Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4742 posts, 1246126 views
⚠  Forum Rules

Go to page:  1  ... 46 47 48 49 50 51 52  ... 339

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa autobuzelor Robert24

Acum un an am mai discutat asta si v-am pus o poza cu un E4 de la Ferentari "manarit"...
Va repun poza:
euro4.jpg (266.91 KB; downloaded 2498 times)

Este inadmisibil!

Re: Mentenanţa autobuzelor alex230ro

133 313 wrote:
B A S M E. Imposibil FIZIC. Nu tot ce zboara se mananca. Aveti grija ce vi se pune in farfurie. Nu va faceti de bascalie ca va iau Doreii din autobaza la misto si voi credeti. Sau ca spun niste treburi intentionat pentru dramatizare sau disculpare. Dar imi distruge mie retina cand le vad repetate cu convingerea unor adevaruri universale absolute. Generatorul pentru unitatea de climatizare NU poate juca fizic rolul de electromotor si nu este identic FIZIC cu alternatoarele, se vede in poza. Deci nu este interschimbabil.

Vorbim de mecanici romani,asa ca orice e posibil,in domeniul auto am vazut multe inventii ''romanesti''  :D

• 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor 133 313

Robert24 wrote:
Acum un an am mai discutat asta si v-am pus o poza cu un E4 de la Ferentari "manarit"...

Thank you. Deci generatorul pentru auxiliare (inclusiv AC) este autoventilat. Ca trebuie sa scoata 75 Amper pentru cea mai slaba instalatie Konvekta.
Si alternatoarele cum sunt? Nu prea ventilate, ca una bucata de baterie de Citaro are cam 225 Ah. Ghici ciuperca la ce curent se incarca de la alternatoare!
P.S. O sa mai mearga curea pe ruginitura aia... la pastele cailor.  :evil:

Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

Trecem de la discuțiile legate de instalația AC, la o altă problemă pertinentă: geamurile sparte din diferite cauze. Astfel zilnic avem autobuze care nu circulă nu din cauze tehnice, ci din cauza geamurilor sparte. Costul acestor geamuri este destul de ridicat, în special la modelele Euro 4. Din păcate sunt foarte dese, cazurile în care autobuzele se aleg cu geamuri sparte din cauza călătorilor coborâți din copac, a cretinilor care aruncă cu pietre după autobuze (cazuri concrete sunt pe liniile 162 și 163 sunt linii unde frecvent se sparg geamurile, dar și pe liniile de noapte). Iată o listă cu prețurile acestor geamuri:

Mercedes Benz Citaro.jpg (307.55 KB; downloaded 2272 times)

Re: Mentenanţa autobuzelor ikarus13

Sunt autobuze care stau peste 6 luni pentru un amarat de geam...exemple sunt mult prea multe. Nu e normal deloc. 6 luni sau chiar mai mult pentru asa ceva....

Re: Mentenanţa autobuzelor cris_m

Usa 2 stanga (cum te urci) a lui 4168 (de obiecei pe 101/311)
4168
14365515128670.jpg (129.61 KB; downloaded 2140 times)

Asa are si 4212 de exemplu. Am vazut peste 10 autobuze care au asa....

Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

De la Militari au revenit recent: #4378 (a stat vreo 3 luni cu defect mecanic), #4996 (a stat 2 saptamămâni din cauza unui geam lateral spart într-o seară pe linia 163) .

Uitați podeaua lui #4493 de la Titan, care arată cam așa de vreo 3-4 ani, se tocește și materialul de sub linoleum  :evil: ...

4493 - 335 - 01.07.2015 (2).JPG (104.92 KB; downloaded 2097 times)

Re: Mentenanţa autobuzelor lenta1

Majoritatea autobuzelor de la Titan au probleme cu podeaua, material desprins, material lipsa pe suprafete mari sau podea reparata in cel mai romanesc mod posibil(o fasie de table batuta in cuie sau insurabata in podea cat sa tina acolo).

Spatele lui 4508 dupa ce a avut pe el o reclama.

Am avut o surpriza foarte placuta astazi, toate autobuzele cu care am mers aveau AC functional si racoare in salon.  8-)
4508
14367752445664.jpg (279.72 KB; downloaded 1955 times)

Eu am spus ca au inceput sa le repare :)  Au inceput sa mai apara si autobuze care au stat mult prin garaje. Am inteles ca de pe 15 iulie se mareste parcul. Nu cu mult dar in majoritatea liniilor cica o sa bage un tur, doua.

Chiar si 1-2 ture se cunosc... mai ales daca e o linie aglomerata.

Re: Mentenanţa autobuzelor Florinds

Confirm, am prins si eu astazi un Citaro cu AC (nu prea sunt pe faza cand urc sau cobor sa vad ce nr au). Au fost "reparate" sau obligati soferii sa le foloseasca...

Iti zic eu ca reparate.

Go to page:  1  ... 46 47 48 49 50 51 52  ... 339

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2332 forum members have written 425581 posts in 5292 topics and 516 subforums.

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”