Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresA3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)

 

Topic: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti

1154 posts, 295720 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 83
 
 

📖 Pagination options
Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti shoppy

Da, am zis-o, nu stiu ce am avut zilele astea de am tot incurcat Pitesti cu Ploiesti  :oops: .
Deci Ploiesti  :) .

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti telvanni

Din surse...ptr care nu as baga mana in foc...am aflat ca lucrarile la acest minitronson de autostrada s-au sistat. Nu s-au mai facut plati de foarte mult timp.

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

telvanni wrote:
Din surse...ptr care nu as baga mana in foc...am aflat ca lucrarile la acest minitronson de autostrada s-au sistat. Nu s-au mai facut plati de foarte mult timp.

te referi la Bucuresti - Moara Vlasiei? sau MV - Ploiesti?
daca ne luam dupa site-ul CNADNR (http://www.cnadnr.ro/proiect.php?id=165) "Stadiul actual Stadiul fizic 28.43% stadiul valoric 32% " .... iar al ii-lea "Stadiul fizic: 42.38 %; Stadiul Valoric: 50%" ... deci Guvernul a platit ... constructorii nu sufla o vorba .... Boc a zis ca o da in folosinta in vara asta, apoi a revenit si a zis ca o da in iarna asta, apoi in 2012  :evil:
daca si la asta se va taia panglica cum s-a taiat la centura Ploiestiului (adica fara sa fie gata ... si la ora asta se mai lucreza la podul de langa Rafinaria Petrobrazi) ne-am procopsit....... in fine! sa lasam politica pentru politicieni

Info despre aceasta autostrada am mai gasit pe blogul lui Romulus Cristea ... era destul de entuziast la un moment dat dar nu stiu de ce s-a cam fasait de cateva luni ... sper ca nu din cauza ritmului lucrarilor

destule articole despre A3 am gasit si pe http://independenta.wordpress.com/category/autostrada-a3/

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti telvanni

Trec destul de des pe centura vest ploiesti si nu ai cum sa nu observi unele lucruri facute in marea graba. Un lucru care pe mine ma inspaimanta este faptul ca nu au ingropat toate capetele balustradei de protectie. Nici nu vreau sa-mi imaginez cum e sa te infigi cu masina avand 100km/h intr-un fier d'ala.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Dr2005

Dacă îngropi capetele, dacă vii cu 100 km/h te urci cu roata pe parapet şi te dai peste cap. Soluţia cea mai bună e ca, la capăt, parapetul să facă un fel de U pe o distanţă de vreo juma' de metru. În ferul ăsta, dacă intri în el, tot parapetul se va comprima şi va frâna vehicului, fără să se înfigă în el sau să ducă la răsturnarea lui...

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Are cineva idee daca se mai lucreaza la acest proiect? Sau intra in conservare?
Este posibil sa ma insel dar s-ar putea sa avem de-a face cu o regandire a strategiei. Banii de la Buc-Pl (cati erau) sa mearga la drumurile distruse de inundatiile din N Moldovei.

http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Berceanu-_Este_greu_sa_faci_fata_cand_se_intampla_fenomene_naturale_extreme_0_292171173.html

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

O chestie ciudata. Cum iesi de DN 1 din Barcanesti catre centura Ploiesti vest este un pod cu o banda pe sens in dreptul rafinariei Brazi. Panglica taiata de politicieni in urma cu un an la centura ploiesti vest nu a cuprins si largirea podului. In fine cu chiu cu vai lucrarea s-a terminat (sau cel putin asa pare) si pe pod s-ar putea circula pe 4 benzi....cu toate astea partea noua a podului este inchisa.

Stie cineva de ce?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Dr2005

Nu e finalizat rambleul la capătul dinspre Bărcăneşti. Cel puţin acum 2 luni nu era...  :roll: Faza frumoasă e că drumul e lărgit, deci dacă nu eşti atent, plonjezi pe calea ferată...

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

merci Dr 2005
cand mai trec pe acolo o sa incerc sa trag niste poze daca sunt lasat pentru ca mereu am vazut cate un echipaj de politie...

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti telvanni

La capatul dinspre Ploiesti al podului se va afla si intersectia cu viitoarea autostrada Buc-Ploiesti. Habar n-am cum vor vrea sa le intersecteze, acolo cred ca trebuie un nod interchange dar din cate vad eu e o simpla intersectie in T.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Dr2005

La fel cum şi din A1, fie că intri în Piteşti, fie că intri în Bucureşti, dai într-un semafor... deci precedentul există...

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Incercand sa aflu mai multe pe tema asta am descoperit ceva destul de nasol daca e adevarat.
sursa: inginer Petrobrazi (care trece zilnic pe sub acel pod)
Zice ca podul vechi (adica cel pe care se circula in prezent) este mai mult decat subred in zona care traverseaza intrarea la rafinarie. Practic sunt doua poduri lipite intre ele: cel care supratraverseaza calea ferata si apoi intrarea dinspre Barcanesti/iesirea catre Strejnic in/din rafinaria PetroBrazi. Sincer eu nu am fost pe acolo dar daca zice omul probabil ca asa o fi. Mereu am simtit nevoia sa trec cat mai repede din cauza mirosului fara sa numar piloni sau sa ma intreb pe unde trece bucla care se face cum cobori podul catre Strejnic.
In aceste conditii este necesar ca pana la remediere sa se circule ff incet si deci "suguÅŸarea" respectiva e mai mult decat binevenita.
Se pare ca bani pentru asta nu sunt desi problema "se stie" la nivel de prefectura zice omul. Va dati seama ce tambalau ar fi daca o astfel de ipoteza s-ar confirma. Pe de alta parte cred ca s-ar si gasi bani imediat  :twisted: ca nu-si risca nimeni scaunul la cati trec zilnic pe podul ala ..
Vedem ce-o mai fi.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Dr2005

O situaţie similară a fost cu un pod din Braşov, tot peste calea ferată (cel de pe Str. Zizinului). Podul chiar a fost închis aproape 1 an de zile pentru ceva cârpeli, pietonii trebuind să coboare din autobuz, să sară linia de tren şi să urce în alt autobuz pe partea cealaltă (dacă şoferul avea bunăvoinţa să îi aştepte). Dealtfel, după probleme constatate la podul din Braşov (acum mulţi ani), nu s-au mai construit poduri de acest fel. Podul respectiv e aproape identic cu cel al centurii Ploieştiului de la Brazi, cu stâlpi de susţinere cu secţiune circulară şi rază destul de mică...

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti telvanni

Duminica 1 aug se lucra la supratraversarea lu' DN1. Au inceput sa cofreze si sa armeze la tabliere. Se misca foarte incet. (DN1 este supratraversat de autostrada aproape de centura vest Ploiesti).

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 83
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: A3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use