Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Gunoiul din Sectorul 5

115 posts, 39213 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Buuuun, Romprest in actiune:

Dupa cum se vede, se folosesc lopetile pentru a se arunca gunoiul de pe spatiul trotuarului pe spatiul verde / spatiul strazii secundare:
romprest-la-treaba-1.jpg (311.37 KB; downloaded 3715 times)


Un cetatean responsabil pune intrebari (acum se vede clar sigla romprest pe spinarea omuletilor muncitori); nu stiu ce raspuns a primit...
romprest-la-treaba-2.jpg (341.28 KB; downloaded 3732 times)


Initial am crezut ca au adus o masina sa care ceva gunoaie, ulterior am dibuit sigla RATB  :lol:
vise-frumoase.jpg (287.5 KB; downloaded 3710 times)


Dap, cu asta ramanem!
peisaj-urban.jpg (326.66 KB; downloaded 3715 times)

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

A venit si raspunsul de la primaria de sector. Cat au plimbat petitiile astea puteau sa faca naibii curatenie  :lol:  Dar, dupa cum mi s-a mai zis, a face acum curatenie generala in sectorul 5 poate avea si efecte negative - oamenii s-au obisnuit atat de mult cu mizeria incat riscam probleme psihice, de la simple ameteli pana la cine stie ce nevroze  :lol:

raspuns-ps5.png (172.96 KB; downloaded 3677 times)

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Cateva noutati de pe "front"; colegul de birou care locuieste pe Uranus mi-a spus ca Romprestu' a inceput, fara prea mare elan, igienizarea maidanului Academiei. La mine in fata au strans 10 saci mari de gunoi in zona benzinariei (zona din pozele de mai sus de pe aceasta pagina), degajand cele 2 bretele ale strazii secundare care leaga cvartalul de Calea Rahovei... din pacate gunoiul a inceput sa se acumuleze la loc.

Asta e, daca speranta nu avem....  :|

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Gunoiul din Sectorul 5 Mircea G

DanCld wrote:
....Asta e, daca speranta nu avem....  :|

Romprest a inceput sa mai misune si printre strazi ...cite putin dar se simte . Problema ramine cu locurile in care se aduna " traditional " gunoiul .
Acum o paranteza . Vorbim de gunoaie ca ne deranjaza si strica aspectul orasului ... la blocul dvs v-ati uitat ? Ati vazut ce frumos arata blocul gri si un perete ROZ la ultimul etaj ? Astia sint oameni care strica tot , oamenii carora nu le pasa !

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Am mentionat peretele roz aici: viewtopic.php?p=36804#p36804

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

M-am intors din calatoria in interes de serviciu prin tarile calde la timp pentru a gasi in cutia postala decizia de impunere pe anu' asta, dublata de o scrisorica venita direct de la biroul primarelui de sector. Prima parte a scrisorii nu e relevanta pentru subiectul in chestiune fiind cel mult o expunere a "uite ce am facut eu in 10 ani" (am bagat apa, canal si asfalt in Ferentari, am modernizat pietele etc). In schimb partea finala contine un paragraf interesant:
scrisoare-mv-pagina2.png (258.4 KB; downloaded 3513 times)

Acum vine intrebarea: solicitarea de ajutor pentru salubrizare a venit intr-adevar de la sector? Sau a fost o "autosesizare" a primariei generale tinand cont de problemele de anii trecuti? Marean zice una, presa sugereaza alta...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Gunoiul din Sectorul 5 Mircea G

DanCld wrote:
Acum vine intrebarea: solicitarea de ajutor pentru salubrizare a venit intr-adevar de la sector? Sau a fost o "autosesizare" a primariei generale tinand cont de problemele de anii trecuti? Marean zice una, presa sugereaza alta...

Adevarul este la mijloc . Primaria sectorului 5 a fost trasa de urechi pt lipsa de activitate in domeniu , dar Sefu' le-a aratat mai marilor ! docomentele  si faptul ca nu are bani pt asa ceva ...dupa care totul a fost ca la piata . Imi dai bani , fac curat , nu dai bani , faci tu curat , daca vrei neaparat si trebuie  :D ...
Cert este ca Vanghelie este destul de abil si se intovaraseste chiar si cu dusmanii pt a realiza ceva ce are in cap .
Pentru curatenie cu Oprescu , pt cartierul de locuinte cu Udrea .  ;)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Gunoiul din Sectorul 5 Dr2005

Pe Şos. Antiaeriană, pe locul de-acum fostului câmp de instrucţie (că soldaţii noştri nu mai trebuie să se antreneze, sunt doar scuturi umane pentru americani în Irak şi Afganistan), s-a ridicat un ansamblu de vile şi unul de blocuri înalte (cu ~ 10 etaje). Toate sunt investiţie privată, nicidecum de stat (ANL, Primărie sau ceva de genu').

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Gunoiul din Sectorul 5 Mircea G

@ Dr2005 mai este loc acolo , ba mai mult s-a dat teren si pentru sectorul 6 . Am dat si eu aceasta stire , cred ,in decembrie .
SI pentru aceasta realizare , vrem sau nu Vanghelie merita felicitat . Modul in care a obtinut terenul , presiunile si santajul facut , a functionat .

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Dr2005 wrote:
pe locul de-acum fostului câmp de instrucţie (că soldaţii noştri nu mai trebuie să se antreneze, sunt doar scuturi umane pentru americani în Irak şi Afganistan)

OT: In noul context de securitate (apartenenta la NATO) nu mai e nevoie de o armata numeroasa bazata pe conscriptie ci doar de un numar redus de soldati profesionisti, angajati pe termen lung cu carte de munca. Mai putin soldati inseamna mai putini gradati si mai putine unitati militare; desfiintarea conscriptiei a dus atat la pensionarea anticipata a unui mare numar de militari (cei care sunt acum cu pensiile recalculate) precum si la "abandonarea" majoritatii unitatilor militare din interiorul oraselor, terenurile lor fiind trecute prin lege cu titlu gratuit in administrarea primariilor. Din punctul asta pana la ridicarea de noi cladiri pe fostele terenuri de antrenament nu a fost decat un pas.... desi intr-adevar vorbim de multa birocratie la mijloc.

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

Din articolul mentionat in alta sectiune, legat de modificarile aduse bugetului capitalei de catre consilierii PDL ( link aici ):

De asemenea, au dispărut din buget și cei 23 milioane de lei prevăzuți pentru serviciul de salubrizare. “Tot consilierii generali mi-au dat să mă ocup de salubrizarea pentru Sectorul 5. Acum nu am bani să plătesc decât pentru 5 străzi”, a spus edilul-șef.


Nu mai comentez.

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 Serban

Ca sa mai laud un pic sectorul 1...zilele trecute au intrat cu utilaj de curatat zapada inclusiv pe micutele alei de bloc

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 subway guru

Anunt de atribuire numarul 102146/15.02.2011

   
Sectiunea I: AUTORITATEA CONTRACTANTA
I.1)       Denumirea, adresa si punct(e) de contact:
   
MUNICIPIUL BUCURESTI
Adresa postala:  SPLAIUL INDEPENDENTEI , NR. 291-293, SECTOR 6, BUCURESTI, ROMANIA , Localitatea:  Bucuresti , Cod postal:  060042 , Romania , Punct(e) de contact:  DANIELA MINCU , Tel.  021.305.55.30 , Email:  Daniela.mincu@bucuresti-primaria.ro , Fax:  021.305.55.87 , Adresa internet (URL):  www.pmb.ro
   
I.2)       Tipul autoritatii contractante si activitatea principala (activitatile principale)
   
Autoritate regionala sau locala
Activitate (activitati)
- Servicii generale ale administratiilor publice
   Autoritatea contractanta actioneaza in numele altor autoritati contractante
   Nu
Sectiunea II: OBIECTUL CONTRACTULUI
II.1)       Descriere
II.1.1)       Denumirea atribuita contractului de autoritatea contractanta
   Servicii de salubrizare stradala si servicii de iarna pe raza sectorului 5 al Municipiului Bucuresti
II.1.2)       Tipul contractului si locul de executare a lucrarilor, de furnizare a produselor sau de prestare a serviciilor
   
Servicii
27 - Alte servicii
Locul principal de prestare: Municipiul Bucuresti
Codul NUTS: RO31 - Sud - Muntenia
   In cazul categoriilor de servicii 17-27 aprobati publicarea prezentului anunt?  Da
II.1.3)       Anuntul implica
   
II.1.4)       Descrierea succinta a contractului sau a achizitiei/achizitiilor
   Servicii de salubrizare stradala si servicii de iarna pe raza sectorului 5 al Municipiului Bucuresti
II.1.5)       Clasificare CPV (vocabularul comun privind achizitiile)
   
90620000-9 - Servicii de deszapezire (Rev.2)
44113910-7 - Materiale de intretinere rutiera de iarna (Rev.2)
90611000-3 - Servicii de curatenie stradala (Rev.2)
90612000-0 - Servicii de maturare a strazilor (Rev.2)
90630000-2 - Servicii de inlaturare a ghetii (Rev.2)
II.1.6)       Contractul intra sub incidenta acordului privind contractele de achizitii publice
   Nu
II.2)       Valoarea totala finala a contractului (contractelor)
II.2.1)       Valoarea totala finala a contractului sau a contractelor
   
17,435,659.34 RON    
SECTIUNEA IV: PROCEDURA
IV.1)       Tipul procedurii
IV.1.1)       Tipul procedurii
   Negociere fara anunt de participare
   
Justificarea alegerii procedurii de negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare:
• Situatie de urgenta extrema survenita in urma unor evenimente care nu puteau fi prevazute de autoritatea contractanta, in conformitate cu conditiile stricte stabilite in directiva
IV.2)       Criterii de atribuire
IV.2.1)       Criterii de atribuire
   
Pretul cel mai scazut
IV.2.2)       S-a organizat o licitatie electronica
   Nu
IV.3)       Informatii administrative
IV.3.1)       Numar de referinta atribuit dosarului de autoritatea contractanta
IV.3.2)       Anunturi publicate (anunt publicat) anterior privind acelasi contract
   Nu
SECTIUNEA V : ATRIBUIREA CONTRACTULUI
   Contract nr: 431    Denumirea: Servicii de salubrizare stradala si servicii de iarna pe raza sectorului 5
V.1)       Data atribuirii contractului    12/30/2010
V.2)       Numarul de oferte primite    1
V.3)       Numele si adresa operatorului economic caruia i-a fost atribuit contractul
   
SC COMPANIA ROMPREST SERVICE SA
Adresa postala:  b-dul Poligrafiei nr. 1C, et. 3, sector 1 , Localitatea:  Bucuresti , Cod postal:  013704 , Romania , Tel.  021.306.7000 , Fax:  021.306.70.28
V.4)       Informatii privind valoarea contractului
   Estimarea initiala a valorii contractului
   Valoarea: 17644141.60     Moneda: RON    Fara TVA
   Valoarea totala finala a contractului
   Valoarea: 17435659.34     Moneda: RON    Fara TVA
   
V.5)       Contractul ar putea fi subcontractat
   Nu
   
   
SECTIUNEA VI: INFORMATII SUPLIMENTARE
VI.1)       Contractul de fata este legat de un proiect/program finantat din fonduri comunitare
   Nu
VI.2)       Alte informatii
VI.3)       Cai de atac
VI.3.1)       Organismul competent pentru caile de atac
   Organismul competent pentru procedurile de mediere
   
Tribunalul Bucuresti Sectia a-Vi-a Comerciala
Adresa postala:  Bulevardul Unirii nr.37, sector 3 , Localitatea:  Bucuresti , Cod postal:  030823 , Romania , Tel.  021.408.36.00
VI.3.2)       Utilizarea cailor de atac
   Precizari privind termenul (termenele) de exercitare a cailor de atac
VI.3.3)       Serviciul de la care se pot obtine informatii privind utilizarea cailor de atac
   
Directia Generala Achizitii
Adresa postala:  Splaiul Independentei nr. 291-293, sector 6, et.10 , Localitatea:  Bucuresti , Cod postal:  060042 , Romania , Tel.  021 305 55 30 , Email:  serviciuldeachizitiipublice@bucuresti-primaria.ro , Fax:  021 305 55 87 , Adresa internet (URL):  www.pmb.ro
VI.4)       Data expedierii prezentului anunt
   11.02.2011 11:48

 


Re: Gunoiul din Sectorul 5 DanCld

La b365 apare si detaliul lipsa si anume ca acest contract a fost incheiat pe o durata de 6 luni; daca ne uitam pe cifre e rezonabil sa credem ca amendamentul mentionat mai sus (la buget) se refera totusi la celelalte 6 luni ale anului 2011.

Deci de la 1 iulie dispare Romprestu' de pe strazi  :|

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use