MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 400911 views
 
Go to page:  1  ... 117 118 119 120 121 122 123  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Mi-am cumpărat la interval de vreo 10 zile de la automat 2 cartele de 10 călătorii.
Ambele sunt valabile până aproximativ la jumătatea lunii Mai 2022.
Unde-i logica ?

 



Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces BodoMinea

Eu mi-am cumpărat o cartelă cu 10 călătorii în data de 23.05.2021, de la automat. Valabilitatea inscripționată e de un an de la data achiziționării (VAL: 22.05.22 scrie pe spate).
La tine s-a comportat altfel...?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

M-am uitat din nou pe cartele. Da, să știi că ai dreptate, fix un an, 24 Mai / 28 Mai ( 2022 ).
Asta înseamnă că se tipărește data pe cartelă când se cumpără ?
Da, și așa e, la 4 zile mi-am cumpărat cartelele, nu la 10 cum am spus prima dată.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces subway guru

Te-ai gandit ca se scumpeste tariful?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces orex

Si abonamentu-i  la fel! Care-i problema de va cramponati de acest aspect, insignifiant de altfel? :no:
20210530_191820.jpg (194.02 KB; downloaded 3201 times)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Nu te pune cu fixul  oamenilor:
1) La STB când scade soldul spre 30 lei ( venind dinspre  40 ) încarc cardul până la 50 lei.
2) La metrou  trebuie să am neapărat rezervă o cartelă de 10 călătorii << virgină >>.  Deci o cartelă e << în uz >> și una e << albă >>
Repet, nu te pune cu fixul oamenilor, fiecare cu piticii lui.
Am început să umblu destul de des cu transportul în comun și nu mă simt confortabil dacă nu am o rezervă suficientă  de călătorii la mine în buzunar.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces orex

Cine are un stol mai scapa, cine are mai multe stoluri nu cred!!  :rofl:  
PS
Asta ca te opui progresului si n-ai card bancar contactless! Nu-ti cere ”tribut” nici STB, nici Metrorex mai mult decat o calatorie ”normala”! ;)  :yes:

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

E același lucru, ar trebui să am pe card destul mălai să mă simt confortabil.
La cumpărăturile banale zilnice ( mărunțișuri ) care se încadrează între 20 - 70 / 80 lei trebuie să dispun de 300 - 400 lei. Repet, nu mă simt confortabil dacă nu sunt acoperit în buzunar.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces BIGRED1984

Mai nou doar telefonul e de ajuns  (la mega deja nu mai vb cu nimeni, self checkout + plata cu telefon; iau si branza de la piata cu telefonul)

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces andrei11

Nu numai la Mega e cu telefonul. Prin multe alte locuri.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces orex

Orice operator economic (comerciant) dotat cu POS contactless poate oferi aceasta facilitate daca ai instalata aplicatia de rigoare!

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Alex Negoi

Un nou punct pentru vânzarea de abonamente Metrorex pentru elevi și studenți

La stația de metrou Favorit de pe Magistrala 5 a metroului bucureștean s-a deschis joi un nou punct pentru vânzarea de abonamente Metrorex pentru elevi și studenți.

Titlurile de călătorie pentru elevi și studenți vor putea fi achiziționate de la casieria din stația Favorit, amplasată la accesul F, intersecția Str. Sibiu cu Blvd. Drumul Taberei. Programul de funcționare va fi de luni până vineri între orele 07:00 – 13:30 și 14:00 – 20:00.

Casieriile la care se vând abonamente Metrorex pentru elevi și studenți

Acest punct se adaugă celor 11 deja existente pentru vânzarea abonamentelor pentru elevi și studenți, care au următorul program, așa cum este el prezentat pe site-ul Metrorex:

St. Piața Unirii 1 L-V 07:00-13:30, 14:00-20:00, Sâmbătă 10:30-17:00 (cu excepția sărbătorilor legale)

St. Piața Unirii 2 L-V 07:00-13:30, 14:00-20:00, Sâmbătă 10:30-17:00 (cu excepția sărbătorilor legale)

St. Gara de Nord 1 L-V 07:00-13:30, 14:00-20:00, Sâmbătă 10:30-17:00 (cu excepția vacantelor școlare și a sărbătorilor legale)

St. Piața Română L-V 07:00-13:30, 14:00-20:00 (cu excepția sărbătorilor legale)

St. Eroilor L-V 07:00-13:30, 14:00-20:00 (cu excepția vacantelor școlare și a sărbătorilor legale)

St. Grozăvești L-V 07:00-13:30, 14:00-20:00 (cu excepția vacantelor școlare și a sărbătorilor legale)

St. Nicolae Grigorescu 1 L-V 07:00-13:30, 14:00-20:00 (cu excepția vacantelor școlare și a sărbătorilor legale)

St. Apărătorii Patriei L-V 07:00-13:30, 14:00-20:00 (cu excepția vacantelor școlare și a sărbătorilor legale)

St. Piața Victoriei 2 L-V 07:00-13:30, 14:00-20:00 (cu excepția vacantelor școlare și a sărbătorilor legale)

St. Politehnica L-V 07:00-13:30, 14:00-20:00 (cu excepția vacantelor școlare și a sărbătorilor legale)

St. Universitate L-V 07:00-13:30, 14:00-20:00 (cu excepția vacantelor școlare și a sărbătorilor legale).

(A.B.)

Sursa: Club Feroviar

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces sab

https://m.hotnews.ro/stire/24914895
Se scumpesc biletele la Metrou și STB / Mai multe opțiuni la abonamente și în privința biletului comun

Metrorex și Societatea de Transport București își armonizează oferta comercială de la 1 august ca un prim pas spre integrarea transportului în comun din București și zona metropolitană, anunță Ministerul Transporturilor. Mai exact, un bilet la metrou va fi 3 lei, față de 2,5 lei în prezent, iar un bilet la STB va fi 3 lei, o creștere față de 1,3 lei în prezent. Va exista un bilet comun Metrorex-STB de 5 lei care acum va oferi acces timp de 90 de minute la ambele rețele de transport.

Prețul biletelor se aliniază astfel:

O călătorie cu metroul sau transportul în comun terestru va costa 3 lei, iar un bilet comun STB / Metrorex va fi 5 lei (acces pentru 90 minute în rețeaua supraterană, împreună cu un acces la rețeaua de metrou)
Pentru suma de 5 lei, un călător va beneficia de o călătorie cu metroul și 90 de minute în transportul în comun terestru.
Un abonament de 24 de ore va costa 8 lei, iar abonamentul comun STB / Metrorex pentru 24 de ore va fi 14 lei.
Noutatea la abonamentele de 24 și 72 de ore este că acestea vor fi chiar 24 de ore de la momentul emiterii. Se elimină noțiunea de abonament "de zi" care, cumpărat la ora 18:00, de pildă, era valabil doar 6 ore din acea "zi".
Ambele societăți introduc și opțiuni favorabile pentru companiile care doresc să își susțină angajații să folosească transportul în comun.
Vor exista abonamente de o lună, 6 luni și 12 luni. Prețurile lor vor fi de 80 de lei separat pentru fiecare dintre rețele (140 de lei în comun STB / Metrorex), 400 de lei (700 de lei în comun STB / Metrorex), respectiv 700 de lei (1200 de lei în comun STB / Metrorex).
Ambele companii oferă posibilitatea de recuperare a abonamentelor nominale în caz de pierdere. Titularii se pot prezenta cu actul de identitate, iar abonamentele vor fi emise din nou pe numele acestora.

Armonizarea tarifelor la transportul în comun din București implică și o creștere tarifară, potrivit MT.

În cazul STB, o călătorie, de pildă, crește de la 1,3 lei la 3 lei (sau 10 bilete pot fi achiziționate cu 25 lei). În cazul metroului, prețul unei călătorii crește de la 2,5 lei la 3 lei.

Menționăm că, în cazul STB, aceasta este prima actualizare a tarifelor de călătorie din 2008. Iar la metrou, ultima ajustare a prețurilor a fost în 2014.

Totodată, potrivit estimărilor, încasările suplimentare generate de această măsură se vor reflecta direct în condițiile de călătorie - prin investițiile pe care cele două companii le vor putea efectua, anunță ministerul.

Atât Ministrul Transporturilor și Infrastructurii, Cătălin Drulă, cât și Primarul General al Municipiului București, Nicușor Dan, îi încurajează pe bucureșteni să opteze pentru un transport în comun terestru și cu metroul. La fel ca în toate capitalele europene, transportul public în comun reprezintă o soluție pentru degrevarea traficului și o alternativă mai puțin poluantă la traficul auto, potrivit ministerului.

 


Go to page:  1  ... 117 118 119 120 121 122 123  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use