? - care ziceau ca ei nu fac politica). Iar UDMR e UDMR, ei sunt uniti deci intra la guvernare. Daca ar fi fost doua partide maghiare, ambele ar fi esuat in a reprezenta pe cineva. Plus de asta, ei merg la voi pentru ca altfel nu le garanteaza nimeni drepturile.  Ei au de ce.

In plus, in Romania e MAI RAU sa votezi cu un partid mic decat cu unul mare, pentru ca votul tau se redistribuie. Sistemul de vot, in cazul in care nu v-ati prins, a fost gandit pentru a impiedica schimbarea, nu pentru a o promova. Vechiul principiu de a "tine de putere cu dintii". Nu e nou, nici macar nu e specific perioadei "de aur". E o chestie general valabila in clasele politice aflate la putere doar prin vot. Personal cred ca lipsa unei clase conducatoare de facto duce la lipsa de valori de care dam dovada. Iar schimbarea ar trebui sa vina tot de la clasa politica actuala, cea corupta. Ganditi-va doar ca cine nu sta cu forme legale intr-o localitate NU poate vota in acea localitate, ceea ce inseamna ca >50% din tineri nu au votat, altfel am fi avut un parlament albastru, la fel cum acum patru ani am avut unul rosu (ei si-au ales culorile!). Intr-o tara civilizata pentru asa ceva se anulau alegerile, insa la noi aparent se poate...

Ia hai sa vedem ce se intampla daca impozitul creste de 2.5 ori la absolut orice se aplica individual si se dau reduceri pentru:
- 10% pentru utilizarea canalelor de comunicatie online in relatia cu statul in cadrul proceselor unde acest lucru e posibil
- 10% pentru respectarea individuala a legii (fara contraventii in anul precedent)
- 20% pentru respectarea libertatilor celorlalti (fara condamnari penale, vaccinuri la zi, respectarea masurilor sanitare - toate simultan in anul precedent)
- 20% pentru exprimarea votului la toate scrutinurile din anul precedent

Concomitent cu cate doua scrutinuri anual (eventual programate, primavara si toamna nu in ajun de Craciun - ignorati faptul ca avem doar patru scrutinuri la ora actuala, am putea sa separam alegerile primar / consiliu si senat / cd) si garantarea posibilitatii prezentei la vot prin Constitutie (a, stai, e deja garantat dar nu e penalizat nimeni daca nu se intampla...). Cel mai probabil intr-o astfel de schema ar fi MULT MAI MULTA LUME interesata de vot (pe principiul daca tot o fac, macar sa o fac bine). Altmiteri acum e doar o corvoada aiurea chestia asta cu votul, iar modul in care e aplicat la noi cu scoli inghesuite, cum nu poti vota prin corespondenta sau cu urna mobila, cum nu poti verifica votul prin corespondenta.... sunt chestii dure si de o neconstitutionalitate crasa.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Un alt punkt de vedere
Politikă.jpg (88.37 KB; downloaded 1657 times)

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire cris_m

Asa mai bine anulam alegerile, macar scapam de-o grija si ne intoarcem la ce a fost. Am senzatia ca noi ca popor nu am vrut si nu vrem vreodata schimbarea. Daca e sa ne luam dupa unii si altii tot mai bine era pe vremuri, totul perfect, la superlativ, nu conteaza ca de fapt era un dezastru. :roll:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Nu. Tabelul respectiv prezintă cât la sută din oameni  au votat un  partid sau altul.  Atâta tot.  Tot timpul se neglijează acest aspect.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Nu, nu e bank. E unde putem să ajungem cu << Corectitudinea Politică -GDPR - și alte aberații >> dacă nu suntem atenți.
Numerele de la mașini șterse în poze.
Deci de vină nu e soțul care e pe traseul amantei, de vină e că i-am făcut eu poza !  Asta da logică ! Beton !
PC.jpg (146.01 KB; downloaded 1606 times)

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

^
Perfect de acord cu ce a postat andrei11,
dar,  daca Romania inca nu este in Schengen, nu se datoreaza faptului ca  politica romaneasca nu adopta intr-un totul corectitudinea politica UE.
Cum facem ca acea coruptie endemica din ministere si institutii ale statului sa dispara? Cum facem ca dreptatea ta andrei11 sa fie esentiala atat pentru tine cat si pentru vecinul tau si libertatea ta sa fie maxima atata timp cat nu lezeaza libertatea altora, cum facem ca presa si tv sa nu mai fie dirijate de moguli si oameni condamnati, cum facem ca Justitia sa fie egala si pentru tine, si pentru mine si pentru Presedintele Romaniei?? In Justitie trebuie facut atat de mult(de reparat) incat acum(dupa dezastrul lasat de PSD) mi se pare la fel de greu precum constructia de autostrazi si linii cf pentru trenuri ultrarapide....PNL aflat pana acum intr-o minoritate in Parlament nu a putut sa rezolve mai nimic la Justitie!
Acum poate va face o majoritate care sa doreasca reforme adevarate in Justitie, in ministere si institutii ale statului.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Independența justiției ?
:rofl:
Bill Clinton a fost scos basma curată vizavi de aventurile amoroase ( dovedite ! ) cu Monica Lewinsky !
Să nu  amintesc aici nici de asasinarea lui John Fitzgerald Kennedy. Care rezolvare a rămas în ceață.
Etc !

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire subway guru

Alb Voda e mai rasist ca Negru Voda!!!
Avem tot dreptul sa ne autodenumim negri dar nu avem niciun drept sa-i botezam astfel pe altii, tot asa cum nici ei nu au niciun drept sa ne zica tzigani...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire ByOnu

https://m.digi24.ro/video/sot-si-sotie-p ... -1418503

Tulai doamne..... Astia.s politicienii onesti votati pe Facebook?

 


Go to page:  1  ... 99 100 101 102 103 104 105  ... 135
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2282 forum members have written 421053 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use