Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate

 

Topic: Parcajul subteran si pasajul Razoare

106 posts, 56365 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare andrei11

Păi uite ce am scris eu in pag 4 referitor la posibilitatea construirii pasajelor rutiere de la "Razoare" :
andrei11 wrote:
Referitor la topic nu se intampla nimic, caz inchis, mai vorbim peste ( multi ) ani de acum in colo, cine i-o prinde !

Cred ca am fost destul de explicit si nu am lasat loc de interpretari  :!:   8-)
subway guru wrote:
Topic mort si pus in conservare, la mumificare... :twisted:

Ha ! Ha ! Ha ! E buna remarca, si pe "felie", conform cu realitatea.
Dar sa sti ca si conservele sunt bune de ceva, iar cu mumii s-au facut filme pe "banda rulanta", tot folosesc la ceva !

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare subway guru

Si te-ai tzinut de 'cuvant'??? :(
Deloc!!! :twisted:
Ai luat 'un vin fiert' si o 'tarie', de tzi s-a 'dezlegat limba'...pe marginea 'shantzului virtual'... :o
Ce nu intzeleg eu e 'DE CE' ar trebui sa fitzi 'cumintzi si sa nu facetzi scandal'??? :roll:
Ca nu cumva sa trezitzi din somnul dulce 'autoritatzili' (in)competente 'in materie'??? :cry:

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare andrei11

Timpul le rezolva pe toate...Putina rabdare, ca la anul vin alegerile si iar apare panoul cu "pasajele". Ce, le e greu sa-l puna din nou ? Ca "trona" frumos acolo unde e acum santierul de metrou, pe vremea lui  Videanu. Si vor profita de santierul metroului ca sa creeze putina confuzie. Si alegerile vor trece, si iar va dispare panoul...
Sti cu ce ne-a amenintat Conventia Democrata ( CDR - ul ) acum un infinit de ani, la alegeri ? Ca va construi in 4 ( patru ) ani un pasaj rutier pe sub Elisabeta - Carol, cu iesire pe Calea Mosilor. ( Casa Armatei - Calea Mosilor ). Iti spun sigur si pe cuvant de onoare, am o afinitate pentru pasaje rutiere / statii si tunele de metrou.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare subway guru

andrei11 wrote:
Timpul le rezolva pe toate...

Da, si noi vom fi 'oale si ulcele'...Haram bairam halal! :(

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare realistul

Are cineva informatii se va face si un pasaj odata cu realizarea metroului? : :D Stiu visez cam mult.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare Utilizator anonim

Momentan este luata in calcul o modificare a proiectului, pasajul sa fie realizat din Sos. Grozavesti pana la Sos. Progresului, ca o complectare la Pasajul Basarab. Realizarea acestuia pe directia Drumul Taberei - Eroilor ar duce la incurajarea traficului auto pe un tronson ce va fi deservit de metrou.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare realistul

Oricum se merge parca mai bine dupa reconfigurarea intersectiei cu exceptia unor anumite zile cand ori politia mai mult incurca ori nu stiu...

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare andrei11

<<"Politia mai mult incurca">> este un mit care ar trebui sa dispara din limbajul profesionistilor. Daca o intersectie poate prelua maxim 30.000 de vehicule / ora ( valoare pusa complet aiurea, din burta mea ) si din diverse motive la un moment dat tranziteaza 45.000 autovehicule / ora, poate sa vina mama lui de politisti, doctori in ce vreti voi ca traficul se va desfasura cu mare dificultate. A, nu se va bloca intersectia, dar ca s-o tranzitezi o sa-ti ia un timp aproape dublu. ( in exemplul meu teoretic ).

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare cornel001

Utilizator anonim wrote:
Momentan este luata in calcul o modificare a proiectului, pasajul sa fie realizat din Sos. Grozavesti pana la Sos. Progresului, ca o complectare la Pasajul Basarab. Realizarea acestuia pe directia Drumul Taberei - Eroilor ar duce la incurajarea traficului auto pe un tronson ce va fi deservit de metrou.

Stai asa.... Proiectul prevedea ambele variante. Cum poti spune ca s-a introdus o varianta in locul celeilalte ?
Nu ca n-as fi de acord cu incurajarea MTC pe radiale spre centru si pasaje rutiere pe inelare.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare George

Traficul auto dinspre Dr. Taberei nu e doar spre Eroilor sau Universitate, ci si spre Piata Romana, ori spre Piata Victoriei prin viitoarea "strapungere" de la Buzesti, deci argumentul metroului nu tine.

Ieri chiar ma gandeam, vazand amploarea demolarilor de la Razoare, ca aproape s-a creat un culoar liber si s-ar putea face un pasaj SUPRATERAN pana in Bd. Dr. Taberei, la cotul dupa statia Lt. N. Gaina. Ar fi fezabil, ma refer si la statia de metrou de dedesubt? In tot cazul, ar fi mai ieftin ca un pasaj subteran.

E o porcarie politica asta de a incuraja tot felul de axe mult mai putin circulate decat Bd. Dr. Taberei! Traficul va redeveni foarte complicat cand se va inlatura actuala improvizatie de la Razoare, caci atunci intregul conflict de circulatie, al tuturor arterelor, va redeveni "actual".

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare cornel001

George wrote:
Traficul auto dinspre Dr. Taberei nu e doar spre Eroilor sau Universitate, ci si spre Piata Romana, ori spre Piata Victoriei prin viitoarea "strapungere" de la Buzesti, deci argumentul metroului nu tine.

Vezi ca metroul ajunge si la Romana si Victoriei.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare andrei11

La Razoare sunt prevazute mai multe lucrari, care nu au legatura una cu alta.
1) Statia de metrou.
2) Pasaj rutier pe "inelara" ( subteran ) care pleaca inainte de "Leu" ( de pe Grozavesti ) si iese dupa 13 Septembrie ( se mergepe sub Progresului cu 2 benzi / sens).
Din acest pasaj rutier se executa aproximativ 30 metri odata cu lucrarile de la metrou, pentru ca altfel nu se poate. Evident ca cei 30 metri vor intra in conservare.
3) Pasaj rutier pe 'axa' ( Dr. Taberei - Eroilor)(subteran ) - se executa de dupa Vasile Milea - pana  dupa prof. Gheorghe Marinescu.
Din acest pasaj se executa aproximativ 150 metri odata cu lucrarile la metrou, pentru ca altfel nu se poate.Evident ca cei 150 metri vor intra in conservare.
Cu schita complexului  "Leu - 13 Septembrie" /"Vasile Milea -  prof. Gheorghe Marinescu" va puteti inca delecta accesand urmatoarea adresa. Poate copiaza cineva schitele, in mai multe formate 800 / 600, pana nu dispare schita de pe net.
Apropo de afirmatia " Vezi ca metroul ajunge si al Romana si Victoriei" nu inteleg argumentul, la ora actuala avem metrou si la Unirii, Victoriei, Obor, Muncii, Basarab, Piata Sudului, Mihai Bravu, Aviatorilor si avem ( sau sunt in diverse stadii de constructie ) si pasaje rutiere la Unirii, Victoriei, Obor, Muncii, Basarab. Piata Sudului, Mihai Bravu, Aviatorilor. De remarcat ca aceste pasaje sunt construite aproape toate de-a lungul tunelelor si nu perpendicular pe ele.

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare George

@cornel 001: multumesc frumos, stiu si eu pe unde merge metroul, dar te intreb, dupe ce vei avea metrou la Eroilor ce faci, iei 336 pana la Universitate si de acolo metrou?! Sau vorbim de 2020, cand va fi metrou pana la Iancului?

@Andrei11: da, maretele planuri le stim, dar se vorbeste ca vor fi modificate, asa zicea Utilizator anonim

 


Re: Lucrarile la parcajul subteran si pasajul Razoare fbsoft

George wrote:
@cornel 001: multumesc frumos, stiu si eu pe unde merge metroul, dar te intreb, dupe ce vei avea metrou la Eroilor ce faci, iei 336 pana la Universitate si de acolo metrou?! Sau vorbim de 2020, cand va fi metrou pana la Iancului?

@Andrei11: da, maretele planuri le stim, dar se vorbeste ca vor fi modificate, asa zicea Utilizator anonim

Sunt curios care raman, care zboara si care mai apar ?!?!?! :)

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Proiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonate  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420554 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use