Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 1

441 posts, 156074 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 32
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 1 Florinds

Exprimarea lasa de dorit, dar mai ales logica. Ce relevanta are daca aveau sau nu aveau voie cu bicicletele, de parca fara bicicleta nu poti sa te curentezi. Pana la urma au atins cablurile sau nu... Cam asta (nu) inteleg eu. :D

PS: podul cu linia ferata era peste strada sau lac?... Am uitat, n-am mai fost de mult timp acolo. Daca este peste lac, inseamna ca nici nu au fost electrocutati pe strada. :))

 


Re: Sectorul 1 Lutyk

Podul este peste lac.

 


Re: Sectorul 1 Lutyk

Mai bine deschid zona inchisa de alpab si atunci traversarea se poate face pe trotuarul Şos. Bucureşti-Ploieşti

 


Re: Sectorul 1 alchimistul

Parca depasirea refugiului prin stanga se lasa cu permisul suspendat, nu ?

Si mai erau cativa in spate...

Daca adminul considera ca numarul masinii trebuie blurat, il rog sa editeze. Eu consider ca nu trebuie blurat
20150522_184629.jpg (727.1 KB; downloaded 7329 times)

 


Re: Sectorul 1 Costin

Pe 1 Mai (pardon, Mihalache) au pus separatoare intre linia de tramvai si carosabil cu cativa metri inainte de refugiile statiilor de tramvai. Adica fix acolo undei cei cu ceva bun simt asteptau sa intre inapoi in coloana. Efectul e ca acum se duc toti pana in statie.

PS: am blurat numarul. Poti publica poza necenzurata unde vrei tu si unde ti se permite, dar iti asumi niste riscuri impreuna cu administratorii site-urilor respective pe care noi nu vrem sa ni le asumam.

 


Re: Sectorul 1 URANUS

Sursa: B365.RO

Ansamblu de birouri și magazine, lângă Cathedral Plaza, dezvoltat de Papalekas

Comisia de Urbanism a Municipiului București a aprobat miercuri oportunitatea unui proiect pe care intenționează să îl dezvolte cel mai cunoscut investitor de pe piața imobiliară a Bucureștiului, Ioannis Papalekas. Este vorba de un ansamblu multifuncțional - birouri și galerie comercială - pe strada Luterană, chiar lângă Cathedral Plaza.

Proiectul a fost realizat de Western Outdoor și urmează să fie dezvoltat pe Strada Luterană, între numerele 7 și 13. Suprafața totală de teren pe care va fi construit noul ansamblu este 6620 de metri pătrați, iar pentru dezvoltarea ansamblului vor trebui demolate trei clădiri, fără valoare arhitecturală sau culturală deosebită.

Clădirile vor avea 4, 5, 6, respectiv 10 etaje plus etaj tehnic. La parter și mezanin vor fi amenajate spații comerciale, iar la etajele superioare vor fi spații de birouri.  În subsol va fi amenajată și o parcare pe patru niveluri, iar la suprafață va fi realizată și o piațetă publică.

"Propunem în același timp si realizarea unui proiect public. Ne-am gandit sa facem un fel de pietonal ecumenic care să reunească biserica Kretzulescu cu fosta biserica Ionică, demolata deja, cu noul templu Calvin, cu biserica Calvina si cu Catedrala Sf. Iosif. De asemenea, ne-am gandit ca str. Luterană să devină o stradă preponderent pietonală", a declarat arhitectul Sorin Gabrea de la Western Outdoor, în cadrul ședinței Comisiei de Urbanism e miercuri. Sorin Gabrea este și președintele Comisiei de Urbanism.

http://www.b365.ro/ansamblu-langa-cathe...2U1YI.dpuf

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 1 133 313

No coment.
PICT0112.JPG (79.25 KB; downloaded 7215 times)
PICT0113.JPG (50.62 KB; downloaded 7215 times)
PICT0114.JPG (210.29 KB; downloaded 7216 times)

 


Re: Sectorul 1 PinkyHog

De unde sunt aceste imagini, caci nu-mi pot da seama

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 1 133 313

Bd. Dinicu Golescu, in proximitatea pasajului Basarab.
Este adevarat ca nu prea mai seamana peisajul.  :twisted:

 


Re: Sectorul 1 Costin

Fosta fabrica de bere "Grivita", vizavi de IDM / Gara Basarab.

 


Re: Sectorul 1 crocodil

Nu stiu daca este 100% adevarat, dar se aude ca in locul fostei fabrici de bere va fi construit un nou Kaufland !

 


Re: Sectorul 1 Gabi23

Ziua Porților Deschise la Primăria Sectorului 1

Noua "Primărie veche"
Primăria Sectorului 1 organizează duminică, 14 iunie, între orele 11:00 și 18:00, Ziua Porților Deschise la sediul administrativ din Banu Manta nr. 9, recent consolidat și restaurat.
Persoanele interesate vor afla la fața locului informații despre istoricul clădirii monument istoric și despre activitatea funcționarilor din administrația locală a Sectorului 1.
Actuala clădire a Primăriei Sectorului 1 a fost construită între anii 1929 și 1935, pe un teren cumpărat pe domeniul "Banu Manta". Denumit inițial "Palatul Comunal", este singurul edificiu din Capitală ridicat cu scopul de a funcționa ca primărie. Simbolul primăriei este statuia străjerului medieval, poreclit "Pandelică", care veghează Bucureștiul de pe turnul clădirii.
În primăvara acestui an, întreaga activitate a Primăriei Sectorului 1 a revenit la sediul tradițional din Bulevardul Banu Manta nr. 9.

http://www.primariasector1.ro/articole/...ctorului-1

 


Re: Sectorul 1 shoppy

Da, au pus separatori, pe cei de la Averescu i-am vazut direct rupti, ca ies aia de pe Abrud, urmeaza aia de la Popisteanu, ca nu prea mai poti sa intri pe Lainici.

Nu mai folositi termenul de Vola pentru incarcator frontal, "Stalova Vola" e o zicala comunista care se traduce aproximativ "Puterea din Stalova(orasul din Ucraina unde erau construite)", nici macar nu exista in dex, cum nu exista nici cifa(care poate explica altcineva de unde vine). Deci incarcator frontal.

 


Re: Sectorul 1 andrei11

Partial nu sunt de acord.
Pentru ca te duci la un copiator si nu laXerox, ai in picioare incaltari sport si nu adidasi, te imbraci in pantaloni de postav si nu in blugi.
Cifa e fix la fel ca si Vola, e cea mai cunoscuta marca de masini cu betoniera "la purtator". Dar ca si in cazul adidasilor, blugilor sau a xeroxului mai sunt si alte firme constructoare de betoniere mobile.
_______________
Vola era cel mai cunoscut incarcator frontal in tarile foste comuniste.
6-12-2015 10-45-13 PM.png (111.81 KB; downloaded 7515 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 32
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420554 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use