Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4743 posts, 1251830 views
⚠  Forum Rules

Go to page:  1  ... 318 319 320 321 322 323 324  ... 339

📖 Pagination options
Re: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor sorin.niculescu_

6825 a făcut accident, eu fiind în interiorul său, pe linia 335, sens Faur, la capătul de linie „Complex Comercial Băneasa” cu un BMW. Dacă află cineva mai multe detalii ulterior, mi-ar plăcea să aud noutăți despre starea autobuzului.

P.S.: Să coloreze cineva în locul meu nr. de parc al autobuzului, vă rog.

• V2A
  • Posted:
  •  

Re: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor V2A

A revenit 4909 după minim un an și jumătate de absență.

• V2A
  • Posted:
  •  

A reveni și 4758, repartizat acum pe linia 102.

Re: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor Gabi23

Și 4770 trebuie să revină după accidentul de la CFR Progresul.

De la Giurgiului a revenit și4267 după aproximativ 2 ani de imobilizare, plecată inițial de la defectarea pompei de apă, care a făcut parte dintr-un lot de piese defectuos. Azi este utilizat pe linia 610.
De la Militari va lipsi pe termen lung probabil 4344 care a avut un incendiu la motor în această seară în autobază...

• GPS
  • Posted:
  •  

Re: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor GPS

A revenit și 4199 care a primit o lunetă nouă.

Re: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor tramlovr

4542 circulă cu parbrizul spart.

• V2A
  • Posted:
  •  

Legat de 4344:
EXCLUSIV | Un autobuz STB a luat foc și s-a făcut scrum. „Asta este situația la noi, așa lucrăm”
https __www.gandul.ro_wp-content_uploads_2023_08_WhatsApp-Image-2023-08-25-at-16.55.44.webp (348.17 KB; downloaded 1862 times)

Un autobuz Mercedes Citaro al Societății de Transport București (STB) a luat foc, joi noaptea, în depoul Militari din București. Incendiul a fost stins după intervenția pompierilor.

„A luat foc în timp ce era reparat. A ars ca o torță. Asta este situația la STB, nu sunt piese, nu avem cu ce lucra, oamenii trebuie să improvizeze. Bine că nu s-a aprins în timp ce era pe traseu, cu călători”, au spus, pentru Gândul, surse administrative.
[...]

https://www.gandul.ro/actualitate/exclus ... 20040735

4988 s-a ales cu un geam spart azi pe linia 420, datorită unui călător recalcitrant   :headbash: .  La câte autobuze au fost vandalizate acolo, nici nu ar mai merita transport public locuitorii din Jilava - Sintești - Crețești - Vidra  :popa: .  Să-și facă ordine între ei și după emită pretenții  :bleah: . Autobaza Giurgiului are zeci avarii, vandalisme cauzate autobuzelor Mercedes Euro 4 distruse acolo, unele fiind inmobilizate și în prezent, din ce imi amintesc asa de-a lungul timpului: 4643, 4646, 4758, 4774, 4782, 4787, 4789, 4790, 4922, 4943, 4945, 4960, 4985, 4988...

4617 va lipsi o perioadă pentru înlocuirea unui geam lateral spart în weekend.

4727 va lipsi o perioadă pentru înlocuirea geamului spart de la afișajul frontal.

Re: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor ByOnu

Gabi23 wrote here:
De la Militari va lipsi pe termen lung probabil 4344 care a avut un incendiu la motor în această seară în autobază...

La cum arata si avand in vedere ca este un E3, cred ca va deveni cel mult donator de piese.

• ADK
  • Posted:
  •  

Re: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor ADK

Nu văd să mai repare nimeni acest autobuz, pentru că costurile ar fi prea mari, posibil de durată, mașina este veche pentru un autobuz destinat transportului local dintr-o capitală și plus de asta, mai trebuie să vină autobuze, care vor fi moderne, deci nu va fi o lipsă. Odată și odată trebuiesc retrase și E3-urile, doar nu vor fi veșnic în STB. Cred că epoca vechilor Citaro va apune maxim până în 2028.

Ar trebui totodată, demarată o acțiune de păstrare a unor autobuze, troleibuze și tramvaie pentru ucranieni, îndată ce flota STB se modernizează, iar ce-a veche mai este funcțională sau ușor reparabilă, și nu prezintă pericol pentru siguranța circulației. În cazul autobuzelor am vorbi momentan cam strict de E3, păstrăm și noi câteva vestiare și pe 4100 pentru MTB (proiecte gen electric, gaz sau troleibuz le văd cam eșuate), troleibuze Ikarus din ambele serii și tramvaie cam doar T4R. Nouă când ne-a crăpat măseaua în 1989 ne-au ajutat alții, iar de tramvaie ne mai folosim și astăzi chiar de le utilizăm ca utilitare. Sau ne bucurăm în continuare la niște bani și tot nu ne îmbogățim, poate doar să ne sărăcim. Dacă eram noi acum ...ne bucuram sigur și la Conecto high-floor, dar în fine.

Pentru criteriile actuale înțeleg că orice reparație care depășește 10.000 lei necesită o aprobare, probabil pentru fiecare autobuz în parte, nu știu dacă și la troleibuze și tramvaie...

Re: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor joker

ByOnu wrote here:
La cum arata si avand in vedere ca este un E3, cred ca va deveni cel mult donator de piese.

Din pacate nu se mai vrea ca autobuzele sa "doneze" piese nu stiu motivul dar cert e ca STB nu doreste sa se ia piese de pe alt autobuz. De aia si sunt atatea autobuze defecte deoarece nu este cum este la tramvaie(sa se ia piese de pe unul sa puna pe altul)

Go to page:  1  ... 318 319 320 321 322 323 324  ... 339

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2338 forum members have written 426042 posts in 5295 topics and 516 subforums.

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”