De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Retelistica

14 posts, 4382 views
Retelistica Costin

Pe Aerogarii nu au bagat Netcity? Ca prea s'au grabit sa taie cablurile, spre deosebire de cablurile de pe Dacia, unde a ramas un stalp in mijlocul drumului la Piata Gemeni tocmai din cauza cablurilor de pe el...

 


Re: Retelistica Nightwolf

Aerogarii a fost tot timpul un bd. spetos dpdv al telco datorita stalpilor de pe mijloc si a faptului ca pe acolo treceau toate agabariticele ... din cate stiu, NetCity nu a ajuns in nord, nu a trecut de Aviatorilor. Solutii de ocolire sunt garla p`acolo, dar trebuie sa sari CF ceea ce este ff complicat. In principiu ramane varianta prin Sos. Nordului - Bd. Apicultorilor - Bd. Ficulusui - E. Cuza .... numai ca trebuie sa "sari" niste pomi ...

 


Re: Retelistica bercenicity

In principiu backboneurile furnizorilor de internet in orase mari/la nivel national sunt inele - asa ca daca pica un segment se poate redirectiona traficul pe partea mai lunga a inelului...

 


Re: Retelistica elloyy

Nightwolf wrote:
e ... din cate stiu, NetCity nu a ajuns in nord, nu a trecut de Aviatorilor.

pe dimitrie pompeiu a ajuns, adica au sapat santurile si au tot montat cabluri prin ele, dar pe alea de pe sus inca nu le-au scos  :roll:
la fel am vazut santuri pe barbu vacarescu, cel putin pana la aurel vlaicu.

 


Re: Retelistica Chev Celios

Santul posibil sa mai fi fost din cauza celor de la Enel care au avut un proiect de imbunatari a retelei de electricitate care pleca din Fundeni(a trecut si pe strada mea) si se duce o parte in Nordul capitalei si o parte in zona Timpuri noi(o sa fie nevoie de mult curent si pe acolo ca am inteles ca si pe acolo se face un mall pe locul fostei fabrici).

 


Re: Retelistica subway guru

In zona se sapa de zor la 'NextCity'...
Detalii cereti va rog de la DUP... ;)

 


Re: Retelistica cornel001

Nu stiu la ce zona de nord va referiti voi, dar netcity era asta toamna deja sapat si dinspre PPL catre Baneasa.

 


Re: Retelistica Nightwolf

elloyy wrote:
Nightwolf wrote:
e ... din cate stiu, NetCity nu a ajuns in nord, nu a trecut de Aviatorilor.

pe dimitrie pompeiu a ajuns, adica au sapat santurile si au tot montat cabluri prin ele, dar pe alea de pe sus inca nu le-au scos  :roll:
la fel am vazut santuri pe barbu vacarescu, cel putin pana la aurel vlaicu.


Acolo e NxData, aveau tot interesul sa traga pe Pompeiu ... in frunte cu STS-ul :)

bercenicity wrote:
In principiu backboneurile furnizorilor de internet in orase mari/la nivel national sunt inele - asa ca daca pica un segment se poate redirectiona traficul pe partea mai lunga a inelului...


Asta e citat din CISCO-NETACAD unde te invata cum sa construiesti o retea, teoretic, indestructibila la nivel de layer 1-3 ... traficul de date nu se poate redirectiona ci in cel mai rau caz se poate face re-routing pe inel inferior segmentat ... asta daca furnizorul are asa ceva ... cum insa in RO nu exista asa ceva, n-ai sa vezi. Se trag tronsoane noi prin alte parti ... ;)

 


Re: Retelistica Nightwolf

cornel001 wrote:
Nu stiu la ce zona de nord va referiti voi, dar netcity era asta toamna deja sapat si dinspre PPL catre Baneasa.


E santzul da' nu e cablu` ...

 


Re: Retelistica shoppy

Poate in Bucuresti nu sunt inele, in Ro sigur are Roedu, da hai sa lasam retelistica ca ne indepartam de subiect.

 


Re: Retelistica adn2377

Nightwolf wrote:
Asta e citat din CISCO-NETACAD unde te invata cum sa construiesti o retea, teoretic, indestructibila la nivel de layer 1-3 ... traficul de date nu se poate redirectiona ci in cel mai rau caz se poate face re-routing pe inel inferior segmentat ... asta daca furnizorul are asa ceva ... cum insa in RO nu exista asa ceva, n-ai sa vezi. Se trag tronsoane noi prin alte parti ... ;)


Aici te contrazic in cunostinta de cauza. Inele exista...

 


Re: Retelistica elloyy

Nightwolf wrote:
Acolo e NxData, aveau tot interesul sa traga pe Pompeiu ... in frunte cu STS-ul :)


ummm, cine??

 


Re: Retelistica Nightwolf

adn2377 wrote:
Nightwolf wrote:
Asta e citat din CISCO-NETACAD unde te invata cum sa construiesti o retea, teoretic, indestructibila la nivel de layer 1-3 ... traficul de date nu se poate redirectiona ci in cel mai rau caz se poate face re-routing pe inel inferior segmentat ... asta daca furnizorul are asa ceva ... cum insa in RO nu exista asa ceva, n-ai sa vezi. Se trag tronsoane noi prin alte parti ... ;)


Aici te contrazic in cunostinta de cauza. Inele exista...


Eu n-am zis ca nu exista inele, am spus ca nu exista inele inferioare segmentate, este o diferenta enorma dpdv al topologiei ;) Nu vreau sa ma contrazic cu tine, dar n-am fost toata viata politist sa stii :)

 


Re: Retelistica Nightwolf

shoppy wrote:
Poate in Bucuresti nu sunt inele, in Ro sigur are Roedu, da hai sa lasam retelistica ca ne indepartam de subiect.



RoEdu nu este un ISP si nici macar un Carrier de nivel L1 ca sa isi permita sa-si puna o harta care inglobeaza 2 topologii diferite aferente unor mai multi ISP cu state vechi in RO ... iar RoEdu n-are nivel nici macar la nivel de Bucuresti circuit redundant ... asta asa ca fapt divers ....

Putem sa lasam discutiile de telco pt alt topic? Totusi, ce se mai sapa pe Aerogarii??

 


Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420662 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use