Infrastructura feroviară din RomâniaComplexul Feroviar București

 

Topic: Liniile industriale din cartierul Militari

260 posts, 151156 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 19
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Liniile industriale din cartierul Militari Utilizator anonim

Linia in zona Valea Cascadelor este curatata serios si cel putin ce am vazut din masina a fost si burata in unele locuri. Nu m-ar mira sa mai apara un punct multimodal de transfer tren-tir in zona garii Cotroceni.  :mrgreen:

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari Gabi23

Cata prostie  :evil:!!! Sper sa nu! Linia aia ar trebui sa nu mai depaseasca Str. Valea Cascadelor pentru ca ar bloca circulatia pe strazile: Valea Cascadelor, Moinesti, Lujerului  :roll: Stiam ca e multa prostie la CFR da sa mentii linia asta e una din cele mai proaste chestii posibile in contexul asta local!
Hai daca tot isi doresc chestia asta, de ce sa nu mergem iar cu trenul si pana in curtea fostei fabrici Semanatoarea, hai, hai, hai ca se poate! :evil:  :evil:  :evil:

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Liniile industriale din cartierul Militari Dr2005

Care circulaţie? Pe Lujerului e pustiu (mă rog, trec câte 5 maşini, după aia 2 - 3 minute pauză până la următorul verde la Plaza), iar pe Moineşti nu e prea deranjant. Pe Valea Cascadelor ar putea fi ceva probleme, dar cum nu vor trece 100 de trenuri pe zi, nu văd de ce ne-am panica.
Oricum, decât cocioabele ale de ciori borâ... pardon, cetăţeni discriminaţi, mai bine fac ditai terminalul intermodal acolo, că de când s-au aciuat ăia nu a mai venit nimic la descărcat la rampe, că se descărca pe partea opusă rampei în câteva secunde  :twisted:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Liniile industriale din cartierul Militari Utilizator anonim

Cel mai probabil linia va fi cumparata de un privat si se va face un punct gen cele de pe centura unde se descarca containere. Este un lucru bun pentru ca astfel zona s-ar regenera, linia va fi reabilitata.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Liniile industriale din cartierul Militari Dr2005

Linia nu se poate cumpăra... nu e nici măcar interoperabilă. Dar se poate cumpăra terenul de lângă linie, pe zona unde sunt colibele discriminaţilor (parcă văd că o să se urce pirandele pe Plaza România şi o să ameninţe că se aruncă de acolo), unde e loc suficient să faci 2 - 3 linii cu rampe, ba cu puţin efort să montezi şi un pod rulant.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari shoppy

Problema e ca pentru societatile comerciale e mai ieftin sa vina 2-3 tiruri zilnic pe strazile din oras decat sa vina 10 vagoane o data pe saptamana pe sina, d-aia nu se mai foloseste acea rampa de descarcare si majoritatea liniilor industriale ori le fura ori le-au furat deja tiganii. Nu putem decat sa speram la o iarna cat mai friguroasa, sa mai moara din ei.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari Mihai Calin

Ieri (20.12) in zona Valea Cascadelor, a fost vazut un marfar cu vagoane Habis tras de un LDH.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari WAYNEN

Trenul ala nu a ajuns pana la Lujerului unde stau eu,ci cred ca s-a oprit inainte de Moinesti.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari Dominatrix

Dr2005 wrote:
Linia nu se poate cumpăra... nu e nici măcar interoperabilă.
Vrei sa zici "nu e nici macar neinteroperabila". Problema este ca linia respectiva, este considerata "strategica" pentru Bucuresti, la fel ca si Titan Sud - Oltenita. Asta in teorie, ca in practica nu a oprit nimeni "volatilizarea" ei pe portiuni.

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari nokia2110

WAYNEN wrote:
Trenul ala nu a ajuns pana la Lujerului unde stau eu,ci cred ca s-a oprit inainte de Moinesti.


Şi ce au descărcat din el?  :roll:

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari Gabi23

LDH-ul cu vagoane trece de obicei Str. Valea Cascadelor, pentru a putea manevra vagoanele intr-o curte aflata intre centura si V. Cascadelor.

Linie - V Cascadelor.JPG (391.02 KB; downloaded 8103 times)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Liniile industriale din cartierul Militari Dr2005

Acolo era Comat Auto pe vremuri... dar s-a redeschis linia, că în 2010 erau copaci crescuţi printre şine?

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari Gabi23

Stiu ce era in 2010, da am vazut de mai multe ori miscand un LDH de GFR in zona aia in curtea respectiva, dar cum nu trec toata ziua prin zona Valea Cascadelor...

 


Re: Liniile industriale din cartierul Militari Gabi23

In curtea asta intra, m-am uitat pe pozele din martie 2010 cand am fost in zona.

27.03.2010.jpg (529.13 KB; downloaded 7835 times)

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 19
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Complexul Feroviar București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420552 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use