De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Echipamente foto/video

42 posts, 20837 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Echipamente foto/video cris_m

La F64 ar mai fi o optiune, sunt si mai ieftini ca Emag-ul si seriosi.

 


Re: Stiri despre proiect TibiV

TibiV wrote:
Goldmund wrote:
Ce pacat ca nu am avut voie sa fac fotografii(!)

Cu ce ?
Cu Smena 8M ?... ;)


Ahaaaaaa...

Nu m-ai intrebat ce este Smena 8M...
Deci stii !
Ai informatii "pe surse" !....
:lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Stiri despre proiect punmeister

Smena nu era o camera foto ruseasca pe film?

 



Re: Stiri despre proiect Lixandru Dragos-Liviu

Iată ceva informaţii găsite pe un blog, despre aparatul rusesc Smena 8M:

SMENA 8M
Pentru acest al 100-lea post am programat o mică prezentare a primului meu aparat de fotografiat, un SMENA 8M. Aparatul a fost produs în URSS de către LOMO (Leningradskoye Optiko-Mechanichesckoye Obyedinenie sau pe engleză Leningrad Optical Mechanical Amalgamation) fabrică ce a funcţionat independent între 1953 şi 1991 după care a început să producă exclusiv pentru Lomographische AG (Austria). Produsele lor au fost în general camere ieftine care însă aveau şi defecte majore de construcţie. Cu toate astea în jurul camerelor LOMO a apărut un curent numit lomography iar ele se bucură de o anumită popularitate.

Eu l-am primit pe al meu de ziua copilului la sfârşitul clasei I. L-am folosit cam 4 ani de zile după care a fost înlocuit cu un model mai „performant” (în realitate doar mai uşor de folosit – faptul că filmul avansa autormat era o mare realizare). Revenind la SMENA, acesta este un aparat cu o construcţie tipic rusească. Are o husă de piele groasă care deasupra obiectivului are o carapace de plastic la fel de gros. În consecinţă te-ai putea aşeza fără probleme pe el şi nu ar păţi nimic. Aparatul în sine e construit dintr-un plastic prost după standardele de azi însă obiectivul e metalic. Înscripţiile şi cifrele de pe obiectiv le înţeleg abia acum. De exemplu, obiectivul e unul cu focală fixă de 40mm, e alcătuit din 3 elemente şi are diafragma maximă f4. Diafragma se poate închide până la f16, pe obiectiv fiind notate diafragmele uzuale însă procesul de închidere este continuu. Diafragma are 8 petale iar shutterul, care este tot sub forma de diafragmă, are 3 petale. Shutterul dispune de viteze de la 1/250 până la 1/30 plus modul Bulb. Nu îmi dau seama exact însă am impresia că şi aceste viteze variază continuu, pe inel fiind indicate numai vitezele uzuale. Obiectivul nu este free focus ca la toate compactele ieftine, focalizarea se face prin rotirea întregului obiectiv şi dispune de o plajă de valori de la 1m la infinit, plajă întinsă pe aproape 360 de grade! (obiectivul meu Canon de 50mm are ceva mai puţin de 45 de grade pentru o plaja de valori de la 0.45m până la infinit, ceea ce face din focalizarea manuală o chestiune de noroc). Aparatul mai dispune şi de o patină pentru blitz şi un DOF scale (asta nu am la nici un obiectiv).

Despre folosirea aparatului: totul este manual, nu există nici o foto celulă pentru măsurarea expunerii, nici un motor, nimic. Focalizarea depinde de capacitatea utilizatorului de a aprecia distanţa până la subiect. Expunerea, la fel, depinde de utilizator. Diafragma este acţionată manual iar shutterul trebuie armat înainte de fiecare folosire. Manualul instruieşte pentru un mod de lucru foarte simplu. In funcţie de ISO-ul filmului care este in aparat se setează o diafragmă şi tot ce rămâne de decis este timpul de expunere. Practic aparatul e oarecum în mod Av şi calcului timpului de expunere îl face utilizatorul cu ajutorul unei gradaţii amuzante: norişor cu ploaie, norişor, norişor aproape disparut, soare timid şi soare puternic. Acestor indicaţii le corespund valori ale timpului de expunere: 1/15, 1/30, 1/125, 1/250. Evident, dacă eşti familiarizat cu noţiunile poţi să mai deschizi diafragma şi să micşorezi timpul de expunere după nevoi.

Dar iată şi invitatul special: vedere frontală. Se observă inelul negru din centru cu ajutorul căruia se setează diafragma.


Page1.jpg (569.97 KB; downloaded 6356 times)

Page2.jpg (607.95 KB; downloaded 6363 times)


Sursa: http://www.miscellanea.ro/2008/04/smena-8m.html

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect 133 313

Mda... iar stirile de la M5 via 133 vin prin LG L4(2) at 3 megapixel... Back to black.  :bere:

 


Re: Stiri despre proiect t530

LG Optimus L4 II E440 - Fosila isi face treaba
:bere:

 


Re: Echipamente foto/video TibiV

@Lixandru Dragos-Liviu

Multumesc !
Nu as fi crezut ca mai exista informatii (si mai ales poze) ale primului meu aparat foto, primit in dar cand eram in generala, cred ca prin clasa  a 7-a...

In tinerete nu doar faceam poze - adica doar apasat declansatorul - dar invatasem sa le developez... ;)
Nu filmele, prea complicat pentru un  amator.... Tamburi de developare, intuneric absolut etc....
Dar pozele le transpuneam singur pe hartie foto... In camera obscura,doar cu lumina rosie etc. etc....
Nu cred ca mai stie lumea ce este un "revelator" sau un "fixator"...
Acum nu iti iese poza... "Delete" !... :D
O poza gresita astazi are costuri zero !

Si da, Smena 8M facea treaba buna.... (Dupa ce stricai 30 de role de film pana "il invatai".... :lol: )

 


Re: Echipamente foto/video iliutu

Eu am avut noroc de un Smena Symbol la 13 ani  :lol:

 



Re: Echipamente foto/video TibiV

Ehehehe...
Zenit !  :shock:
Nomenclaturistule ! Ce ai facut in ultimii 5 ani ?...
:lol: :lol: :lol:

 


Re: Echipamente foto/video misterr

Nu, nici vorbă, Zenit-ul l-am luat imediat după '90, de la sovieticii care veneau cu marfă în tîrg (aprinzătoare de aragaz, fierbătoare etc...).
Aveam un coleg care avusese un bunic fotoreporter și avea acasă „laborator” (developa filme, mărea pe hîrtie etc., lucram și eu cu el) și care a luat în  în gazdă asemenea sovietici. El și-a luat Zenit TTL, eu am vrut ceva mai modern și mi-am ales Zenit 122...

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Echipamente foto/video sss

Bietul meu Zenit M a luat in '90 drumul Stambulului... l-am transformat intr-un lantisor de haur si o pereche de piramizi!  :oops:

 


Re: Echipamente foto/video shoppy

Am primit si eu asa ceva cadou prin '95, mi l-au cumparat bunicii de la rusi pe nimic, crezand ca este de jucarie, nu-mi venea sa cred ca asa ceva chiar ar functiona, nu am bagat film in el pentru ca familia avea aparate adevarate, evident a fost distrus cu constinciozitate.

 


Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419376 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use