Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor

4728 posts, 1228229 views
⚠  Forum Rules

Go to page:  1  ... 168 169 170 171 172 173 174  ... 338

📖 Pagination options
Re: Mentenanţa autobuzelor andrei11

Bleah ! Se scot în prostie becurile din bord de la martori sau se folosește izolirbandul.. Obligatoriu de culoare neagră.  Practica e des întâlnită, chiar la Service-uri de prestigiu !

Re: Mentenanţa autobuzelor dany

Defectele se afiseaza pe display ul masinii, nu prea ai cu ce sa le maschezi....

Re: Mentenanţa autobuzelor Albert

@andrei11, e vorba de martorul acela cu cheie care apare pe display la Citaro. Acela nu dispare așa usor, se poate șterge din calculator, dar dacă defectul nu este remediat, reapare imediat după ștergere...

Re: Mentenanţa autobuzelor yoyoMax

Azi 6495 circula cu foaia in geam pe linia 381 :popa:

• V2A
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor V2A

4381 a revenit, este în 116. AC-ul nu părea să-i funcționeze.

Re: Mentenanţa autobuzelor Gabi23

Distrugeri, vandalism, călători cretini  :headbash:

#6223 - suport de plastic furat, cabluri la vedere:

6223 - 131 - 19.08.2019.jpg (304.19 KB; downloaded 2434 times)

#6441 - baretă tăiată (nu ruptă):

6441 - 642 - 19.08.2019.jpg (321.8 KB; downloaded 2434 times)

#6609 - protecție ruptă:

6609 - 641 - 28.07.2019.jpg (228.69 KB; downloaded 2435 times)

#6807 - mâner geam distrus:

6807 - 780 - 17.08.2019.JPG (345.82 KB; downloaded 2435 times)

Re: Mentenanţa autobuzelor Nenea_titi

Ăsta ne este nivelul de civilizație. Și atâta timp cât nu facem nimic să combatem fenomenul... Ne merităm soarta. Trist și adevărat. Când văd astfel de mizerii, mă gândesc că pentru București, și civilizația călătorului DAC 112 și 117 erau cele mai bune... Din păcate, autobuzele s-au schimbat, și oamenii cu ele, dar aceștia din urmă nu în bine.

Re: Mentenanţa autobuzelor Albert

Părerea mea e ca STB n-ar mai trebui sa comande autobuze cu acea protecție de plastic. Au cam eșuat pe toate vehiculele. Si nu ca ele nu ar fi bune, dar sunt unii călători care țin sa le rupă neeaparat...

Re: Mentenanţa autobuzelor cris_m

Cazul lui 6223 nu e singular, am vazut si la Titan acum ceva vreme... Bine, protectia era inca in autobuz, dar "lesinata" pe capacul rezervorului  :roll:

Re: Mentenanţa autobuzelor SirVlady

Ceva similar este si la Pipera, tot cu protectia scoasa, 4650.

• Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Mentenanţa autobuzelor Utilizator anonim

4997 are mari probleme, pe langa faptul ca sistemul AC din salon baga numai aer cald si umezeala, mai devreme fiind in linia 178, am vrut sa ii atrag atentia soferului ca merge in bataie de joc, foarte incet si cu franari foarte aiurea, aruncand o privire pe displayul de pe bord am constatat ca nu am ce sa ii spun soferului, ca el merge cu ce are incercand sa ne duca in siguranta la destinatie cum se poate. Pe display afisa „deranjament comanda frâne”.

Re: Mentenanţa autobuzelor Andrei98

Mesajul ala il au multe afisat si merg bine, se refera la frana de stationare.

Re: Mentenanţa autobuzelor Nenea_titi

Mă uit aici la Luxemburg și când au probleme cu mesajele se retrag la garaj. Dar m-am uitat și eu la același model care circulă și aici și la București, la Luxemburg nu indică niciun defect sau avarie, nu fasaie suspensiile să le auzi de la 1 km, plus că arată a autobuze nu a transportoare de gunoi.

Re: Mentenanţa autobuzelor Chev Celios

Andrei98 wrote:
Mesajul ala il au multe afisat si merg bine, se refera la frana de stationare.

Deranjament comanda frane= potensiometrul pedalei de frana nu mai este in valorii si nu functioneaza cum trebuie, nu are nici o legatura cu frana de stationare.

Go to page:  1  ... 168 169 170 171 172 173 174  ... 338

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2325 forum members have written 424139 posts in 5280 topics and 516 subforums.

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”