Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4742 posts, 1246127 views
⚠  Forum Rules

Go to page:  1  ... 74 75 76 77 78 79 80  ... 339

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa autobuzelor barbuandrei

4675 a revenit in circulatie !

• 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor 133 313

Abia peste vreo 30 de minute parea ca se indreapta GJH spre el pe Pantelimon. Deja se insera.

• V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor V2A

Colțarul din față dreapta al autobuzului #4166 a fost ”împrumutat” de pe #4453, doar au lipit un scotch alb peste numărul de parc al ”vechiului posesor”...

Re: Mentenanţa autobuzelor ikarus13

Am vazut si eu azi. Nici pe spate nu e trecut numarul de parc...RATB 2016( 2017 chiar) :popa: .

Re: Mentenanţa autobuzelor Victor92

In aceeasi situatie e si 4209 de la Alexandria ...

Re: Mentenanţa autobuzelor SirVlady

4634 a crăpat azi în jurul orei 14 in terminalul Faur. N-am apucat sa fac poze

Victor92 wrote:
După ani buni de imobilizare, 4724 de la Autobaza Alexandria a revenit la traseu. Autobuzul a circulat astazi la schimbul 2 pe linia 105.

Autobuzul circula si astazi, la aproape 2 luni de cand a revenit pe strazile din Bucuresti. De cateva saptamani, 4724 e repartizat pe linia 117, avand reclama la Cora pe luneta. Din cate imi dau seama, usile i-au fost inlocuite in totalitate, dar remarc aspectul si gustul tiganesc al soferilor (probabil titulari) de a umple usa 1, respectiv parbrizul cu banda neagra...

4724 - Linia 117 - Piata Unirii (19 Decembrie 2016)

Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

A revenit de la Nordului #4147, care a stat imobilizat aproape tot anul 2016, având defect motorul. Deasemenea #4296 a fost reparat după un accident destul de grav frontal, ieri ajungând pt ITP la Titan. La Nordului mai este defect de durată #4180.

Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

#4161 a revenit pe liniile autobazei Nordului, după o tamponare frontală.
#4441 a revenit pe liniile autobazei Militari, după ce a stat imobilizat aproximativ 2 luni din cauza unui defect mecanic.

Re: Mentenanţa autobuzelor MelkCool

Ce mai vede omul pe la RATB..."noul model" de buton de STOP din autobuzele Mercedes-Benz Citaro. Tind sa cred ca butoanele din respectivul autobuz au fost lipite cu Picatura ori din cauza ca au inceput sa se fure ( am vazut destule autobuze fara acele piese ), ori pentru ca deranjau pe respectivul sofer ( sper sa nu fie acesta motivul real  :roll: ). Autobuzul era turat in linia 222 ( Citaro Euro 4; din pacate nu i-am retinut numarul de parc ) si apartine, cel mai probabil, autobazei Alexandria.
IMG_20170104_112619.jpg (343.74 KB; downloaded 1994 times)

Re: Mentenanţa autobuzelor Cristy

Foarte multi soferi si-au insusit dreptul de a face orice doresc cu autobuzul pe care sunt repartizati, de parca ar fi proprietatea lor.
Prostul obicei de a lipi butoanele STOP a aparut (sau exista dinainte) inca de cand au sosit primele loturi de autobuze in 2006.
Recent, in ultimele luni, am vazut autobuze care plecau din statie inainte sa se inchida complet usile... o alta manarie de autobaza.
Abia astept sa le vad si pe cele noi ajungand in aceeasi stare.

Re: Mentenanţa autobuzelor andrei11

Sa fim sincer, butoanele de la autobuze n-au functionat niciodata ca si butoanele de la tramvaie / troleibuze. Eu n-am vazut nici un Mercedes care sa deschida selectiv usile functie de cum se apasa sau nu pe butoanele STOP.

@andrei11: Inseamna ca nu ai mers cu liniile/literele de noapte :)) Sunt multi soferi care nu opresc in statii daca pasagerii (nu) apasa butonul de stop (in cazul in care soferul nu vede calatori in statii).

Re: Mentenanţa autobuzelor andrei11

N-am mers niciodata cu liniile de noapte. Unica linie de noapte pe care am folosit-o ( sa spunem de vreo 4 - 5  ori ) a fost...linia tramvaiului 26. Gara de Nord - sau Dorobanti - Piata Iancului. GdN nu are legatura cu trenul.

Go to page:  1  ... 74 75 76 77 78 79 80  ... 339

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2332 forum members have written 425581 posts in 5292 topics and 516 subforums.

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”