Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Strapungere Str. Matei Basarab (2011)

101 posts, 29603 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
  • Sava6115-6315
  • Posted:
  •  

Re: STR.MATEI BASARAB Sava6115-6315

Daca s-ar deschide fara acte, chiar vreti  ca prefectul capitalei  sa inchida urgent straduta si sa-l lase pe doctor in offside? Plus ca e sectorul lui Negoita si am impresia ca prefectul e de la PDL....  Asa ca se asteapta....

Sper sa nu dureze... ca in cazul liniei 5 pe Tunari...

Pe 30 aprilie veneam lansat cu masina sa-i  dau sa gumeze noua bucatica de strada, cand m-am  oprit in fata parapetilor ce se vad in poze :evil:  :evil:

 


Re: STR.MATEI BASARAB andrei11

Ia nu va mai legati de trotuarele rosii, acum cativa ani am avut un 'preexperiment' marca Van Ghelie in parcul 'Eroilor'. Am impresia ca acolo aleile erau 'pe albastru' - un albastru  de-ti obosea ochii de nu mai vedeai nimic in jur timp de 10 minute ( sau oi avea eu ceva cu ochii si nu stiu ).

 


Re: STR.MATEI BASARAB adn2377

andrei11 wrote:
Ia nu va mai legati de trotuarele rosii, acum cativa ani am avut un 'preexperiment' marca Van Ghelie in parcul 'Eroilor'. Am impresia ca acolo aleile erau 'pe albastru' - un albastru  de-ti obosea ochii de nu mai vedeai nimic in jur timp de 10 minute ( sau oi avea eu ceva cu ochii si nu stiu ).


Acolo este un soi de vopsea peste asfalt.

 


Re: STR.MATEI BASARAB chevic

daca la pasajul basarab se numara realizarile aici se pot numara zilele in care strapungerea sta degeaba. Suntem in 13 mai si dalele de beton sunt pe pozitie. nu stiu ce presupune receptia de dureaza atat.

 


Re: STR.MATEI BASARAB danielstan

La pasajul Basarab se numara anii de intarzieri  si contractele aditionale care au umflat pretul de pronire cu 70%.
Era vorba sa fie inaugurat pe 31 martie, conform unei declaratii pripite in presa a lui Oprescu.

 


Re: STR.MATEI BASARAB George

danielstan wrote:
La pasajul Basarab se numara anii de intarzieri  si contractele aditionale care au umflat pretul de pronire cu 70%.
Era vorba sa fie inaugurat pe 31 martie, conform unei declaratii pripite in presa a lui Oprescu.


Totusi, spre deosebire de alte lucrari unde devizul a fost marit pentru aceeasi lucrare, din cate stiu la Basarab proiectul initial a fost cu totul altul, respectiv un pod mult mai scurt peste calea ferata. Deci sa fim drepti si sa nu amestecam borcanele!

 


Re: STR.MATEI BASARAB Dominatrix

Nici unul din voi nu are 100% dreptate. Pasajul Basarab la semnarea contractului in iulie 2006 ar fi valorat conform devizului general 471 de milioane RON. Acum s-a ajuns la vreo 773 de milioane, iar din totalul majorarilor cam 100 de milioane s-au dus pe exproprieri, fiindca unii au cerut pe niste "cosmelii" preturi ca in centrul Parisului.

 


Re: STR.MATEI BASARAB danielstan

Corect - 100 milioane sunt retrocedari majorate.

Stiu povestea contractelor aditionale la lucrari publice:
- conductele de utilitati nu sunt pe teren acolo unde sunt marcate pe harta
- la proiectul initial se adauga lucrari la care 'beneficiarul nu s-a gandit' cand a lansat lucrarea
Totodata nimeni din echipa beneficiarului nu este sanctionat pentru ca nu s-a gandit la toate posibilitatile si negandirea lui costa bani publici
suplimentari FARA LICITATIE (aici e problema)!

La pasajul Basarab eu cred, fara sa am dovezi, ca Videanu si Basescu si-au tras comisioanele la inceput sau imediat dupa licitatie.
Oprescu s-a trezit cu o lucrare inceputa de altii si mulsa de aceia - asa ca din suplimentarile de contracte aditionale cam 200 milioane RON sunt ale lui Oprescu, cu comisioane noi noute (la asa banet aruncat fara licitatie!).

Si dansul asta politicianist ca proiectul initial e prost (facut de alt politician decat cel ce finalizeaza) e prea cunoscut de la constructia de autostrazi in care fiecare ministru de transport schimba planurile precedentului.

 


Re: STR.MATEI BASARAB chevic

Inapoi la subiect va rog. Ce presupune o receptie de dureaza atat?

 


Re: STR.MATEI BASARAB Dominatrix

Receptia nu presupune mare lucru: se semneaza PVRTL (Procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor) de catre reprezentatii PMB, in calitate de proprietar, impreuna cu reprezentantii Primariei Sector 3 si cei de la firma care a facut lucrarile (ca sa-si ia banii).
Problema e alta: in stil balcano-dambovitean, lucrarea aia a inceput fara Autorizatiile de desfiintare si constructie de la Primaria Sector 3, si evident pana nu se elibereaza acele autorizatii nu se poate face receptia. Suna ciudat? Sigur ca da, dar nu e singura ciudatenie din Bucuresti, Romania.

 


Re: STR.MATEI BASARAB ByOnu

Dominatrix wrote:
...a inceput fara Autorizatiile...


Si asta?!?! :o

 


Re: STR.MATEI BASARAB Dominatrix

De ce te grabesti (in comentarii) ca fata mare la maritat? Schimbul de terenuri a fost aprobat prin HCGMB pe vremea lui Dr. Oetker si toate autorizatiile cad in sarcina PMB si a Primariei Sector 3. Dar nu e singurul exemplu, s-a vazut si cu alte ocazii cat ii pasa actualului primar de respectarea procedurilor legale. Ce legatura are Videanu in toata afacerea asta?

 


Re: STR.MATEI BASARAB Ciprianos

In locul celor 4 gauri initial  sapate pentru a planta 4 copaci  acum au aparut fundatiile pentru 4 stilpi de iluminare .
Dar am observat ca tuburile puse nu au fost conectate cu alte tuburi de sub pavaj gen legare la cabluri de curent noi sau existente ,deci baietzi si-au lasat  loc pentru o noua lucrare de spargere a trotuarului sau a strazii.
Deci pe electrica se va sparge strada si parca spunea cineva pe acest forum ca se prevede si  o lucrare de la Apa Nova .  

In rest nici o miscare si nici gind sa se dea prea curind drumul la circulatie.

Asa cum s-a discutat pe forum fara toate actele si avizele din autorizatie emise nu se face receptia lucrarii.
Ma mir doar cu s-o fi dat avizul obligatoriu de la Inspectoratul de Stat in Constructii (ISC) . Trebuia obligatoriu sa se faca o expertiza a corpului  de cladire pentru demolare , DAR este  deja demolat si apoi o expertiza pentru o lucrare de construire pe o lucrare viitoare dar si asta este deja facuta ? Se da avizul de la ISC pe Ne ve ?
Am cunoscut un prieten care a luat 100 milioane amenda de la ISC ca incepuse lucrarea fara autorizatie si fara aviz de la ISC . Doar pe baza faptului si ghinionului ca la depunerea documentatiei la ISC s-a sezizat un inspector de la ISC ca nu intelegea ceva din expertiza unei lucrari de demolare si a facut el o vizita sa se lamureasca cum se demoleaza grinzile  si cind a vazut la fata locului ca nu mai exista deloc cladirea expertizata  i-a dat persoanei maximul de amenda adica 100 milioane si 3 luni sa intre in legalitate.
Eu nu dau apropo-uri catre ISC sa se autosesizeze eu cer ca PMB -ul sa se grabeasca cu avizele si in final sa  obtina autorizatia finala de constructie pentru ca as vrea si eu ca si ceilalti ,sa se dea mai repede drumul la circulatie si eventualii bani de amenzi sa mearga la alte destinatii mai utile (gen continuarea lucrarii pe A1-Ciurel  ; stiu fara aprobare CGMB nu merge dar cine stie poate mai cistigam un vot de la un consilier local ratacit pe forumul acesta  :lol: )
DSC04509.JPG (85.78 KB; downloaded 3169 times)
DSC04511.JPG (74.06 KB; downloaded 3167 times)
DSC04510.JPG (63.51 KB; downloaded 3168 times)

 


Re: STR.MATEI BASARAB cristianvisan

Ciprianos wrote:
In locul celor 4 gauri initial  sapate pentru a planta 4 copaci  acum au aparut fundatiile pentru 4 stilpi de iluminare .

Cred ca de la inceput au fost sapate pentru stalpii de iluminare. De dimineata erau plantati cei 4 stalpi de iluminare. Am vazut ca sunt la fel cu ceilalti 2 plantati acum aproximativ o luna (cu panouri solare).

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422237 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use