MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 400578 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing tedexy

Eu doar discutam, nu plange nimeni. Asta cu nu exista pe nicaieri nu o inteleg. Inseamna ca trebuie sa fim cu totii pe tiparul altora? Ce bine ar fi sa facem asta de exemplu in ceea ce priveste legislatia, justitia, salarii, nivel de trai, si cate si mai cate mai intai si ulterior la metrou daca tot punem problema asa. Nu inteleg de ce era calatoria mai ieftina in cazul asta, calculele sunt interpretabile. Ma repet, daca chiar s-ar vedea banii astia in plus concretizati in conditii mai bune, curatenie, o atitudine de respect fata de clienti din partea Metrorex nu as avea nici o problema cu asta.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing sab

Nu este nimic interpretabil. 50 ron/ 62 rezulta 0.80 ron. Iar romanul voia ss le consume pe toatr, daca se poate....

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing tedexy

Ok, si daca pe un abonament nelimitat faci 300 de calatorii pe luna care mai este pretul pe calatorie? 70/300=0.23 RON.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Robert24

Abonamentele sunt subventionate, calatoriile simple nu.
Pur si simplu din ratiuni economice au hotarat asta, ca ne place sau nu.

Si va rog sa va aruncati frustarile in alte parti. Am inteles opinile fiecaruia.
Discutia asta nu mai are rost sa continue pe acest tipar.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing sab

Nu poti sa calculezi la nelimitat, asa cum am mai spus. Nu stiu cum a calculat Metrorex... Probabil a estimat un nr mediu, habar n-am..
Are dreptate Robert, au scos cartela din motive economice si punct...

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing andrei11

Trebuiau sa lase cartela de 62 de calatorii in continuare, dar sa o fi facut 105 lei. Incepeti calculele !

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing tedexy

Ratiuni economice pe care le bajbaim pe forum. Din partea mea sa faca abonamentul 250 RON atunci, si cartela cu 62 sa ramana cu de ce nu 350 RON. In directia asta, conform parerilor unora in 2 ani aveam 10 magistrale de metrou noi. Am inteles mesajul, doar ca as vrea sa inteleg si eu de ce tot folositi cuvantul frustrare cand cineva isi spune opinia. Nu are nici o legatura una cu alta. Daca nu poti sa-ti spui opinia, ok, ma opresc.

Scuze de off.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Robert24

Tedexy, opinia ta a fost spusa in primul mesaj pe aceasta tema. Restul (ca sunt multe) incep sa fie deja frustari.
Intelege ca noi, administratorii Forumului Metrou Usor sau / si conducerea Asociatiei Non-Guvernamentale nu suntem Metrorex. Plange-te lor! Ai dreptul la petitii. Ai dreptul sa mergi la ei si sa depui o scrisore la care vei primi un raspuns conform legii.
Noi am luat act cu privire la opinia ta, si a altora. Dar nu intra in atributiile noastre sa revenim la ce a fost.

Repet, NU are rost sa mai continuam aceasta discutie.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing tedexy

Ok, ma opresc, desi nu eu am continuat discutia. Permite-mi doar sa-ti dau un citat din DEX pentru cuvantul frustrare: "Tensiune psihologică apărută ca urmare a faptului că un obstacol împiedică subiectul să-şi atingă un anume scop sau să-şi realizeze o dorinţă." Nu am nici o dorinta deosebita in a circula cu metroul. Pur si simplu nu mi se pare corect ce se intampla.

Scuze de off, pentru mine subiectul asta e inchis.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing sab

Tedexy, nicaieri investitiile nu se fac din banii de pe cartele/ bilete. De ce ? Pentru ca peste tot in lume transportul public este subventionat. Mai mult sau mai putin. Deci nu se recupereaza nici macar costul efectiv, ce sa nai vorbim de investitii....

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing tedexy

Subventionati din banii cui? Nu cumva tot ai nostri? Plus ca eu cand am spus "10 magistrale noi" nu m-am referit neaparat punctual la asta, ci la ce spuneau alti useri ca dupa un an de la aceasta marire, totul va fi impecabil la metrou si ca asta era marea problema pentru mizerie, etc... ca nu se facuse aceasta scumpire.

 


Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing andrei11

Daca  vreti discutii diverse, va astept la club
Subventionati din banii cui? Nu cumva tot ai nostri?

Nu uitati, daca 40 de barbati ( singuri ) isi vor face mancare fiecare in propria garsoniera o sa-i coste mult mai mult decat daca apeleaza la un bucatar care sa  faca mancare pentru  toti 40.  ;)
Aceasta afirmatie evident are legatura directa cu subventiile.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing Tom

Că Metroul lui Rex (Metrorex) a renunțat la cartela de 62 de călătorii e una, dar că reînvie cartela cu o ștampilă pe ea și cu alt tarif, e nesimțire curată.
E rușinos ce au făcut, puteau anunța retragerea cartelei după epuizarea stocului. Chiar dacă toți ar fi dat buzna să o cumpere, ea ar fi avut tot un termen maxim de valabilitate și termenul de o lună de la prima validare, pentru utilizare. Chiar așa le-a fost greu să o facă sau e tot mentalitatea de calic dâmbovițean care îi guvernează?
Metrorex
Metrorex.jpg (184.39 KB; downloaded 4935 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Eliberarea titlurilor de calatorie (sisteme de ticketing sab

La cum arata, nu cred ca sunt cartele de 62 calatorii. Cred ca aveau doar un stoc de cartoane tiparite cu "efigia" de 62 calatorii , stoc pe care il folosesc.  Nu sunt cartele de 62 de calatorii " complete" pentru ca langa banda magnetica scrie 70 LEI. Daca scria 50 LEI, DA, erau cartele de 62 calatorii ramase nefolosite. Nu conteaza ce scrie pe stampila, ca validatoarele nu citesc stampila... :).Doar banda magnetica...
Sau au gresit cand au tiparit transa asta de cartoane, daca au fabricat-o de curand, dupa eliminarea cartelei de 62 calatorii. In sensul ca au tiparit imaginea gresita.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use