Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi Ilfov

 

Topic: Vederi vechi din istoria transportului în București

462 posts, 158250 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 33
 
 

📖 Pagination options
Re: Poze STB-ITB Dominatrix

Vagoanele Festival nu aveau initial prize de cuplare a remorcii. La fel au fost livrate si primele EP'uri de la Craiova.

 


Re: Poze STB-ITB nokia2110

Titobuze M.TB. 82D (aveam o imagine xeroxată cu unul pe Şos. Kiseleff, între Monetăriei şi Arcul de Triumf, dar nu ştiu dacă am imaginea scanată şi copia xerox nu o mai găsesc - dacă o găsesc, o pun). Prima imagine e preluată de pe site-ul R.A.T.B + a 2-a din "Muncitorul I.T.B.". Restul de 2 au fost puse de userul Brassovia pe transira.
M.T.B. 82D pe lina 81 pe Sos. G-ral P.D. Kiseleff 1954_833.jpg (364.48 KB; downloaded 7661 times)

91. Troleibuz M.TB. 82D 1949-1950.JPG (138.98 KB; downloaded 7656 times)

0_soskiseleff_iarna_106 vedre de la Arcul de Triumf spre Casa Scinteii (Presei Libere).jpg (132.36 KB; downloaded 7651 times)

Oare pe ce linie era M.TB.-ul la P-ta Kogalniceanu
mtb_82_piata_kogalniceanu_784.jpg (151.5 KB; downloaded 7657 times)


Date tehnice despre ele:
http://villamosok.hu/troli/mtb/mtb82_en.html

Şi ex-diesel-electrobuze "Z.I.S. (Z.I.L.)"-154 transformate în troleibuze
http://forum.transira.ro/files/4013_486.jpg
http://forum.transira.ro/files/bul_gh_duca_793.jpg
Date tehnice: http://www.autogallery.org.ru/zis154.htm

Unu "Z.I.S."-155 original
61 Diesel electrobuz ZIS (ZIL)-154.JPG (144.77 KB; downloaded 7654 times)

 


Re: Poze STB-ITB Dominatrix

nokia2110 wrote:
Titobuze M.TB. 82D

:lol:  :lol:   Da, asa am auzit si eu ca se numeau popular, fiindca "erau rosii, dar nu mergeau pe linie".  :lol:  :lol:
Troleibuze MTB:  4001 - 4008
Troleibuze (electrobuze) ZIS: 4009 - 4020

 


Re: Poze STB-ITB nokia2110

Îşi dă seama cineva pe unde pe Kisleff e făcută acea poză din 1954?
M.TB.-82D şi "Z.IS. (Z.I.L.)" * -154 par mari în poză, dar sunt mai scurte de 10 m. Eu credeam că aveau 11,5-12 m.

la vremea producerii lor uzinele se numeau "Z.I.S.". Dar vreau ca lumea să ştie că "Z.I.L." a produs şi vehicule (a produs şi biciclete între 1951 şi 1959), nu numai frigidere  :lol:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Poze STB-ITB Tom

Nu e intersectia cu Arhitect Mincu? In dreapta departe se vede muzeul partidului, actualmente (o mai fi?) al taranului roman.

 


Re: Poze STB-ITB nokia2110

Acolo cred că e (că parcă e şi rondul unde o dată întorcea tramvaiul 20!), dar mi se pare mie sau strada nu se continuă în stânga? (ori e doar o iluzie optică?  :roll: )
Chestie: la troleibuzele MT.B. 82D captele de linie şi numărul liniei erau scrise cu alb pe font negru, nu cu negru pe font alb, aşa cum era obiceiul la S.T.B./I.T.B./R.A.T.B.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Poze STB-ITB Tom

In partea stanga se vede un stalp de iluminat si inca unul pe partea cealalta a rondului, deci acolo pare sa fie trotuarul celalalt. Strada din stanga cred ca exista, pentru ca e veche si iese la Monumentul Aviatorilor. S'ar putea insa ca trecerea de pietoni sa fi fost atunci pe unde trece poporul sau poate ca pe popor il durea si atunci in dos de regulile de circulatie, doar nu murisera degeaba in lupta contra fascismului, umar la umar cu armata eliberatoare sovietica, de unde venisera si troleibuzele alea :)

 


Re: Poze STB-ITB Dominatrix

Intr-adevar, pare sa fie intersectia cu strada Ion Mincu. Daca fotografia este din 1954, se explica si de ce inca nu apare reteaua de serviciu care a existat pe aceasta strada intre Kiseleff si Sos. Aviatorilor (Monumentul Eroilor Aerului) pana in anii '80.

 


Re: Poze STB-ITB nokia2110

Dacă poza e făcută la intersecţia cu Ion Mincu (până la urmă se pare că acolo e făcută) nu are cum să fie din 1954, pentru că tramvaiul 20 a întors acolo până la 1 nov. 1959 (conform monografiei lui Alexandru Cebuc).

Fază: una din staţiile de pe linia 81 era Arh. Ion Mincu. Pe directorul Serviciului de Transport Bucureşti/I.T.B. din perioada introducerii primei linii de troleibuze (81) şi a extinderii parţiale a acesteia îl chema... Ion Mincu (în 1998 mai trăia - mai trăieşte sau a murit?).

Şi acum ceva imagini (tot din "Muncitorul I.T.B.")
71. Autobuz Skoda 706 R.T.O. + Taxiuri I.T.B. .rar
71. Autobuz Skoda 706 R.T.O. + Taxiuri I.T.B. .rar (217.77 KB; downloaded 394 times)
11 Autoturn cu actionare hidraulica.rar
11 Autoturn cu actionare hidraulica.rar (322.94 KB; downloaded 389 times)
12.Autoturn cu actionare hidraulica.JPG (166.05 KB; downloaded 7560 times)
21. Vagon basculant.JPG (178.36 KB; downloaded 7555 times)
31. Vagoane polizoare.JPG (258.08 KB; downloaded 7563 times)

 


Re: Poze STB-ITB mihai_t

Am gasit si eu cateva poze cu Bucurestiul de la inceputul anilor '60 intr-o carticica de prezentare a Capitalei aparuta in limba maghiara, la editura Meridiane, in 1962, cu text de Demostene Botez (nu ca as intelege o boaba din ce scrie, dar pozele sunt interesante :) ) . Am scanat cateva din imagini in care apareau vehicule ITB:

Bulevardul Kiseleff, intre Casa Scanteii si Arcul de Triumf
casa_scanteii_arcul_de_triumf1.jpg (373.89 KB; downloaded 7543 times)

Urmatoarea poza e din zona cart. Floreasca, cel mai probabil de pe actuala strada Mihail Glinka (cam asa arata azi pe Google Street View)

Cartierul Floreasca, strada Mihail Glinka
cart_floreasca1.jpg (277.7 KB; downloaded 7542 times)

Urmatoarea poza e din zona actualului blvd. I.C. Bratianu colt cu Ion Ghica, in fata Bisericii Coltea.

Blvd. I.C. Bratianu (fostul Blvd. 1848 ?!)
blvd_balcescu_ion_ghica.jpg (718.62 KB; downloaded 7540 times)

Piata Universitatii vazuta dinspre actualul Minister al Agriculturii.

Piata Universitatii
piata_universitatii.jpg (729.88 KB; downloaded 7541 times)

Bulevardul Eroilor, proaspat trasat la acea vreme.

Bulevardul Eroilor
casa_armatei.jpg (626.95 KB; downloaded 7541 times)

Si nu un ultimul rand, OT si fara legatura cu topicul dar poate cat de cat potrivit acum, inainte de Craciun, copii jucandu-se cu lopatelele in nisip in cartierul Ferentari:

Copii in Ferentari
copii_ferentari1.jpg (283.66 KB; downloaded 7540 times)

 


Re: Poze STB-ITB nokia2110

Am şi eu acel album, dar numai că în română şi apărut în 1961. Oricum, unele poze pot fi şi din 1960.
Şi da, acea stradă este Mihail Ivanovic Glinka. În acea perioadă autobuzul 35 avea capătul în Cart. Floreasca. Intra pe Str. Glinka, apoi pe Str. Barbu Văcărescu şi revenea în Cal. Floreasca prin Str. Pitor Ilici Ceaicovski.
Pentru detalii vezi topicul cu "Întrebări şi răspunsuri" (pagina 21).

 



Re: Vederi din anii '70 - '80 mitzu21

Oricum.........e "priceless" videoclipul. :D Din punctul meu de vedere mi se pare fascinant transportul in comun in anii trecuti.

 


Re: Vederi din anii '70 - '80 Dominatrix

Daca ai fi trait vremurile respective, nu cred ca ti s-ar parea nimic fascinant. Faptul ca au existat vremuri in care transportul public bucurestea era cu mult mai dezvoltat decat acum nu inseamna ca si conditiile de calatorie ar fi fost mai bune ca in prezent. Dimpotriva. Cererea de transport era imensa si chiar daca numarul de vehicule in traseu era foarte mare, cu greu reuseai sa te urci in vreunul, si daca totusi te urcai nu aveai nici o placere. Dar a existat o vreme, pana prin 1980, si din nou din 1990 pana prin 2000, cand se vedea o permanenta imbunatatire, chiar daca cu pasi marunti.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 33
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului în comun din București şi Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use