Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 1

441 posts, 156292 views
 
Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28  ... 32
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 1 Costin

Au fost situatii in trecut, chiar in sectorul 1, cand si salubrizarea si deszapezirea au fost prestate temporar, in regim de urgenta, de ADP cu utilajele proprii sau inchiriate. De ce nu se poate face asta acum, in timp ce primarita se lupta cu Romprest?

Raspunsul 'deschide Romprest proces' este irelevant. Sa deschida si 10. Daca primarita are dreptate, vor pierde. Daca nu are dreptate, atunci ce sens are tot circul? In fine, intrebarea 'de ce nu se poate' sa stiti ca nu e retorica. Chiar vreau un raspuns pertinent de la cine cunoaste mai bine situatia.

 


Re: Sectorul 1 Serban

La criza precedenta s-au facut actiuni punctuale cu ADP, dar ADP nu are capacitatea de a ridica gunoiul in mod constant. Inteleg ca prin declararea starii de alerta (solicitare oficiala a PS 1 de astazi), se poate solicita sprijin de la Guvern.

E trist ca toti cerem masuri drastice pe care nimeni pana acum nu a avut curajul sa le ia si, cand vine cineva care chiar pune piciorul in prag, in loc sa il sustinem il acuzam. Evident ca nu e usor, evident ca sunt sacrificii care trebuiesc facute, doar nu credem ca un astfel de contract se va inchide amiabil, dar ar trebui sa sustinem astfel de demersuri.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 1 Tom

Uite ca ADP-ul lui Baluta a putut face asta si unii, in loc sa-l sustina (pentru asta), il acuzau. Multi exact dintre "culigii" Clotildei, cu asta se ocupau.
A fost penibil astazi sa vad Calea Victoriei la miezul zilei, plina de tomberoane, ca si restul Raionului Tudor Vladimirescu (zis Sectorul 1). Superb. Gunoi avem, ca painea e scumpa.

 


Re: Sectorul 1 Costin

@Tom  mesajul tau a fost trunchiat pentru incalcarea regulamentului, punctele I.10 si i.11. Acesta este un avertisment (#2 conform aceluiasi regulament, punctul V.1, urmeaza suspendarea la urmatoarea abatere).

Discutia aceasta trebuie sa ramana apolitica.

 


Re: Sectorul 1 alexxd_31

Sunt de parere ca si aici, ca si in alte domenii, exista un cartel al companiilor de salubritate.
Voi chiar credeti ca o sa vina o alta firma sa ridice gunoaiele din Sectorul 1?
Am citit pe internet ca oamenii din Sectorul 1 au inceput sa arunce gunoiul in alte sectoare, sper sa fie o gluma.

 


Re: Sectorul 1 ByOnu

<< Voi chiar credeti ca o sa vina o alta firma sa ridice gunoaiele din Sectorul 1? >>

Dar nici nu conteaza asta. Poate fi fara problema tot firma aia, daca la baza relatiei dintre PS1 si companie sta un nou contract benefic contribuabilului.

 


Re: Sectorul 1 andrei11

alexxd_31 wrote:
Am citit pe internet ca oamenii din Sectorul 1 au inceput sa arunce gunoiul in alte sectoare, sper sa fie o gluma

De exemplu cei din Cartierul Giulești. Cartierul Giulești se întinde în două sectoare.
Sau cei din preajma b-dului Regina Elisabeta.
Generic, cei de pe granița sectorului.

 


Re: Sectorul 1 alexxd_31

Zilnic tranzitez  Sectorul 1 in zona centrala si am observat ca mormanul de gunoaie de azi este altul fata de cel de ieri.  
Culmea e ca marti am vazut si echipa de salubritate in acea zona.
Pana acum cateva saptamani mormanul era insesizabil sau nu era deloc.
Oare cineva plimba / intretine  intentionat aceste focare de infectie?
Am zis ca o sa  fac poze, sa vad daca se confirma cele afirmate mai sus.

 



Re: Sectorul 1 Stefan28

Oare care o fi cauza?  :popa:


 



Re: Sectorul 1 andrei11

Spun și eu o prostie, ei știu că pe acolo ( prin curtea Romexpo ) o să circule odată și odată metroul ? Sau ne trezim ca la Crângași  ( unde nu se mai poate face legătura auto cu A 1 ) ? Când ne-om apuca de M 6 ne dăm seama că M 6 nu mai poate să ajungă lângă Herăstrău / pardon, Regele Mihai I.

 


Re: Sectorul 1 shoppy

Parca la noi subteranul este al statului deci nu te poti opune sa nu treaca metroul pe sub tine.
(Lacul a ramas Herastrau, deci merge si asa.)

 


Re: Sectorul 1 ByOnu

https://www.g4media.ro/consiliul-local-d ... nut.html

Consiliul Local din Sectorul 1 a respins propunerea lui Clotilde Armand de ridicare a mașinilor parcate neregulamentar. Consilierii PNL și PSD s-au abținut

Consiliul Local din Sectorul 1 a respins un proiect de hotărâre inițiat de primarul Clotilde Armand (USR PLUS) de ridicare a mașinilor parcate neregulamentar. Consilierii PNL și PSD s-au abținut la vot, astfel încât proiectul a picat, potrivit reporterului G4Media.ro prezent la ședință.

La vot s-au înregistat 15 abtineri și doar 9 voturi pentru proiectul propus de Clotilde Armand.

Unii consilieri PNL i-au cerut primarului ca mai întâi să construiască parcări și apoi să ridice mașinile.

Armand anunțase vinerea trecută că a inițiat un proiect pentru ridicarea mașinile parcate neregulamentar pe domeniul public al Sectorului 1 sau în alte locuri decât drumul public (zone pietonale, spații verzi, scuaruri, parcări de reședință).

 


Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28  ... 32
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use