Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și Ilfov

 

Topic: Iluminatul interior defectuos din mijloacele de transport

368 posts, 126745 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 27
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie adn2377

Una calda una rece:

V3A-93-CH-PPC #4011 - din sistemul de iluminat functionau 7 tuburi pe spate, 7 pe mijloc si 8 pe fata. 22 din 26 - alta viata! Acest vagon este echipat cu sistemul mai nou de lampi interioare.

V3A-93-M41 #101 - din sistemul de iluminat functionau 3 tuburi pe spate, 4 pe mijloc si 5 pe fata. 12/26. Plus ca o parte din lampi erau murdare pe dinauntru si nu luminau foarte mult.

adn2377 wrote:
Astazi am mers cu V3A #240.

Din sistemul de iluminat, functionau 4 tuburi pe spate, 1 pe mijloc si 3 pe fata. In plus, chiar si lampile functionale nu prea luminau deoarece erau foarte murdare pe dinauntru (sau o fi fost vopsea) asa incat abia se zareau.


Legat de ce am scris mai sus, era de fapt vorba despre cunoscutul vagon #280, nu despre #240.

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie adn2377

Astazi am circulat cu vagonul V3A-93-M41 #025 de la Bucurestii Noi.

Situatia printre cele mai proaste: Din sistemul de iluminat functionau 4 tuburi pe spate, 2 pe mijloc si 1 pe fata. 7/26.

Unul dintre vatmanii de pe #025 e vecin de scara cu mine, daca il intalnesc pe la bloc o sa-l intreb cine ar trebui sa aiba grija de iluminat...

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Gabi23

V3A-93-CH-PPC #131 are in acest moment toate cele 26 de neoane functionale :D. Nu l-am mai vazut asa luminat de cand era nou nout :shock:. Au fost completate cele nefunctionale in URAC la vizita recenta.

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie adn2377

Astazi V3A-93-CH-PPC #4025 - Din sistemul de iluminat functionau 4 tuburi pe spate, 2 pe mijloc si 2 pe fata. 8/26.
Cele functionale erau plasate destul de grupat asa incat in mai multe zone din vagon era bezna.

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie adn2377

V3A-93-CH-PPC #4023 - Din sistemul de iluminat functionau 6 tuburi pe spate, 3 pe mijloc si 5 pe fata. 14/26.

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Chev Celios

De cate ori am mers cu tramvaiul seara nu am vaut mau mult de 3 neoane defecte.Cei drept nu am mers cu 41.Numai cu 16 si 21.

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie adn2377

Chev Celios wrote:
De cate ori am mers cu tramvaiul seara nu am vaut mau mult de 3 neoane defecte.Cei drept nu am mers cu 41.Numai cu 16 si 21.


Avand in vedere ca eu merg numai cu 41 (si cu Tatre dar astea nu se pun  ;) ) - ar fi intr-adevar interesant de stiut ce se intampla pe linii de la alte depouri din acest punct de vedere... poate ajungem la concluzia ca e o problema care tine de depou... (?)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Dr2005

La Tatre nu se poate pune problema de iluminat defectuos, având în vedere că cehii, în anii '60 - că atunci au apărut primele T4 - au ştiut să facă un sistem de iluminat corespunzător. Nici măcar problema ,,clasică" cu becurile care filează nu le-o utem imputa lor, vagoanele fiind livrate cu neoane, care erau şi sunt mai puţin sensibile la fluctuaţiile tensiunii de alimentare. Becurile au fost o improvizaţie românească din ciclul ,,faceţi economie, tovarăşi!".


Sunt curios cum funcţionează iluminatul în V2S-T şi V2A-T. Primele nu le-am mai văzut de mult la traseu, dar V2A-T văd zilnic câteva. Din păcate, fiind complet inadaptate traficului aglomerat (uşi puţine, uşă mică în faţă, fără bare în dreptul uşilor) dimineaţă le evit (mai ales cu T4R în spate), iar după-amiază vin cu 47, care are numai T4R.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Utilizator anonim

V2x-T iluminatul merge bine pentru ca este utilizat noul sistem, implementat mai tarziu si la CH PPC.

Vagoanele circula toate inafara de 3001 care e mort, 3003 e la RK si 3006 tamponat. Ieri pe 25 - 3002,4,5,8,9,10.

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie adn2377

Utilizator anonim wrote:
Vagoanele circula toate inafara de 3001 care e mort, 3003 e la RK si 3006 tamponat. Ieri pe 25 - 3002,4,5,8,9,10.


Cum adica e mort 3001?

 


  • SprinterXP
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie SprinterXP

Adica #3001 este defect.

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie adn2377

SprinterXP wrote:
Adica #3001 este defect.


Nu m-as fi gandit...  :lol:

Totusi expresia poate insemna ceva mai mult de atat...

Si ca sa ma intorc la oile mele :D : azi am circulat cu alte doua vagoane V3A-93-CH-PPC:

- #4048 - Din sistemul de iluminat functionau 8 tuburi pe spate, 6 pe mijloc si 8 pe fata. 22/26.

La extrema cealalta:

- #4001 - Din sistemul de iluminat functionau 3 tuburi pe spate, 2 pe mijloc si 4 pe fata. 9/26. Foarte slab, cu atat mai mult cu cat acest vagon are instalate lampi de model nou!

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Gabi23

#4049 - Depoul Dudesti - 26/26

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie adn2377

Cred ca Dudesti e din alt film :)
Foarte bine ca se intalneste asa ceva... aparent Alexandria si Bucurestii Noi au restante mari.

Trei bucati la prezentare:

V3A-93-M41 #160: Din sistemul de iluminat functionau 4 tuburi pe spate, 5 pe mijloc si 6 pe fata. 15/26;

V3A-93-CH-PPC #4036: Din sistemul de iluminat functionau 4 tuburi pe spate, 2 pe mijloc si 2 pe fata. 8/26. Cum ar spune unii... rusinica!! :)

V3A-93-CH-PPC #264: Din sistemul de iluminat functionau 7 tuburi pe spate, 6 pe mijloc si 4 pe fata. 17/26.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 27
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Parcul de vehicule al operatorilor din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420686 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use