De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4349 posts, 876061 views
 
Go to page:  1  ... 255 256 257 258 259 260 261  ... 311
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

La baia Grivita n-am fost! :bere:
PS
Oricum sa fii ”get beget” bucurestean inseamna sa fii la a 4 a generatie! ;)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Nici eu, desi era celebra. Cinema Grivita era la Basarab, langa gura de metrou...
Nepotii mei sunt la a cincea! Tu la a cata esti?

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

SA TRAITI...BINE! ;)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

subway guru wrote:
Nici eu, desi era celebra. Cinema Grivita era la Basarab, langa gura de metrou...
Nepotii mei sunt la a cincea! Tu la a cata esti?

@subway guru Ai inteles pe deplin cum e la a 4 a  generatie. Copii, copiilor, copiilor, tai! Mai mult de atat, deja e prea de tot!
Moi, daca bunicul e bastinas, tata asisderea, oare eu ce sunt? Nicidecum bucurestean, ca stabunica-miu n-a priponit calul in zona.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Eu am luat in calcul doar pe cei nascuti si crescuti in capitala, nu si pe cei ce si-au lasat opincile la bariera pentru a se stabili aici...pe astia nu i-am socotit bastinasi chiar daca au trait aici toata viata lor...daca as merge pe logica ta as mai avea o generatie in plus, sic!

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" orex

SÂC ca doar de la a patra generatie te poti numi, get-beget autentic... Bisericutza din Razoare!! ;)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

Nu se compara aia de la grajdurile regale cu cei nascuti la poalele bisericutei lui Bucur!
:) :) :)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

Tot scandalul fotbalistic e aberant, ce conotatie rasista denigratoare are cuvantul negru in limba romana?
Negru Voda Intemeietorul e un apelativ in zeflemea?
Dar romanii ce au numele de familie Negru, Negritoiu, Negrescu, Negrutiu, Negruzi, Negrea sunt pe criterii rasiale?
Altele sunt cuvintele rasiste, daca arbitrul ar fi zis cioara aia ar fi fost clar in offside dar asa...
Daca in engleza nu ai voie sa spui nigger sau Jim Crow, black este political corect si-l foloseste cu mandrie inclusiv minoritatea de culoare.
Cat despre turci ar trebui sa le fie rusine atata vreme cat ei ne spuneau caravlahi (romani negri). Dar Marea Neagra (Cara Deniz pe turceste) sunt denumiri rasiste???
Din pacate cei de la federatia noastra de fotbal sunt analfabeti functionali, si-au pus la repezeala cenusa in cap aiurea...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Stefan28

Legat de acest subiect, chiar Dan Negru a avut o experiență similară în 2004-2005, pe care a povestit-o azi...  :o
https://www.google.com/amp/s/www.prosport.ro/fotbal-intern/diverse/dan-negru-in-locul-lui-sebastian-coltescu-19160619/amp
"Am fost în locul lui Colțescu, știu cum e și am evitat un tămbălau care ar fi ajuns primul scandal rasist cu mari sportivi români implicați :

Filmam în Franța un program tv internațional „Jocuri la Saint-Tropez” ( Jeux sans frontiers) difuzat simultan în 4 țări (Italia, România, Franța, Ucraina) și când ai noștri m-au strigat pe nume, producătorul general, un francez, a oprit filmarea.
Ne-a luat vreo oră să-i convingem că așa mă chemă și scandalul s-a oprit abia când le-am adus buletinul de la hotel.
Show-ul costa vreo 800 mii de dolari/ episod , adică fiecare oră de filmare costa enorm și organizatorii ar fi preferat să piardă banii doar ca să lămurească problema.

Duckadam, Răducioiu, Mihai Leu, Crăciunescu, Doina Melinte, Marius Urzică, Maria Olaru mai țineți minte?Am fost toți, acolo!”, a scris Dan Negru pe contul său de Facebook, iar apoi a adăugat videoclipul de mai jos.


Bineînțeles că se exagerează, caută scandal și provoacă belele lui Colțescu absolut degeaba...
În timpul meciului nu stai sa te gândești la astea, dacă el e negru cum voia sa îi zică?? Albu??

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" reiny2000

Priorități pentru București – scrisoare deschisă a societății civile pentru Primarul General al Capitalei
Către:

Primarul General al Bucureștiului, Nicușor Dan,

Am urmărit campania dumneavoastră, programul de candidatură și promisiunile din seara rezultatelor la alegeri. Domnule Dan, ați anunțat, în discursul dumneavoastră, o altă administrație a Bucureștiului, parteneră cu cetățeanul și care să folosească energiile acestui oraș. Un parteneriat cu mediul de afaceri, cu mediul academic, cu specialiștii, cu ONG-urile, cu asociațiile profesionale.

Bucureștiul are în acest moment o mare nevoie de o administrație de calitate. Sufocat de trafic, aer poluat și gunoaie, cu străzi pline de gropi și mii de clădiri vulnerabile la cutremur, divizat de inegalități sociale, cu una din cele mai mari rate de infectare cu COVID-19 din țară și o fibră socială fragilă, acesta nu mai este un oraș în care să fie bine să trăiești.

Totuși, noi, semnatarii acestei scrisori, credem că acest lucru poate fi schimbat, dacă lucrăm împreună și constant la prioritățile orașului. Credem că Bucureștiul are resursele umane și materiale pentru a redeveni un oraș cu o calitate a vieții ridicată.

Suntem câteva zeci de organizații și grupuri de inițiativă care deja lucrează pentru un București mai bun. Acordăm finanțări pentru proiecte, protejăm parcurile orașului, construim și amenajăm spitale, urmărim transparența bugetară, aducem împreună vecini din cartiere, susținem educația pentru copii din medii defavorizate, măsurăm calitatea aerului, pregătim populația pentru un viitor mare cutremur, facem colțuri din oraș mai prietenoase cu locuitorii lui, folosim resursele nefolosite ale orașului (hale industriale, râul Dâmbovița) în colective de creativi și exemplele pot continua. O parte dintre noi au inițiat deja de-a lungul timpului colaborări cu administrația publică de la nivelul Municipiului București.

Scriem această scrisoare pentru a ne exprima speranța și interesul pentru un parteneriat eficient cu administrația locală în acest mandat, pentru București și toți locuitorii săi.  

Premisele de cooperare de la care plecăm cu toții sunt prioritizarea intereselor comunității, solidaritatea, transparență bugetară și decizională, folosirea resurselor locale în mod corect, echitabil și eficient.

De asemenea, fiecare din semnatarii acestei scrisori în parte deține expertiză, instrumente și resurse care pot fi utilizate împreună cu noua administrație, pentru binele comun al bucureștenilor.

Am cartografiat mai jos, în formatul programului dumneavoastră de candidatură, prioritățile, resursele și expertiza noastră. Lista organizațiilor nu este exhaustivă. Cu siguranță sunt și multe altele cu experiență cel puțin la fel de relevantă.

Vă invităm, domnule primar, să organizăm o întâlnire în care să detaliem modul cel mai eficient în care putem lucra împreună pentru București – fie într-un grup mai mare al organizațiilor care lucrează în București, fie pe arii de expertiză.


Oare asociatia nu ar putea sa se implice in aceasta initiativa? Cred ca printre cele 12 domenii de acolo si-ar putea regasi locul la cateva.

(Imi cer scuze daca nu postez unde trebuie, nu stiam daca sa pun aici sau la politica asa ca am dat cu anul.)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" cris_m

Evident ca se poate, nu spunem nu la colaborari. Ce este putin trist dpmdv e ca unii semnatari stiau de asociatia noastra, insa nu ne-au comunicat/transmis aceasta informatie asa cum au procedat in alte cazuri din trecut...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

Au considerat ca nu facem parte din clubul lor?
E oare alta organizatie neguvernamentala nealiniata/nepartizana politiceste mai in masura pe problemele de transport ecoprietenos, trafic, infrastructura urbana, adica cele mai dureroase prioritati si cele mai greu de rezolvat ale orasului?
Eu zic sa va implicati si sa nu asteptati sa va invite cineva!
Chiar nu vad cine ar avea tupeul si legitimitatea de a va refuza.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ByOnu

In afara de OPTAR, dpmdv, nimeni de acolo nu are ca focus mobilitatea.

Nu stiu cum de nu s-au gandit sa invite pana la urma singurul ong axat direct pe transport public.

GreenPeace e pe lista la mobilitate dar tot ce au avut de zis despre transport public a fost ca Brasov e un exemplu pozitiv pt ca are autobuze electrice, iar Bucuresti n-are. Nimic de tramvaie si troleibuze. Doar autobuzele electrice conteaza, ca-s cool.

 



Go to page:  1  ... 255 256 257 258 259 260 261  ... 311
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419378 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use