Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi Ilfov

 

Topic: Întrebari și răspunsuri

1055 posts, 306875 views
 
Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72  ... 76
 
 

📖 Pagination options
Re: Stații, case de bilete, microdispecerate rosetti61

Sens unic a fost introdus pe Dacia (cu banda speciala ITB) si Eminescu in 1973.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate omirica

Erată: sens unic pe ultima porțiune între Moșilor și Tunari.

Sursa pentru 2011: https://www.libertatea.ro/stiri/sens-uni ... i-569435

Nu am găsit nimic în 2009, iar street view nu e o sursă credibilă.

 


Întrebari și răspunsuri messe

Ai dreptate, nu stiam anul exact insa si 86 (sens catre Pajura) avea o bucla pe la Liceul Cantemir pe unde intra in Dacia sau Taras Sevcenko (parca Taras Sevcenko era intre Icoanei si Mosilor, daca nu gresesc). Prin anii '70 pe Eminescu circulau (1)33 circular, (1)37 si (1)40; rosetti, daca am gresit ceva te rog sa ma corectezi, multumesc! Si sa nu uit: scuze ,, rosilor"  si  ,,verzilor" pentru off-topic!

 


Re: Întrebari și răspunsuri rosetti61

Troleibuzul facea o bucla acolo, in ambele sensuri, ocolind Piata Gemeni de la intersectia Dacia cu Icoanei prin Luminei - Taras Sevcenco (prin fata liceului, intersectia cu Viitorului. A fost ales acest traseu pentru troleibuz din cauza ca zona Gemeni era nesistematizata, pe str. Orientului nu incapea altceva decat tramvaiul. Indreptarea strazii acolo si corectarea traseului de troleibuz s-a realizat in 1988. Din acest motiv, pe liniile 79 si 86 nu au circulat pana atunci troleibuze articulate.
Pe Eminescu, pana la modificarea de sensuri din 1973 circulau numai 33 si 40, pe Dacia erau 37 si 106. Mai era si autobuzul 43 care se oprea la Gemeni.

 


Re: Întrebari și răspunsuri nokia2110

Păi pe Eminescu pe unde şi cum era sens unic din 1973 şi până când a ţinut?

 


Re: Întrebari și răspunsuri messe

De la Mosilor pana la Dorobanti, cum e si azi.

 


Re: Întrebari și răspunsuri nokia2110

306 o lua pe Drumul Sării sau vira pe Şos. Panduri (lor) şi apoi o lua pe Cal. 13 Septembrie?

 


Re: Întrebari și răspunsuri rosetti61

Circula pe Sebastian, 13 Septembrie, Antiaeriana.

 


Re: Întrebari și răspunsuri cosmindaniel

Ce traseu avea 306?

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Întrebari și răspunsuri GPS

Piața Operei - IFA Măgurele, un fel de 487 al zilelor noastre.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Întrebari și răspunsuri ADK

Nu știu dacă s-a mai discutat acest aspect, însă în București ce autobuze/troleibuze/tramvaie au avut sistem de anunțare audio și/sau video al stațiilor?

Înafară de Citaro, Irisbus, 415T parcă și tramvaie precum BLF și CHPPC nu știu altele, sau cel puțin nu le-am apucat sau văzut funcționale (în cazul U412-urilor). DAF-urile 902-904 au avut acest sistem? Nu am prea urmărit videoclipuri cu ele pe YT, deoarece aceste autobuze le-am văzut pentru prima dată (mă rog, mai de aproape) doar retrase. Am înțeles că au fost V3A-uri, cel puțin M2000.

 


Re: Întrebari și răspunsuri ByOnu

V3A-93-2S au avut (cel putin cele cu negru la geamuri).

A fost si cel putin un EPC cu anunturi vocale.



 


Re: Întrebari și răspunsuri REDX

EPC-ul fiind chiar 133,care a fost casat în 2020.

 


Re: Întrebari și răspunsuri shoppy

Daf și DeSimon nu aveau nici un sistem automat de informare.

 


Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72  ... 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului în comun din București şi Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2282 forum members have written 421055 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use