Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi Ilfov

 

Topic: Vederi vechi din București

359 posts, 157869 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 26
 
 

📖 Pagination options
Re: Vederi vechi din Bucuresti Onofrei Sergiu-Gabriel

Tom wrote:
Intreaba-l pe userul Sergabi34. El este cel care a facut publice pozele pe forumurile de transport, cu permisiunea celor dela care le detine, care la randul lor au avut permisiunea directa a autorului.


Eu detin fotografiile lui Hans Oerlemans donate Depoului nr.1 Transurb-Galati de catre fiul bravului olandez. La randul lor, cei de la depoul de tramvaie galatean, prin bunavointa Ing. Paraschiv Culita si Ing. Dan Herepean mi-au dat acel CD cu fotografii. Eu de distribuit pe forumuri am facut-o abia dupa ce un nesimtit si-un porc in acelasi timp numit Stefan Puscasu( alias, s t f p ) -admin-ul Tramclub-ului- le-a imprastiat fara sa aibe acordul CERT al celor de la Transurb Galati, proptindu-si antetul acelui forum numit T r a m c l u b , cu caractere scoase bine in evidenta, in timp ce numele autorului acelor fotografii ( recte, Hans Oerlemans) este scris cu caractere de culoare gri, sterse si greu perceptibile...Rusine acestui personaj numit Stefan Puscasu alias  s t f p . Ulterior insa am primit acordul  spre a fi postate, insa ele deja erau imprastiate pe forumuri, ceea ce am facut si eu cu doar cateva dintre ele, desi...sincer ma doare caci doua-trei persoane in care am avut mare incredere  si le-am rugat din suflet, sa nu posteze MOMENTAN acele poze pana nu primesc acceptul celor abilitati,...ei au ignorat total rugamintea mea.In fine...Multumesc Tom pentru ca ai amintit de acele fotografii si daca cineva de-aici din Bucuresti doreste fotografiile sau anumite fotografii pentru a dezbate un subiect, eu va stau la dispozitie. Sa-mi ziceti doar ce zona din Capitala v-ar interesa. Ok
Cu respect, Onofrei Sergiu-Gabriel

 


Re: Vederi vechi din Bucuresti nokia2110

Pe mine mă interesează orice zonă.  :mrgreen: Pozele doresc să le pun pe softpedia şi eventual computergames, dar cu menţionare autorilor, a personaei de la care am poze şi a restricţilor privind dreptul de autor.

 


Re: Vederi vechi din Bucuresti Onofrei Sergiu-Gabriel

Pai Stefane, daca le ai, poti sa le postezi. Tu esti bucurestean, deci de-al locului si cunosti foarte bine toate zonele Bucurestiului de-o mie de ori mai bine ca mine. Deci, poti sa le postezi. Eventual daca nu le ai, trimite-mi un PM si-ti voi trimite ID-ul meu de Messenger si vei primi fotografiile!

 


Re: Vederi vechi din Bucuresti nokia2110

ID-ul de messenger e cel de la profil? Văd că nu poţi să primeşti p.m.-uri.

@Tom: dar pozele din colecţia polonezului (Andrej Bo...) cui aparţin şi se pot pune pe un alt forum?

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Vederi vechi din Bucuresti Tom

Cel mai bine ar trebui sa iei legatura cu userul icsilviu. Pozele fac parte din colectia lui Andrzej Brzozowski, dar nu sunt toate realizate de el. O parte din cele vechi provin din arhiva RATB, insa multe sunt ale unor autori straini. Acestea nu stiu in ce conditii pot fi distribuite.
Dar mai precis, pe care forum vrei sa le pui? Pe cel cu un "nesimtit si-un porc" amintit intr'un mesaj mai sus sau pe forumul ala mare (SoftPederastia), in care dai de un nesimtit si-un porc de moderator care se da rotund ca expert in IT, ofera o solutie de cocoa, dupa care iti spune tie ca aberezi? Acolo in niciun caz nu au ce cauta. Aia sa-si miste fundurile lor la pozat in strada sau sa-si vada de moderat topicele alea cu "Am facut sex cu amanta, dar ea nu vroia."

 


Re: Vederi vechi din Bucuresti nokia2110

Pe softpedofilia  :lol: şi pe computergames. Pe softpedia, în afară de majoritatea personajelor de pe acolo, mai există şi câţiva oameni pasionaţi (nu neapărat de transportul în comun). Cică nu e bine să bârfeşti, dar forumul ăla s-a dus în jos de când în goana pentru useri au lăsat tot felul de tâmpiţi să umble liberi pe acolo.
Pe alte forumuri nu am de gând să le pun... motivele s-au spus pe aici (din păcate pe acolo sunt şi ceva oameni de valoare, dar...).

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Vederi vechi din Bucuresti Tom

Am intrat pe o multime de forumuri, unde indivizi de prin India, Pakistan si pe unde mai sunt ITisti cu timp sa scrie pe forumuri, daca am gresit cu ceva, mi-au spus-o frumos, in cel mai rau caz cu ceva de genul "you're very wrong, my friend". N'am nevoie sa se trezeasca nu stiu ce mare absolvent de facultate fugit de acasa de la pascut vaca si ingrijit 3 plozi facuti de sora-sa, din ala care arunca gunoiul pe geam la camin si care dormea in dulap sa nu vina taica-sau beat sa-l bata, sa-mi spuna mie ca e cea mai mare aberatie pe care a citit-o luna asta.
Deci, din punctul meu de vedere, pe SOFTPEDIA, NU. Daca Andrzej Brzozowski isi da acordul, e treaba lui si dreptul lui. Eu am promis sa le impart doar comunitatilor de pasionati si nu prin publicare directa pe un forum. Am pus poze pentru a ilustra diverse aspecte din istoria transportului bucurestean, dar nu colectia in intregime la download precum "porcii" de pe alte forumuri.

 


Re: Vederi vechi din Bucuresti nokia2110

Şi cum îi pot cere acordul lui Andrzej Brzozowski?
Dar pe computergames merge să pun?

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Vederi vechi din Bucuresti Tom

Am spus mai sus: ia legatura cu userul icsilviu. El il cunoaste bine pe A.B.

 


Re: Vederi vechi din Bucuresti rosetti61

La intersectia Grivitei cu Buzesti, dupa bombardamentele de la 1944. Tramvaiul este galben, destul de repede s-a revenit la schema clasica rosu/crem-alb.
De pe Bucurestii noi si vechi.
39-foto-18.jpg (110.21 KB; downloaded 5834 times)

 


Re: Vederi vechi din Bucuresti nokia2110

Bulevardul G-ral Gh. Magheru, de la "Scala" (intersecţia cu Str. C.A. Rosetti) spre P-ţa Romană, cca 1952-1957. Observaţi că denumirea Cinematografului "Scala" fusese schimbată în Cinematograful "Republica" (în anii '70 s-a revenit la vechea denumire).
Poză preluată de aici: http://etimpu.wordpress.com/2011/12/29/ ... l-magheru/
bulevardul-general-magheru (anii '50).jpg (164.5 KB; downloaded 5761 times)

 



Re: Vederi vechi din Bucuresti nokia2110

1) Intersecţia Şos. Kiseleff cu Str. Monterăiei (pe care se alfă Bis. Izvorul Tămăduirii). Poza e din 1952 sau 1953 şi e preluată din albumul "Rumanian Architecure" (scos în 1953) *. Se poate vedea încrucişarea celor 2 fire de circulaţie ale troleibuzului şi un ineteresant stâlp de metal!
2) Titobuz MT.B. 82D pe linia 81 pe Şos. Kiseleff, între P-ţa Victoriei (fostă Bariera Mogoşoiaie/Capul Podului) şi Arcul de Triumf (Rondul II). Oare cum de au ales numărul primei linii de troleibuz din Bucureşti?  :roll:  Poza e din 1952 şi e preluată din albumul "Bucharest" (scos în 1953) *
3) Autobuz al liniei 47 (devenită apoi 37) traversând Dâmboviţa pe Podul Elefterie (Gării Centrale) (Victor Babeş) (Operei). Poză preluată din albumul "Bucharest" *
* cele 2 albume au fost scoase numai în limbi străine de către "Publishing House of the Rumanian Institute for Cultural Relations with forgein countryes" (asta era denumirea editurii în lb. engleză)
4) P-ţa Unirii (fostă Mare, Bibescu Vodă, Naţiunii, 8 Iunie, Naţiunii, 28 Martie) pe la 1964 sau 1968, vedere spre Patriarhia Română. Poza cred că e utilă în desluşirea sensurilor de circulaţie a tramvaielor prin piaţă. Se poate observa şi un autobuz de intervenţie, nu mai puţin decât un "M.T.D. (Mao Tze-Dun) (Vulcan)"!!!  :shock: Off-topic: prin "Informaţia Bucureştiului" din 1961 am găsit articole despre transportul în comun din Beijing (nu-i mai ziceau Peking) şi parcă Shangai. Deja începeam să ne punem bine cu chinezii 8-)
Sos. Kiseleff colt cu Str. Monetariei si Bis. Izvorul Tamaduirii 1952 sau 1953. In cladire fiinteza azi Muz Taranului Roman.rar
Sos. Kiseleff colt cu Str. Monetariei si Bis. Izvorul Tamaduirii 1952 sau 1953. In cladire fiinteza azi Muz Taranului Roman.rar (426.31 KB; downloaded 405 times)
Troleibuz MTB 82D pe Sos. Kiseleff (intre P-ta Victoriei si Arcul de Triumf) 1952.rar
Troleibuz MTB 82D pe Sos. Kiseleff (intre P-ta Victoriei si Arcul de Triumf) 1952.rar (268.32 KB; downloaded 369 times)
Autobuz Renault A-12 pe Podul Elefterie (Garii Centrale) (Victor Babes) (Operei) in 1952.rar
Autobuz Renault A-12 pe Podul Elefterie (Garii Centrale) (Victor Babes) (Operei) in 1952.rar (709.02 KB; downloaded 379 times)
P-ta Unirii pe la 1964 sau 1968 (vedere spre Patriarhie).rar
P-ta Unirii pe la 1964 sau 1968 (vedere spre Patriarhie).rar (573.9 KB; downloaded 378 times)

 


Re: Vederi vechi din Bucuresti Dominatrix

nokia2110 wrote:
1) Intersecţia Şos. Kiseleff cu Str. Monterăiei (pe care se alfă Bis. Izvorul Tămăduirii). Poza e din 1952 sau 1953 şi e preluată din albumul "Rumanian Architecure" (scos în 1953) *. Se poate vedea încrucişarea celor 2 fire de circulaţie ale troleibuzului şi un ineteresant stâlp de metal!
Totusi, nu inteleg un lucru: In acei ani pe sensul spre Victoriei, troleibuzele circulau direct, fara ocol prin strada Monetariei - Bd. 1 Mai?

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 26
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului în comun din București şi Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420711 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use