Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresA3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)

 

Topic: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti

1154 posts, 293087 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 83
 
 

📖 Pagination options
Tronsonul Bucuresti - Ploiesti smokeone

Se pare ca lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti avanseaza din ce in ce mai mult.Din toamna cand am trecut pe acolo ultima data si pana acum s-a avansat la lucrul podurilor.
Sa speram ca o sa o termine anul acesta desi nu prea cred,a fost o iarna grea si in vara au cam stat.

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti telvanni

Eu sunt foarte interesat de evolutia lucrarilor pe acest tronson, parintii mei sunt din Campina si mi-ar prinde bine sa ma duc acasa pe autostrada...mai ales ca stau in Tei. Daca mai poate cineva sa participe cu poze, evolutia lucrarilor...ar fi super. Nu e nimeni direct implicat in executie? sau macar cu cunostinte pe acolo...ca parca zici ca e secret de stat, nu se stie mai nimic.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Utilizator anonim

Am mutat topicul in RUTIER.
Interesante pozele, multumim, sa speram ca se vor tine de treaba si nu o vor lungi in stilul clasic romanesc   :evil:

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti smokeone

Eu mai trec pe acolo in weekend,ma plimb cu bicicleta pe viitoarea autostrada :lol:
Am sa mai fac poze,pacat ca nu am o camera foto,pozele le-am facut cu telefonul.Am sa fac poze si la lucrarile de la podul care o sa traverseze centura in zona Stefanesti,cateva poze de la Bariera Pipera-Tunari(unde se face alt pod) si ar mai fi un pod la centura care sigur este pt viitoarea autostrada(este inchis cu gard podul)

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti mindmasster

va mai trece ceva timp pana vom circula pe aceasta autostrada

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Dr2005

telvanni wrote:
Eu sunt foarte interesat de evolutia lucrarilor pe acest tronson, parintii mei sunt din Campina si mi-ar prinde bine sa ma duc acasa pe autostrada...mai ales ca stau in Tei

Vezi că autostrada va fi cu plată... după ce vei plăti de câteva ori câteva zeci de RON pentru acces, o să preferi drumul vechi (pe ăla poţi merge şi cu bicicleta, dar nu e recomandat, la câţi nebuni sunt în trafic) sau transportul în comun...

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti smokeone

Cand v-a fi gata toata autostrada,adica Bucuresti-Brasov,atunci ar fi convenabil chiar si cu plata(mai ales pt tir-uri),s-ar reduce cu mult aglomeratia de pe Valea Prahovei.

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti telvanni

Vor baga taxa pe Bucuresti-Ploiesti?  Nu ar fi corect...si nu va fi nici circulata. Nu mai pun faptul ca in prima faza autostrada va lega doar cele 2 centuri, adica pana ajungi pe autostrada...cum iti e norocul. Inca nu o s-o lege de Bucuresti pentru ca trebuie mai intai sa rezolve intrarea pe Petricani. Sunt curios ce vor face la inersectia cu centura vest ploiesti..pentru ca acum arata ca o simpla intersectie in "T".

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti massimiliano

Daca o sa fie mai mare taxa de 1 leu sau 2 lei, eu nu o sa circul pe aceasta autostrada. O sa prefer tot DN1. Stiu unde sunt amplasatem radarele fixe iar in legatura cu cele mobile, mereu se gaseste cineva sa dea un flash de avertizare. Am mers cred ca de cel putin 50 de ori pe ruta Bucuresti - Brasov si mi se pare un drum destul de bun pana la Comarnic. Sunt sigur ca nici autostrada nu o sa fie ceva spectaculos si nu vad de ce sa se plateasca atata vreme cat se plateste o cota parte din pretul benzinei celor care administreaza drumurile, plus rovinieta obligatorie...

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti shoppy

Daca ai locuii in unul dintre satele de pe DN1 nu ti-ar convenii ca smecherii dau blana intre radarele fixe iar pentru alealalte au detector, ca asa-i la noi, e ilegal sa incalci legea dar e legal sa detectezi politia care o impune.
Mai ales ca pe DN1 sunt multe accidente la intersectii, si accidente grave, cu masini rupte in bucati, odata cu deschiderea autostrazii foarte probabil ca acele intersectii sa devina sensuri giratorii, in sate sa se reduca limita inapoi la 50, sa se refaca treceri de pietoni la nivel si sa se puna limitatoare de viteza pentru calmarea traficului si reducerea accidentelor.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tom

Putin off-topic, dar detectarea radarelor nu are de ce sa fie ilegala. Chiar si Politia recunoaste ca, detectand radarul, soferii merg mai incet si astfel radarul isi atinge scopul. Cei care bruiaza radarul sunt alta categorie.
Dar nu va faceti probleme, cautati prin presa cum l-a dus SPP pe un comisar european la munte, desi nu era ceva urgent.
Iar daca pe autostrada vor pune taxe nesimtite, ii dau dreptate lui massimiliano, pentru ca platim DEGEABA rovinete si alte porcarii in timp ce ne rupem masinile in drumurile lor. Iar cei care viseaza 50 la ora pe DN1 sa se gandeasca ca pana la urma vor "suferii"  cei care vor fi prinsi cu 57 la ora, nu cei cu 140, pentru ca asa e Boklanda in care traim. Pentru ca in Boklanda,tot drumul european trece prin sate. In Bulgaria am mers pe drumuri mai proaste ca in Romania si n'am vazut niciun sat, doar indicatoare in limba lor pe la intersectii, probabil spre directia unor sate. Daca ar fi drumuri (nu neaparat autostrazi) care nu trec prin localitati, atunci sa-l penalizeze si pe cel care depaseste cu 1km viteza, dar asa, e bataie de joc sa mergi ca la mort si sa treaca eba, videanu sau bokul cu jeepul cu 140 pe contrasens, ca sa nu intarzie la piscina la Sinaia.

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti shoppy

Trix, defapt pilitia romana se contrazice, daca este logic sa detectezi radarul, atunci de ce au ajuns sa puna cate 3-4 radare un cascada (adica la 2km intre ele) pe autostrada? (Ca smecherii mergeau cu 160, piuia ala, frana la 130, trecea de masina pilitiei si ii dadea laloc blana, chiar si mai mult, ca doar a vazut ca sistemul merge si ca sa recupereze timpul "pierdut".)
Chiar si in Franta sunt discutii ca radarele fixe nu prea mai au efect, ca au fost oameni prinsi cu 160 la 2km dupa radarul fix de 130, vorbindu-se acum de zone de 10km de autostrada unde radarul fix va fii mutat saptamanal pe alta pozitie, sau vor fi radare in cascada.
De visat nu visez si nu doresc raul nimanui, si eu merg negresit la 2 saptamani la munte, doar ma pun in situatia oamenilor de acolo.
Si daca o luam asa, cu republica bananiera, pai ar trebuii sa nu mai respecte nimeni nici o regula, ca smecherii oricum merg tot cum vor ei.
Sau putem incerca protestul rusesc http://observator.antena1.ro/extern/Pro..._9642.html


On-topic acum, sa vedem o poza din GE, ne arata locul unde autostrada ajunge la soseau de centura, am vazut locul cu pricina acum 2 saptamani din avion si arata exact asa, adica podurile terminate doar pe jumatate.

Interesant este pasajul peste DN1 de la Barcanesti (langa Pitesti), dupa cum arata pilonii se pare ca o sa fie un nou pasaj hobanat.

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti smokeone

As mai face cateva poze la lucrarile de pe autostrada dar se pare ca bodyguarzii nu  mai dau voie pe autostrada,probabil le e frica ca se fac poze si o sa vada lumea in ce stadiu se afla lucrarile..

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Dr2005

shoppy wrote:
Interesant este pasajul peste DN1 de la Barcanesti (langa Pitesti)

Într-adevăr, ar fi ceva o autostradă Piteşti - Ploieşti, dar nu cred că ar construi-o cineva vreodată, pentru că toţi miniştrii şi parlamentari lucrează în Bucureşti.

Cu Bulgaria e altă treabă... densitatea populaţiei e foate mică în zona de nord... de aceea între Ruse şi Varna, de exemplu, sunt doar vreo 4 localităţi (pe 200 şi ceva de kilometri)...

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 83
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: A3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use