Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Blocuri turn: idei și propuneri

269 posts, 100784 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 20
 
 

📖 Pagination options
  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Blocuri turn: idei si propuneri Dr2005

Stau într-un bloc care a fost, încă de la început, de proprietari, apartament cumpărat de mama şi părinţii ei încă din 1984 tot de la un proprietar, nu de la stat, pe undeva pe lângă Liceul Lovinescu. Acolo nu e nicio parcare subterană, sunt doar câteva parcări în aer liber, date de primărie, dar erau insuficiente încă de prin 1992... nu mai zic ce e acum, cu toate alveolele făcute pe Prel. Ghencea şi Drumul Taberei.

Toate A-urile au acelaşi număr de garaje (raportat la lungimea blocului). Mă îndoiesc că acolo a fost un spaţiu gol înainte. Nu contest faptul că s-au dat pe bani, că doar nu era să se dea gratis.

Ce costuri mai trebuiau suportate pentru recirculare? RADET e obligat să presteze un serviciu (adică să dea apă la temperatura de X grade), pe care noi toţi îl plătim, că avem apometru şi la bloc şi în apartamente (diferenţa între ce înregistrează cel de scară şi suma celor de apartament se împarte la numărul de locatari), pe mine personal nu mă interesează cum, dar la vreo 8 RON/m3 (sau cât o mai fi), am pretenţia să am apă caldă non-stop. Desigur, RADET NU e în stare să asigure asta, în schimb am avut căldură (!) până acum vreo 3 zile (vai de cei fără repartitoare), deşi au fost şi perioade cu 20 de grade Celsius.

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Blocuri turn: idei si propuneri GAC

Revenind la blocurile turn, Asmita este destul de aerisit, blocurile fiind aliniate pe diagonala, nu fata in fata, ca la majoritatea blocurilor comuniste, deci arhitectii au avut niscaiva viziune.

Eu abia astept sa inceapa lucrarile la ansamblul rezidential de la Tricodava, o bijuterie cu 35 de etaje (3 turnuri)
De asemenea si peste drum de Plaza e un PUZ cu niste minunatii de 24 de etaje, la fel si la Politehnica, unde s-a daramat pumac, ar trebui sa rasara niste floricele de 18 etaje.
Mai este un proiect chiar langa strandul Dambovita de vreo 30 de etaje, chiar in dreptul viitorului hobanat spre A1.
Astept cu mult entuziasm orice santier de bloc turn.
Iar, bijuteria coroanei, Koh-i-noor-ul zgarie norilor bucuresteni se anunta a fi ansamblul "business" de la Sos Petricani, o minunatie in toata puterea cuvantului cu turnulete de 30 si 45 de etaje. In legatura cu acest ansamblu de modernism si civilizatie, nu mai stiu cine manca ***** ca nu stiu ce parc se desfiinteaza....oricum locatia respectiva intr-adevar e verde, dar "verziturile" sunt rezultatul neglijentei de mai bine de 20 de ani, astfel buruienile obisnuite au lasat loc in timp arbustilor si chiar arborilor, rezultand un adevarat hatis, numai bun sa te alegi cu buzunar la gat, daca te vor duce pacatele sa faci cativa pasi pe-acolo.....
ah.....zgarie nori....asta e viitorul. d-abia astept.
nu cred ca e timpul sa fim nostalgici dupa lucruri vechi si depasite....caramida a avut si asa o "viata" destul de lunga, aproape 5000 de ani, cred ca e suficient.
Chiar mi-as dori sa locuiesc intr-un oras numai cu blocuri inalte, precum capitala Coruscant din Star Wars, si sunt convins ca acest deziderat se va materializa chiar in perioada vietii celor mai tineri dintre noi, dar bineinteles intr-o tara cu oameni cu adevarat vizionari, care vor stii sa bata foerul cat e cald. de exemplu Arabia, China, etc....

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri francezu72

si mie imi plac blocurile inalte...dar depinde si unde sunt construite...

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri George

Am mici retineri fata de entuziasmul lui GAC. Blocuri inalte, sa zicem ca ok - desi printul Charles, care combate genul asta de constructii, ar avea cateva argumente pertinente de prezentat - dar intr-un oras ca Bucuresti?
Densitatea populatiei este foarte, foarte ridicata aici, din cauza blocurilor foarte inalte si mult prea apropiate. Stradutele dintre blocuri sunt mici si insuficiente, parcarile cvasi-inexistente, iar drumurile de acces in cartiere, o gluma - Dr. Taberei fiind un bun exemplu.
Luam cele 3 turnuri de la Tricodava, cate 35 de etaje - cateva mii de familii se vor muta acolo cand se va ajunge la un grad de ocupare 100 %, corect?
Un mini cartier...ei bine, daca acest mini-cartier apare inaintea metroului, oamenii aia, care vor avea probabil minim o masina pe apartament:
- nu vor avea unde sa parcheze
- nu vor avea unde sa-si faca cumparaturile prin zona si atunci vor circula cu masinile in stanga si in dreapta, amplificand un trafic si asa sufocat
- nu vor avea scoli si gradinite unde sa-si duca copii, cele existente fiind si asa pline
- nu vor avea un parc decent, parcul Dr. Taberei fiind extrem de mic si deja plin pana la refuz, la sfarsit de saptamana.
-nu vor avea un spital

Pentru ca acest progres sa nu insemne un fel de oras din lumea a III-a, cu toti claie peste gramada, toate aceste functiuni urbanistice trebuie corelate si nu trebuie aprobate turnuri inalte decat unde zona are capacitatea reala de a le absorbi. Daca mai facem ansambluri rezidentiale pe niste stradute infime, cum cred ca s-a intamplat pe la Planorama si altele, suntem mai criminali decat Ceausescu. A ne pune toate aceste probleme e necesar, mai ales acum, cand avem un respiro, criza imobiliara a oprit toate aceste proiecte halucinante.

Iar in ce mai priveste, bucurestean nascut, eu nu-mi doresc un astfel de oras, m-as simti strain in el si probabil as cauta sa plec cat mai curand.
Din punct de vedere democratic, cred ca (si) vocea mea trebuie ascultata.

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri lucianxx9o

George wrote:
Iar in ce mai priveste, bucurestean nascut, eu nu-mi doresc un astfel de oras, m-as simti strain in el si probabil as cauta sa plec cat mai curand.
Din punct de vedere democratic, cred ca (si) vocea mea trebuie ascultata.


Eu sunt deacord sa aiba ca inlocuire blocurile comuniste unde sunt prezente .....
Nu construite la periferie departe de toate cerintele persoanei....Si cred ca problema gradinitelor sau spitalelor se vor rezolva si ele avan in vedere ca este multa necesitate
In vederea locurile de parcare sunt subterane la fel cel de la asmita... nu cred ca la cumparaturi o sa mearga toate famiile odata nu am auzit asa cv

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri fider

Inclin sa cred ca pentru GAC si alti optimisti e musai sa avem blocuri inalte si Mall. Sa inteleg ca s-a uitat marea spalare de bani prin proiecte imobiliare (rezidentiale sau comerciale) si unii cred ca mai isi au rostul noi constructii. Ei bine, nu: idioata idee ca trebuie sa construim avea sens daca nu ajungeam o tara de consumatori altfel mizeria se prabuseste la un moment dat odata cu societatea.

Nu intru acum in detalii prea mari de ce, e suficient sa spun doar ca atat timp cat ne facem servicii unii altora, constructiile civile sunt facute de muncitori vietnamezi sau chinezi de afara, muncim pe la banci si multinationale care produc prin China apai o sa ajungem al dracului de departe: fix cum au ajuns si somalezii doar ca noi nu avem nimic de oferit altora sa exploateze ieftin si nici nu avem talent de pirati. Cand se va gasi ceva ce altii vor exploata aici vom prospera iarasi pe hartie, in realitate vom suporta firimiturile aruncate de ei. E mai bine insa sa ramanem ca oile si sa vrem tot prostiile care au dat impresia de bunastare: credit pentru orice si inca unu pentru vila si masinuta 4x4.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Blocuri turn: idei si propuneri Mircea G

Dr2005 wrote:
....Ce costuri mai trebuiau suportate pentru recirculare? RADET e obligat să presteze un serviciu (adică să dea apă la temperatura de X grade), pe care noi toţi îl plătim, că avem apometru şi la bloc şi în apartamente ........

Radet NU este obligat la nimic , atita timp cit dvs NU PLATITI costul real al serviciului .Nu platiti nici apa calda nici caldura . Eu sper din toata inima sa se rezolve cu aceasta pomana , cum sper sa se termine si cu izolarea MOCA a blocurilor ...

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri ByOnu

Mircea G wrote:
... nu platiti nici apa calda nici caldura ..... sper sa se termine si cu izolarea MOCA a blocurilor ...


Dezvolta te rog aceste doua afirmatii. :?:  :?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Blocuri turn: idei si propuneri Mircea G

ByOnu wrote:
Mircea G wrote:
... nu platiti nici apa calda nici caldura ..... sper sa se termine si cu izolarea MOCA a blocurilor ...


Dezvolta te rog aceste doua afirmatii. :?:  :?

Caldura si apa calda sint subventionate .
Blocurile , desi sint proprietate personala , sint reabilitate pe banii statului .
Oare este corect ?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Blocuri turn: idei si propuneri Dr2005

Mircea G wrote:
Radet NU este obligat la nimic , atita timp cit dvs NU PLATITI costul real al serviciului .Nu platiti nici apa calda nici caldura . Eu sper din toata inima sa se rezolve cu aceasta pomana , cum sper sa se termine si cu izolarea MOCA a blocurilor ...


Stimate domn, vă pot pune la dispoziţie chitanţele de la întreţinere pe ultimii ani (dacă scotocesc mai mult cred că le găsesc până de prin 1995). După aia vă pun la dispoziţie şi declaraţiile de venit pe 2008 şi 2009 (că în 2010 nu am lucrat), să vedeţi că sunt la zi şi cu taxele. Deasemenea, pot pune la dispoziţie şi chitanţele impozitului la casă. Deci... sunt la zi cu toate taxele, iar banii ăia până la ,,costul real" tot de la noi vin. Însă RADET e OBLIGAT să presteze serviciul specificat în contract, la fel cum şi eu sunt obligat să le plătesc lor volumul de apă consumat şi să am sigiliu la apometru.
Care izolare moca? În sectorul 6 s-a suportat doar vreo 30% din costuri şi s-au făcut doar câteva blocuri. Blocul meu n-a mai apucat lista (foarte scurtă) a blocurilor care au beneficiat de acest ,,cadou". Oricum, fondurile alea veneau de la guvern, care îi primea de la UE special pentru asta.

 


Re: Blocuri turn: idei si propuneri ByOnu

Mircea G wrote:
Blocurile sint proprietate personala


Eu stiam ca blocurile apartin statului, doar apartamentele fiind proprietate personala... suna ciudat :geek:  :|

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Blocuri turn: idei si propuneri Dr2005

Apartamentele sunt proprietate personală. Părţile comune cred că au fost trecute în proprietatea asociaţiilor de proprietari. În schimb, grădinile sunt domeniu public, nu înţeleg de ce trebuie întreţinute de locatari.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Blocuri turn: idei si propuneri Mircea G

Nu conteaza ce platiti , conteaza ca nu platiti costul real . Sinteti subventionati . Atita timp cit ceva este primit cu subventie , nu inteleg pretentiile de a avea si mai mult si mai bine , cu o subventie si mai mare !
Nu conteaza cit platiti pt termoizolare , cert este ca nu platiti pretul real .
Partile comune nu pot fi instrainate deoarece sint coza indiviza a apartamentelor .
Gradinile sint intretinute de locatari , din bun bun simt .

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Blocuri turn: idei si propuneri Dr2005

Păi, dacă RADET vrea să îmi dea apă rece pe post de apă caldă, să scrie asta în contract. Câtă vreme în contract scrie că apa trebuie să fie caldă, nu mă interesează de unde o scot şi cât de subvenţionată e.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 20
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420544 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use