Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovVehicule din trecut aparținând STB / ITB / RATB / STB S.AAutobuze

 

Topic: DAC 112 UD / UDM (1979-2008)

220 posts, 84273 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: DAC 112 UDM (ex) mitzu21

Poze mai vechi Axel nu ai? Ma chinui de 1 an si ceva sa gasesc o poza cu un autobuz si pauza. Am vazut in paginile anterioare cum Dominatrix a gasit o poza pe un site polonez cu un atobuz de la noi iar poza era facuta in 2000.

 


Re: DAC 112 UDM (ex) Axel

mitzu21 wrote:
Poze mai vechi Axel nu ai? Ma chinui de 1 an si ceva sa gasesc o poza cu un autobuz si pauza. Am vazut in paginile anterioare cum Dominatrix a gasit o poza pe un site polonez cu un atobuz de la noi iar poza era facuta in 2000.


Din pacate nu am decat cateva Dacuri pozate in anul 2006 si 2007 cu aparatul foto pe film si telefon cu camera vga. :|


O sa incerc sa scanez ce poze mai am. ;)

 


Re: DAC 112 UDM (ex) mitzu21

Autobuzul pe care il caut eu a fost casat cred ca prin 2002. Avea numar de parc 2525. Nu il gasesc pe nicaieri :)) Dar nu ma dau batut :)

 


  • CitaroAdrian
  • Posted:
  •  

Re: DAC 112 UDM (ex) CitaroAdrian

mitzu21 wrote:
Autobuzul pe care il caut eu a fost casat cred ca prin 2002. Avea numar de parc 2525. Nu il gasesc pe nicaieri :)) Dar nu ma dau batut :)

mitzu21, incercam sa te contactez cumva si te-am gasit aici. Stiu autobuzul 2525, il intrebasem pe tata ceva despre el si aproape ca am putut afla niste informatii (care le-am uitat) dar mi-e rusine sa-l intreb din nou. (Tata a lucrat la RATB in perioada casarii lui #2525 pe Ikarusul #175 (casat 2007, tata pensionandu-se anul trecut in mai).

 


Re: DAC 112 UDM (ex) mitzu21

CitaroAdrian.....crezi ca ai putea afla te rog ceva info despre el? Daca as putea gasi macar o poza cu el ar fi ceva incredibil pentru mine. Din pacate cei de la RATB nu cred ca tin o arhiva cu fotografii ale autobuzelor. Astept raspunsul tau cu o informatie de orice fel.

 


  • CitaroAdrian
  • Posted:
  •  

Re: DAC 112 UDM (ex) CitaroAdrian

Ti-am spus; mi-e rusine sa-l intreb din nou. Insa as face orice sa gasesc autobuzul tau; dar esti sigur ca a existat? ca sunt multe DAC-uri cu nr inventar sarite, probabil ca si #2525 care a fost casat tocmai atuncea...

 


Re: DAC 112 UDM (ex) mitzu21

Sunt foarte sigur ca a existat. Mi-am petrecut majoritatea copilariei mele in acel autobuz. Veneam des pe la tata pe la servici. Autobuzul ala era o bijuterie, era mentinut numai cu piese noi, tatal meu cunoscandui  pe mecanicii de la Titan. Lucra si de foarte mult timp la Titan.....cam 30 de ani. Cand a iesit la pensie in 1999 autobuzul nici daca iesea nou pe poarta fabricii nou nu era asa.....dar din pacate cei ramasi pe autobuz in 3 ani l-au nenorocit, l-au facut varza. Piesele noi erau luate si puse niste prostii.....indiferenta soferilor ramasi a dus la casarea lui in 2002 cred.....pe niste probleme de mecanica. Semana izbitor de mult cu acel 2488 din poza de mai sus. Iar din cate m-am interesat majoritatea care au inceput sa faca poze autobuzelor au inceput prin 2006 deci mult mai tarziu......

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: DAC 112 UDM (ex) Dr2005

CitaroAdrian wrote:
ca sunt multe DAC-uri cu nr inventar sarite, probabil ca si #2525 care a fost casat tocmai atuncea...

Nu au fost foarte multe sărite, s-au sărit doar cele care aveau numere ce se suprapuneau cu ale Ik4-urilor de intervenţie şi ale Romanurilor 112. #2525 sigur a existat, vezi http://tom.trix.su/main.php?h=ratbbus

 


Re: DAC 112 UDM (ex) rosetti61

Fontul cu care era scris numarul de parc (numerele mici, intre 400-599, in afara intervalului nu am vazut) prin 1988-1990.
(a mai fost pus, a disparut la mutare dar nu mai stiam pe unde e si daca mai e fisierul - recrearea nu era problema ca sursa exista)
font nr parc.jpg (46.84 KB; downloaded 4173 times)

 


Re: DAC 112 UDM (ex) mitzu21

Am dat un e-mail celor de la RATB dar bineinteles ca nu mi-au raspuns.....macar un nu se poate.....
Aaaa......da avea nr. de inmatriculare B-19-FFJ :D

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: DAC 112 UDM (ex) Tom

Fontul era folosit doar pentru fata si spatele vehiculului, pe lateral era sigla ITB si numarul cu fontul clasic ITB.

Au existat toate DAC'urile intre 2453 si 2653, mai putin 2539, care era autobuzul de caterinca (catering) :)
Intre 2351 si 2452 nu au existat DAC 112 UDM, este posibil sa fi ramas IK4 de interventii cu numere 24xx. 2451 a existat multa vreme. Cred ca au fost destul de multe ca sa sara peste intervalul asta.
In seria 19xx au sarit doar numerele de IK4. 1934 si 1936 nu au fost DAC112, dar 1955 si 1960 au fost, desi au existat si IK4 mai demult.

 


Re: DAC 112 UDM (ex) dany

Pentru mitzu21, tatal tau a lucrat cumva pe periferie in zona Granitul cu 2525?Imi suna cunoscut,deoarece in perioada 2000-2002 tin minte un autobuz in schema alb-verde care arata super si care dupa un timp nu l-am mai vazut.Poate il confund cu cel al lui Lucian de pe 2107, pentru ca stiu ca el ar fii lucrat la Titan si ar fii avut unul tot alb-verde care arata bine.(sper sa nu ma insel)

 


Re: DAC 112 UDM (ex) SprinterXP

dany wrote:
Poate il confund cu cel al lui Lucian de pe 2107, pentru ca stiu ca el ar fii lucrat la Titan si ar fii avut unul tot alb-verde care arata bine.(sper sa nu ma insel)


2521 este cel la care tereferi in schema alb-verde pe care a lucrat. ;)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: DAC 112 UDM (ex) Dr2005

dany wrote:
Poate il confund cu cel al lui Lucian de pe 2107, pentru ca stiu ca el ar fii lucrat la Titan si ar fii avut unul tot alb-verde care arata bine.(sper sa nu ma insel)

El l-a avut pe #2521, apoi a plecat la Titan şi l-a aranjat pe #2107. După aia a vrut să îl cumpere, nu i l-au dat, aşa că s-a angajat în altă parte.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use