Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4743 posts, 1251833 views
⚠  Forum Rules

Go to page:  1  ... 270 271 272 273 274 275 276  ... 339

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa autobuzelor Andrei Tudor

4932 staționa în jurul orei 20:15 pe Bd. Dimitrie Cantemir, fiind defect.

Re: Mentenanţa autobuzelor Victor92

@Andrei Tudor : 4932 nu este defect, ci a fost implicat intr-un accident in Pasajul Unirii.

Zic sa ne documentam inainte de-a scrie pe forum ...

Re: Mentenanţa autobuzelor andrei11

Omului i s-o fi părut că e defect  dacă l-a observat  << tras la bordură >> . Mai ales dacă o fi avut loc o tamponare banală şi nu un accident serios.
N-ai cum să te documentezi, mai ales că noi aici suntem un for de discuţii şi nu o Agenţie de Presă.
Mulţumesc că ai venit tu cu o semiprecizare, pentru că dacă voiai să scrii ştirea completă precizai şi pagubele autobuzului.

Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

Gabi23 wrote here:
Vor lipsi o perioadă 4645 (parbriz) și 7055 (lunetă).
4645 a revenit recent la traseu, 7055 era în curs de reparație la reprezentanță.

Re: Mentenanţa autobuzelor dany

Omul sfinteste locul in STB fost RATB. Masini ce au fost scoase din imobilizare prin eforturi stiute doar de titulari: 4834, 4835, 4849. Masini ce erau trase pe dreapte de perioade lungi de timp
920FFC9B-21C8-49B6-B3B4-ED1449ED1FF3.jpeg (83.13 KB; downloaded 1778 times)
4A493D8F-3E13-483A-93B0-2526F4DB4262.jpeg (1.23 MB; downloaded 1778 times)

Re: Mentenanţa autobuzelor Mihai Tana

Am o intrebare legata de autobuze Mercedes, cate autobuze de Euro 4 au fost trase pe dreapta in vremea cand pe liniile urbane erau mai multe Euro 3 (ex. octombrie 2021)?

Ponderea era undeva la 70% euro 4 si 30% euro 3. Masinile intretinute sunt cam 30% din parcul STB, este pacat ca nu pricepe conducerea ca acesta este un privilegiu pentru sociectate si ei o percep cum doresc…

• ADK
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor ADK

Nu mai știu dacă am scris sau nu, dar când au venit MB-urile chiar și E3 mulți au promis că vor ține de ele (atât șoferii cât și garajele, cu mentenanța). Din păcate, la nici ceva ani deja apăreau primele trase pe dreapta... Apoi că sunt blocate licitațiile de piese (eu nici n-am mai pomenit așa ceva, dar probabil din cauză că în 2011-12 au avut loc casările alea dubioase), apoi că n-au voie să ia piese de pe X ca să-l facă pe Y, o mașină de la Militari nu putea circula din cauza geamului șoferului, nu că era spart ci nu funcționa macaraua pentru deschidere/închidere, aerul condiționat era și el defect și cum la Mercedes nu-ți dădea voie să mergi cu ușa șoferului deschisă pentru asta a stat pe dreapta. Eu așa știu, poate Gabi știe dacă a fost sau nu așa deoarece e mai familiarizat cu mașinile de la Militari, era un E3 care unul dintre șoferi (sau ambii) au fost înainte pe 1044.

Totuși, de anii când zic (2011-2016 și nu numai) era nevoie și de E3-uri, mai ales că nu arătau ca acum. Ce să mai zic de E4, nici nu trebuia să ajungă trase pe dreapta nici măcar cu lunile, daramite cu anii, find mașini teoretic mai bune și mai dotate pentru nevoile bucureștenilor. Prin 2014, după ce a plecat Criț se pusese un pic problema să reactiveze totuși ceva din autobuzele din Nițu Vasile și de prin alte garaje din cauza multor Citaro trase pe dreapta pe termen nedeterminat, evident de data asta cu un RK serios pentru a mai circula câțiva ani măcar pe liniile periferice ca Mercedesurile să completeze turele lipsă prin oraș, dar erau costuri groaznice și s-a renunțat rapid la idee, și așa s-a mers pe burtă până a venit Firea prin 2016 reparând o parte din autobuze iar la 2 ani diferență au apărut și Otokarele astfel că se știe, s-a făcut curățenie peste tot ce nu mai era nevoie vreodată. Anii au trecut, au îmbătrânit și E3-urile și trebuie să urmeze și o parte din ele (poate chiar cea mai mare) drumul casării sau a provinciei (la noi nu știu dacă le mai ia cineva, poate doar Ucraina, bineînțeles după ce se termină sigur războiul și dacă PMB e dispusă să facă donații), că a modernizărilor nu prea iese cu succes în cazul nostru. Acum din câte știu trebuie să vină în următorii ani autobuze electrice, oricum București nu cred că dă o firmitură din E3-uri și să stea în fundul garajului nereparate de ani întregi până nu văd altceva în locul lor...

1044 - 4755
Sunt unii soferi ce stiu sa tina de masini si nu isi bat joc de intretinere

• ADK
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor ADK

Pe 4755 a trecut după ce a stat destul la gard E3-ul...

Re: Mentenanţa autobuzelor Costin

Cu riscul de a-mi atrage antipatia unora dintre voi, o sa repet acelasi lucru pe care il zic de fiecare data cand cineva lauda titularizarea:

Titularizarea e o practica gresita ce trebuie sa dispara.

Eforturile titularilor sunt gresite. Singura atitudine corecta pe care un sofer o poate avea e sa refuze ieșirea in traseu cu masina defecta. Si asta sa o faca TOTI. Si cand STB-ul incepe sa incaseze penalizari de la TPBI ca nu poate scoate numarul contractat de masini pe traseu, si va redirectiona penalizarile direct din salariile sefilor de garaj, maistrilor si mecanicilor care intretin practica reparatiilor preferentiale, abia atunci o sa se faca cu adevarat ordine in ateliere si o sa dispara atitudinea asta de da-mi si mie ceva ca sa-TI repar masina TA.

Nu e vorba ca la altii se poate si la noi nu, ca aici e Romania si atat s-a putut. Exista toate resursele necesare si parghiile legale de a pune in practica desfiintarea titularizarii si pastrarea unui standard de calitate a mentenantei nepreferential. Trebuie doar vointa.

Re: Mentenanţa autobuzelor Victor92

In urma cu doua ore, erau picate prin Drumul Taberei  :popa: :

6665 la Raul Doameni - sens sens Romana

6636 la Piata Drumul Taberei - sens Romana

Re: Mentenanţa autobuzelor SirVlady

6636 a revenit între timp, l-am văzut pe 368.

Re: Mentenanţa autobuzelor Axel

A revenit 4978 care a lipsit aproape 2 luni din cauza unui geam spart....

Go to page:  1  ... 270 271 272 273 274 275 276  ... 339

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2338 forum members have written 426042 posts in 5295 topics and 516 subforums.

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”