MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Trenurile și ramele ASTRA/IVA (BM1)

1224 posts, 456470 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 88
 
 

📖 Pagination options
Re: Trenurile ASTRA/IVA Axel

O poza facuta de mine in anul 2006 cu interiorul ramei Iva 034. 8-)
Interior IVA #034 -M1 - 2006.JPG (59.52 KB; downloaded 8387 times)

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile ASTRA/IVA V2A

Un tren IVA pictat de grafferi cu acordul METROREX pentru o campanie Apa Nova:
http://webtv.realitatea.net/actual/opt- ... autoPlay=1

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA Dominatrix

Si comunicatul Metrorex: http://www.metrorex.ro/_read222-1

22 Martie 2012.
Ziua Internationala a Apei sarbatorita prin arta urbana la metroul bucurestean.
Metrorex in parteneriat cu Apa Nova Bucuresti si Centrul de Informare ONU sarbatoresc Ziua Internationala a Apei printr-un demers inedit de exprimare a artei urbane in capitala. O garnitura de 6 vagoane care circula pe linia M3 Preciziei – Anghel Saligny a fost complet transformata in noaptea dintre 21 si 22 martie intr-un manifest urban dedicat resurselor de apa fara de care viata nu ar mai exista. Garnitura de metrou a fost vopsita integral cu graffiti. Astfel artisti grafferi din intreaga tara au participat la cea mai ampla operatiune de arta urbana initiata de Apa Nova Bucuresti in parteneriat cu Metrorex si Centrul de Informare ONU, cu scopul de a transmite un mesaj de sensibilizare a publicului calator cu metroul cu privire la importanta resurselor de apa precum si necesitatea protejarii acestora.
Cultura alternativa in Bucuresti prinde o noua forma prin actiunea organizata de Metrorex si Apa Nova care a oferit artistilor grafferi „pânza”de exprimare in peisajul urban.
Graffiti-ul reprezinta o forma de comunicare si de exprimare a artei urbane in spatiul public.
In spatiul metroului bucurestean au avut loc numeroase initiative de arta urbana, de la initiative de lectura in public la diferite alte proiecte culturale sau petreceri underground.

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA subway guru

Vrem prea mult daca dorim o poza... :?:

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA subway guru

FOTO/VIDEO Povestea celui mai frumos metrou din Bucureşti. Cum a ajuns un tren să fie pictat în sute de culori
http://www.adevarul.ro/locale/bucuresti ... 33449.html
22 martie 2012, 15:11 |  Autor: Ionuţ Ungureanu, Adrian Dădârlat
În noaptea de miercuri spre joi artişti grafferi din întreaga ţară au participat la cea mai amplă operaţiune de artă urbană iniţiată de Apa Nova în parteneriat cu Metrorex. O garnitură cu şase vagoane a fost pictată cu motive acvatice pentru a puncta Ziua Internaţională a Apei.

Acţiunea vine în cadrul sărbătoririi a Zilei Internaţionale a Apei şi în Capitală şi vrea să tragă un semnal de alarmă vis-a-vis de necesitatea protejării resurselor de apă existente.

Trenul care circulă pe Magistrala 3 Preciziei-Anghel Saligny a fost transformat complet în noaptea de miercuri spre joi de artiştii urbani, familiarizaţi de altfel, cu astfel de lucrări. „Cu această ocazia am oficializat, într-un fel, graffiti-urile pe care tinerii artişti le-au făcut oricum pe metrourile vechi. I-am dat, totodată, un simbol de manifest. Parteneriatul a fost unul de succes şi este foarte probabil să păstrăm trenul în circulaţie", a explicat directorul Metrorex, Gheorghe Udrişte.
Proiectul cultural este o metodă de a trage, totodată, un semnal de alarmă bucureştenilor care călătoresc cu metroul cu privire la protejarea resurselor de apă existente. Opt artişti grafferi din mai multe oraşe ale ţării s-au strâns pentru a-şi pune la bătaie spray-urile şi vopselurile pentru un mesaj comun de Ziua Internaţională a Apei.
Ziua Mondială a Apei 2012 aduce în prim plan problema secetei sub mesajul "Siguranţa apei şi a hranei!". Seceta este considerată în acest moment dezastrul natural care a făcut cele mai multe victime, în ultimul secol.


7.jpg (41.58 KB; downloaded 8244 times)
8.jpg (47.24 KB; downloaded 8222 times)

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA subway guru

Un reportaj
http://www.piticu.ro/graffiti-la-metrou.html
Graffiti la metrou

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA ByOnu

TEM-ul mazgalit legal (209-179-182) va fi curatat complet dupa 30 de zile de la intrarea lui in circulatie cu noua mazgalitura, conform contractului Mrex - Apa Nova. Tare mi-as dori sa si vad asta, dar banutii aia cred ca "mai bine" se duc pe alte 'lucruri' decat pe curatarea unei IVE.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile ASTRA/IVA 133 313

Dominatrix wrote:
Si comunicatul Metrorex: http://www.metrorex.ro/_read222-1
Ziua Internationala a Apei sarbatorita prin arta urbana la metroul bucurestean.

Eu cred ca s-a serbat cu ceva scumpiri. Mi-au iesit ochii ca la melc cand mi-a venit sms-ul cu factura de apa. 90 lei o singura persoana din cauza... citez "ape meteoricce". Ce-i drept e pe doua luni.
P.S. Se mai uita cineva prin cabinele REM-urlior prinse in tren? Azi zburda ceva liber in cabina la vagonul 3 si parea ca e de natura sa si provoace daune dupa intensitatea zgomotelor. Banuiesc un extinctor de mana desprins de suport?

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA ByOnu

Luati exemplu de aici amatorilor! (pt grafferi) :lol:



 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile ASTRA/IVA IK4

IK4 wrote:
Inainte de sarbatori, am observat in statia EROILOR un tren IVA circuland pe M3, format din 2 REM cu botul concav si 1 REM clasica la care mi s-a parut ca preparatoarele de aer si compresoarele fusesera inlocuite cu grupuri moderne, silentioase, montate in cutii de inox. Este adevarat, sau doar mi s-a parut? Numerele erau sprayate, posibil sa fi fost 014 una.


Am observat ca, intr-adevar, se inlocuiesc si la alte trenuri IVA instalatiile de aer. Astazi am circulat pe M3 cu un tren format din 020-070-??? cu compresoare silentioase. Se termina si cu vibromasajul gratis... :lol:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile ASTRA/IVA Utilizator anonim

Interesanta treaba, cum de nu s-au gandit de mai demult la asta si se gandesc acum cand peste cateva luni le taie  :lol:

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile ASTRA/IVA IK4

Probabil sunt trenurile care vor mai ramane ca rezerve si pentru M4. Initial m-am gandit ca ar putea fi vorba de instalatii demontate de pe trenurile albastre care oricum nu mai circula, dar totusi, din ce am vazut, aduceau a ceva nou-nout de la Wabco.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Trenurile ASTRA/IVA Dr2005

Păi trenurile au scadenţa la RR sau RG şi Alstomul îşi face treaba bine. Că Metrorex îşi bate apoi joc de ele e altă mâncare de peşte.

 


Re: Trenurile ASTRA/IVA Axel

REM #014 - '' Piata Unirii 1'' - M3 - 28.05.2012.
014-PIATA UNIRII 1-M3,28.05.2012.JPG (54.53 KB; downloaded 8017 times)

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 88
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420984 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use