Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăAspecte diverse din transporturi şi infrastructură

 

Topic: Siguranța rutieră

679 posts, 199621 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

mihai_atanasiu wrote:
Da e problema de baza in aceasta tara: cam totul este facut de forma;

In mod normal dezbaterea publica trebuia inceputa de acum un an de cind se discuta mai activ despre subiect; dar ideea este sa fim pusi in fata faptului implinit si sa nu mai putem influenta pe primari sau altii.

Similar se va intimpla si la proiectul cu parcarea de la Piata Dorobanti; pe topicul deschis am avut indoieli cu privire la ce suprafata va fi afectata de parcare - respectiv daca se va lichida parcul din centru;

Asa si la acest pasaj; o sa ne trezim ca s-a stablit ca trebuie taiati o multime de copaci de pe margini; sau ca nu s-a prevazut pasaj pietonal la trecerea de pietoni de linga intrarea in parc sau legatura cu viitorul metrou.

Off topic: in sectorul unu e o adevarata spaima cu ridicatorii de masini; am vazut si eu ca se lucreaza si simbata si duminica; ne-a intrat deja frica si asta e bine. Fara frica de amenzi nu se pot rezolva lucrurile; am patit si eu cu ridicat masina si stiu cum e.


Join the club ... duminica nu ridica decat in cazuri exceptionale si sambata doar pana la ora 13.00 ... anyway e bine ca s-a conturat frica asta de ridicatori ceea ce nu suport este ca eu mi-am furat-o gratuit pe o straduta care n-avea nicio legatura cu marile artere ...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Nightwolf wrote:
Join the club ... duminica nu ridica decat in cazuri exceptionale si sambata doar pana la ora 13.00 ... anyway e bine ca s-a conturat frica asta de ridicatori ceea ce nu suport este ca eu mi-am furat-o gratuit pe o straduta care n-avea nicio legatura cu marile artere ...

Daca nu e secret, ma intereseaza care strada. Eu oricum in Moldova pur si simplu sunt vanat la astfel de faze - pentru ca am numar de Bucuresti - si trebuie sa fiu foarte atent. Chiar si cu strazile foarte secundare.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Dr2005

Nightwolf, dar parcasei regulamentar sau nu, chiar dacă era străduţă între blocuri? Totuşi, la pregătirea ta, aveam pretenţii ca tu să respecţi la literă Codul Rutier.
Ce m-aş bucura să treacă şi pe la mine pe stradă, că uneori nu se poate ieşi din bloc de maşini parcate (nu mai zic de trotuare, că alea sunt 100% impracticabile din cauza maşinilor). Dar nu stau în sectorul 1 :(

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului alex1968

Sa va povestesc si eu un caz real: in Miitari, pe o strada in apropierea unei sectii de politie: iese un prieten cu masina de pe o straduta laterala, face la stanga ppe Dezrobirii(strada principala), se asigura, dar nu opreste intrucat nu venea nimeni, si...5 metri mai incolo il opreste politistul si ii ia permisul, pentru ca n-a oprit cand a facut la stanga!

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Cand intalnesti indicatorul"STOP" opresti fara comentarii, vine nu vine ceva de pe principala.
Cand intalnesti"Cedeaza Trecerea" poti numai sa incetinesti.
Colega, e un lucru elementar asta, cand am facut eu scoala de soferi - in preistorie acum 1 milion de ani - s-a insistat foarte mult pe acest aspect. Si pe aspectul ''Crucea Sf. Andrei" de la trecerile fara bariera.
Deci e cu "No Comment" in cazul relatat de tine, imi pare rau.

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului danutzu_2910

andrei11
Depunde cum e semnalizata intersectia aia... Are sau nu are STOP sau CEDEAZA TRECEREA sau niciun semn...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului alex1968

Nici una nici alta! Nu era acolo(am fost sa verific povestirea amicului meu) nici un semn de circulatie! Deci e un abuz clar. El s-a pierdut cu firea si a acceptat sa predea permisul, din frica fata de politie si atat

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului andrei11

Hai ca nu e asa...
1) Daca nu are nici un semn belesti bine ochii in ambele directii de conflict si te uiti daca nu au ceilalti participanti "cedeaza" sau "stop". Daca nu au, e clar ca e cu "regula de dreapta"
2) Daca ceilalti participanti au "drum cu prioritate" si tu nu ai nimic, cei care au in administrare drumul au incurcat-o  rau de tot in caz de accident
3) Intalnesti semnul de "CEDEAZA" sau "STOP" si te conformezi, ori incetinesti daca nu ai nimic sau opresti, chit ca-ti vine ceva sau nu din celalalte directii.
Alte posibilitati nu prea exista...sa-ti  confirme si alti "dinozauri" cu ceva kilometri la bord.
Am intalnit destule stradute cu "regula de dreapta", in Bucuresti printre blocuri, sau in  Constanta chiar stradute originale ( deci nu alei de spatele blocului ).

 


Re: Siguranta rutiera Dominatrix

Ca tot vorbim de siguranta rutiera, strategia nationala aprobata in 2009 o gasiti in atasament.
zip.zip
zip.zip (432.85 KB; downloaded 289 times)

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

Dr2005 wrote:
Nightwolf, dar parcasei regulamentar sau nu, chiar dacă era străduţă între blocuri? Totuşi, la pregătirea ta, aveam pretenţii ca tu să respecţi la literă Codul Rutier.
Ce m-aş bucura să treacă şi pe la mine pe stradă, că uneori nu se poate ieşi din bloc de maşini parcate (nu mai zic de trotuare, că alea sunt 100% impracticabile din cauza maşinilor). Dar nu stau în sectorul 1 :(


Nu am scuza pt ceea ce am facut si am platit fara sa cartesc. Nu m-am ascuns dupa dejet sau cautat nshpe mii de scuze puerile, dar crede-ma ca dupa 30 de ore de munca numai de gasit loc de parcare nu am avut chef ... asa ca m-am straduit sa "intru" intr-un loc "marginas" si mi-am furat-o ca masina iesea cu 0,5m din spatiul demarcat .... asta e, m-am dus, am platit de m-am uscat, a 2a oara nu mai fac :)


andrei11 wrote:
Nightwolf wrote:
Join the club ... duminica nu ridica decat in cazuri exceptionale si sambata doar pana la ora 13.00 ... anyway e bine ca s-a conturat frica asta de ridicatori ceea ce nu suport este ca eu mi-am furat-o gratuit pe o straduta care n-avea nicio legatura cu marile artere ...

Daca nu e secret, ma intereseaza care strada. Eu oricum in Moldova pur si simplu sunt vanat la astfel de faze - pentru ca am numar de Bucuresti - si trebuie sa fiu foarte atent. Chiar si cu strazile foarte secundare.


Pe Miron Costin, sector 1...

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

alex1968 wrote:
Nici una nici alta! Nu era acolo(am fost sa verific povestirea amicului meu) nici un semn de circulatie! Deci e un abuz clar. El s-a pierdut cu firea si a acceptat sa predea permisul, din frica fata de politie si atat


Daca intersectia e nedirijata si i s-a luat permisul pt ca nu a oprit trebuia sa faca contestatie. In alta ordine de idei, prietenului tau nu cred ca i s-a facut frica nici de politie si nici de stat ci doar frica pt necunoasterea corespunzatoare a legii ...

Chestia cu acceptatul sa dai permisul, din pacate, nu prea e cu acceptat. Cand ti-l cere militia esti OBLIGAT sa il dai. Nu e cu negociere. Pt ca asa zice ACEEASI lege pe care el -- sau altii dupa caz -- nu o cunoaste corespunzator ... ;)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Mircea G

Nightwolf wrote:
Chestia cu acceptatul sa dai permisul, din pacate, nu prea e cu acceptat. Cand ti-l cere militia esti OBLIGAT sa il dai. Nu e cu negociere. Pt ca asa zice ACEEASI lege pe care el -- sau altii dupa caz -- nu o cunoaste corespunzator ... ;)

Aici ai dreptate . esti obligat sa arati actele . Eu totusi recomand , in cazul ca va intilniti cu un echipaj " obtuz " , sunati la 112 si cereti ajutor .In majoritatea cazurilor ajung sa se certe intre ei ....

 


Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Nightwolf

Mircea G wrote:
Nightwolf wrote:
Chestia cu acceptatul sa dai permisul, din pacate, nu prea e cu acceptat. Cand ti-l cere militia esti OBLIGAT sa il dai. Nu e cu negociere. Pt ca asa zice ACEEASI lege pe care el -- sau altii dupa caz -- nu o cunoaste corespunzator ... ;)

Aici ai dreptate . esti obligat sa arati actele . Eu totusi recomand , in cazul ca va intilniti cu un echipaj " obtuz " , sunati la 112 si cereti ajutor .In majoritatea cazurilor ajung sa se certe intre ei ....


Ajutor pt?? Nu inteleg ideea ... dezvolta te rog ..

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului Mircea G

Nightwolf wrote:
....Ajutor pt?? Nu inteleg ideea ... dezvolta te rog ..

Cind te intilnesti cu capete patrate sau pur si simplu constati ca cei ce te-au oprit abereaza , poti solicita sa vina alt echipaj " cu capul pe umeri " . Eu am procedat asa . Daca sti ca n-ai facut nimic gresit le  va fi imposibil sa sustina timpenii . Eu am procedat asa si voi mai proceda . Si , in definitiv , nu poti sa suni la 112 si sa reclami tocmai politia ? Poti !

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Aspecte diverse din transporturi şi infrastructură  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419386 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use