Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresA2 (București - Fetești - Constanța) și A4 (Vama Veche - Constanța - Tulcea - Brăila)

 

Topic: A4 (Vama Veche - Agigea - Constanta - Tulcea - Braila)

126 posts, 50941 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Centura Constanta andrei11

Nu stagneaza, a fost parasit cu totul deocamdata. De fapt si de drept nu s-a prea construit nimic, iar de pod nu s-au apucat deloc.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Centura Constanta Utilizator anonim

andrei11 wrote:
Nu stagneaza, a fost parasit cu totul deocamdata. De fapt si de drept nu s-a prea construit nimic, iar de pod nu s-au apucat deloc.


Ba chiar se lucreaza destul de bine, au aparut ceva pile, balastari, Coifer monteaza podul peste CF. Cred ca problema de fapt e alocarea de fonduri cu taraita si din cauza asta nu prea se aude de vreun progres semnificativ, probabil vor mai trece 2-3 ani pana vedem lucrarea finalizata.

Va pun mai incolo niste poze din zona...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Centura Constanta Utilizator anonim

Vin cu pozele promise, dupa cum ziceam cu exceptia podului peste canal se lucreaza la restul drumului, la podul de la legatura cu A2 si chiar a inceput montarea podului peste CF.

IMG_6935.JPG (335.49 KB; downloaded 4015 times)


IMG_6936.JPG (282.12 KB; downloaded 4011 times)


IMG_6938.JPG (308.96 KB; downloaded 4011 times)


IMG_6942.JPG (302.19 KB; downloaded 4010 times)


IMG_6944.JPG (355 KB; downloaded 4014 times)


IMG_6945.JPG (189.86 KB; downloaded 4016 times)


IMG_6950.JPG (303.36 KB; downloaded 4010 times)


IMG_6951.JPG (402.65 KB; downloaded 4028 times)


IMG_6952.JPG (307.64 KB; downloaded 4012 times)


IMG_6954.JPG (299.66 KB; downloaded 4016 times)


IMG_6955.JPG (336.43 KB; downloaded 4010 times)

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Centura Constanta GAC

Intentia de a lega noua autostrada de port printr-un drum rapid, cu un nou pod peste canal este laudabila, mai ales ca din stirile de anul trecut, centura Constantei era doar pana la intersectia cu DN. Totusi inclin sa cred ca un terminal multimodal, in care camioanele sa urce in vagoane CF, ar fi fost mult mai potrivit pentru port, in special vizand camioanele cu destinatii precum Ungaria, Austria, Polonia. Traversarea Romaniei pe sosea (si nu pe autostrada, asa cum e in tarile civilizate), e o adevarata aventura si o sursa inepuizabila de draci, pentru cei ce se incumeta la un asemenea traseu.

 


Re: Centura Constanta Dominatrix

GAC wrote:
Totusi inclin sa cred ca un terminal multimodal, in care camioanele sa urce in vagoane CF, ar fi fost mult mai potrivit pentru port, in special vizand camioanele cu destinatii precum Ungaria, Austria, Polonia.
S-a incercat asta cu trenul Ro-La, dar proiectul a fost ingropat, din cate stiu.

 


  • GAC
  • Posted:
  •  

Re: Centura Constanta GAC

Da stiu si vagoanele ruginesc prin Arad, vreo 40 la numar, s-au interesat parca Bulgarii sau Sarbii sa le cumpere. Nu stiu cum a iesit pana la urma....

 


Re: Centura Constanta danielstan

Din pozele publicate mi se pare ca drumul ce se contruieste in Portul Constanta va fi cu 1 banda pe sens.
Poate confirma/infirma cineva care stie?

 


Re: Centura Constanta shoppy

Pana la urma A2 unde se termina?
Ideea e ca vreau sa merg la Navodari, adica sa parasesc DN22C inainte de Poarta Alba si sa merg pe DJ228 ca sa ies direct la Lumina si apoi Navodari, deci cum fac, de la Cernavoda traseul obisnuit (sau ocolit prin oras) sau merg pe A2 pana vad iesirea de Medgidia?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Centura Constanta Dr2005

A2 se termină la Cernavodă Pod, într-un giratoriu... că dacă mergi înainte intri într-un mal de pământ... nu există autostradă în Medgidia. Tronsonul Ciocârlia - Lazu - inaugurat de Boangioaica de curând - am văzut că e A4 pe indicatoare... şi nici el nu trece prin Medgidia.

La Cernavodă trebuie să o iei prin oraş, iar cernavodenii, deştepţi din fire, au instalat şi nişte giratorii strânse (dacă ai în faţă un autobuz, păstrează distanţa, că ăla ocupă ambele benzi în giratoriu) şi semafoare. Vei avea ocazia şi să vezi fosta gară Cernavodă (acum casă) şi ce a mai rămas din racordul spre centrala nucleară (adică nimic, că au turnat asfalt peste el şi LDHurile au rămas în curte).

 


Re: Centura Constanta shoppy

Cand am trecut anul trecut malul de pamant era excavat si ma gandeam ca poate-poate, nu am fost atent la anunturile cu "am deschis cutare tronson".

 


Re: Centura Constanta Tavi

shoppy wrote:
Pana la urma A2 unde se termina?
Ideea e ca vreau sa merg la Navodari, adica sa parasesc DN22C inainte de Poarta Alba si sa merg pe DJ228 ca sa ies direct la Lumina si apoi Navodari, deci cum fac, de la Cernavoda traseul obisnuit (sau ocolit prin oras) sau merg pe A2 pana vad iesirea de Medgidia?

Pentru toate destinatiile de la nord de Constanta iti recomand A2 pana la Drajna Noua, apoi drumul 21 catre Slobozia si apoi drumul vechi (2A) cu traversare Giurgeni-Vadu Oii. Practic, pana la Slobozia nu ai localitati si nici in Slobozia nu intri. Trebuie sa strangi din dinti prin vreo 12 localitati cei drept dar nu prinzi "dopuri" ca pe DN22C. Mie mi s-a parut mai avantajos din punct de vedere al consumului de nervi si masinii de carburant :)

 


Re: Centura Constanta danielstan

Iti dau eu traseu rapid si verificat personal de 3 - 4 ori in vara asta, pentru a ajunge de la Cernavoda la Navodari.
Mentionez ca tot traseul e asfaltat si, la intoarcere (Navodari - Cernavoda) este marcat cu indicatoare A2 pe portiunile de drum judetean
(Dorobantu - Tepes Voda - Silistea - Seimeni - Cernavoda).

La intoarcere vei vedea in Kogalniceanu niste indicatoare si chiar un banner mare cu mesajul "Varianta rapida Cuza Voda - A2, prin DJxxx".
E mare tzeapa, sa nu te duci pe acolo, caci prinzi tot calvarul dintre Medgidia si Constanta.

Multa atentie la indicatoare sau ia-ti un GPS!

 


Re: Centura Constanta shoppy

Oricum o sa-mi iau GPS si cred ca o sa fie cu plecare sambata la 3 noaptea, deci n-ar trebui sa fie problema cu DN22C - DJ228.

 


Re: Centura Constanta Iulika0069

Confirm traseul lui danielstan - in maxim 1h din momentul in care ai plecat din Mamaia Nord esti deja pe A2, inclusiv duminica dupa-amiaza
Chiar nu inteleg de ce nu e trecut acest traseu pe flyer-e si indicatoare, e doar pt 'cunoscatori' ;)

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: A2 (București - Fetești - Constanța) și A4 (Vama Veche - Constanța - Tulcea - Brăila)  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420984 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use