MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Știri și articole din presă

804 posts, 225458 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 58
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri despre proiect andrei11

Poza de dupa Bazilescu ? Asa de curiozitate, pot sa te intrebi ce ai vrea sa vezi ? Ca nu  e nimic de vazut. Raspuns la intrebarile tale :
- Sina de tren mai continua dupa statia Bazilescu fix 135 metri
- Tunelul dupa statia Bazilescu mai continua fix 565 metri.
Asadar facand o scadere simpla o sa mai ai dupa statia Bazilescu fix 430 metri de tunel fara sina.
Cred ca esti multumit de raspuns. Raspunsul nu e dat la misto, te asigur.

 


Re: Stiri despre proiect ByOnu

Sincer sa fiu... si eu vreau!! :D  :twisted:

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

V-am pus eu o poza de pe net. Vreau sa vad daca Utilizator anonim va pune altceva  :shock:
5-22-2011 10-29-28 PM.jpg (67.69 KB; downloaded 5291 times)

 


Re: Stiri despre proiect Paul

Suna a provocare...La cum il stim pe Marian cu siguranta va incerca sa aduca noi poze... Fara suparare Andrei11.

 


Re: Stiri despre proiect lucianxx9o

Situatia lucrarilor 27/05/2011
Stațiile de metrou Pajura și Bazilescu sunt 95% gata!
Lucrările la cele două stații care vor completa traseul magistralei 4 au intrat pe ultima sută de metri. Structura propriu-zisă a stațiilor a fost finalizată, linia a fost montată, scarile rulante sunt la locul lor iar acum se mai lucreză doar la finisaje

Stația Pajura are ca tema cromatică albul și vișiniul iar lucrările sunt într-un stadiu puțin mai avansat față de cele de la Parc Bazilescu. Căile de rulare sunt la locul lor, umplute cu balast iar marmura a fost pusă pe podele. Pereții au fost peste tot îmbrăcați cu plăci de metal. Scările rulante sunt la locul lor. Atât cele din subsol, care duc spre peron cât și cele care fac legătura între vestibul și suprafață. Muncitorii lucrează simultan în mai multe locuri din stație: o echipă la acoperișul de la intrare, o echipă pe vestibul, una în stația propriu-zisă, iar alta în tunel.

La Parc Bazilescu, stație de suprafață cu acces direct la peron, lucrările sunt puțin mai în urma față de Pajura. Și aici însă au fost montate scările rulante dar si lifturile, care nu vor fi destinate doar persoanelor cu handicap. In partea dinspre Laminorului, în premiera, bucureștenii pot alege scările sau liftul. Mai cocheta decât Pajura, stația parc Bazilescu este îmbrăcată, tot în premiera pentru metroul bucureștean cu plăci din ceramică, de culoarea untului. Se lucrează intens și în tunel cu diverse utilaje specifice, între care și două Dacii papuc adaptate pentru șinele de metrou care fac naveta în ambele sensuri între Pajura și Parc Bazilescu. Cromatica în ultima stație de pe Magistrala 4 ține de culori calde: portocaliu, galben și alb în ton cu marmura.

În planurile de extindere ale Metrorex pe magistrala 4 se află încă un tronson cu lungimea de 2,5 kilometri și două stații, Laminorului și Lac Străulești, pentru care lucrările de construcție ar putea începe în cursul anului viitor. Costurile în acest caz sunt estimate de autorități la 700 milioane lei. “Având în vedere faptul că lucrările încep într-un an și ar dura cam doi ani, estimez că undeva aproape de 2015 acest tronson spre Lac Străulești ar deveni funcțional pentru călători”, declara in luna februarie pentru B365.ro directorul Metrorex S.A. Gheorghe Udriște.
Tot linia 4 de metrou ar urma să fie prelungită până la Gara Progresul din cartierul Berceni, trecând prin stațiile Hașdeu, Palatul Parlamentului, Catedrala Mântuirii Neamului și Eroii Revoluției. Pentru această rută, compania de transport nu a elaborat deocamdată studiul de fezabilitate.

POZE PE SITUL http://b365.realitatea.net/news/statiile-de-metrou-pajura-si-bazilescu-sunt-95-gata-vezi-aici-cum-arata/

 


Re: Stiri despre proiect andrei11

Nu-mi bat capul cu enormitatile debitate de realitatea net. Presupun ca tu ai transcris corect. Intrebare totusi, ca e week end si sa ne mai destindem putin : adica cum :La Parc Bazilescu, stație de suprafață cu acces direct la peron  :?:  :?:  Ziaristi de doi bani, chiar ca sunt sariti de pe fix. Iar Udriste ca deobicei derileaza. Noroc ca nu-l ia nimeni in seama.
Colac peste pupaza, desi statia este de suprafata, Și aici însă au fost montate scările rulante dar si lifturile

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

Ne pregatim de punere in functiune!!!
Stay tuned!!!
E urmatorul 'subiect fierbinte'! ;)  8-)  :mrgreen:  :ugeek:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri despre proiect Utilizator anonim

Mergem cu metroul prin subteran  8-)

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

Pana la Bazilescu... ;)

 


Re: Stiri despre proiect cristi20

Ar trebui sa facem o inaugurare cu bicicletele, sa vedem daca sunt 'dotate' cu porti care se pot deschide... ca in statiile noi 1Decembrie - Anghel Saligny bicicleta se trece peste truncheti :!: "portile se folosesc doar de persoanele invalide" (foarte rar si atunci nu se gaseste cheia de la lacat) :evil:

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

Pentru biciclete vor fi 'dispozitive de parcare' langa accese, pe principiul park & ride... 8-)

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

Ce-i cu 'linistea asta suspecta?'  :o
Chiar nu v-a 'excitat' de nici un fel foto-reportajul?  :?
Sau au disparut brusc totzi 'carcotasii' precum dinozaurii???  8-)
N-as crede, desi marturisesc vinovat ca am incercat sa-i starpesc 'de mici'...dar chiar asa, procent de reusita 100%??? Sunt de-a dreptul 'uimit'... :lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Stiri despre proiect ByOnu

subway guru wrote:
Ce-i cu 'linistea asta suspecta?'


Asta imi venea sa zic... :shock:

Oricum, sincere felicitari si multumiri lui MA, si lui Guru (daca vrea..)!! :lol:

Am auzit ca s-au facut si testele? Aici e domeniul tau Guru'le, niste poze ar fi sfinte - AMIN :D

;)

 


Re: Stiri despre proiect subway guru

Dragul meu #ByOnu:
Nu-i nevoie de 'felicitari & multzumiri', si MA, si SG sunt 'multzumitzi' daca 'voi' suntetzi multzumitzi...
MA are programul dar nu putem sa-l dam 'publicitatzii' ca e doar pt 'initziatzi'...
Nici 'reportaje zilnice' nu sunt chiar posibile pt ca lucrurile se desfasoara 'intens' dar nu neaparat si 'spectaculos'...
Avem insa ok-ul ca sa va tzinem la curent cu 'desfasurarile principale'...vizual...
Vetzi fi cu sigurantza 'primii informatzi'...ca deobicei!!!..inclusiv despre 'teste'...
P.S.
Mi-ar placea daca cineva se ofera sa faca 'numaratoarea inversa' pana la PIF!

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 58
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2286 forum members have written 421110 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use