Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Despre atasarea pozelor

133 posts, 71156 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Despre atasarea pozelor Utilizator anonim

Acestea se atasaza utilizand functia "Incarca fisier atasat" pentru fiecare poza dorita.
Dimensiunea maxim admisa este: 1024px pe latura cea mai lunga a imaginii.
UPDATE ADMIN 10.07.2015: Nu mai exista limita la dimensiunea imaginii in pixeli. Ramane valabila limita globala pentru dimensiunea oricarui fisier atasat - maxim 2MB.

 


Cum sa atasezi CORECT fotografiile la topic Trifu22

Click pe "încarcă fișier atașat" apoi pe răsfoire.
După ce ai selectat fișierul dorit, click pe "adaugă fișierul"
După aceasta poți completa comentariul fișierului apoi click pe "aseaza in linie". Astfel poţi avea imagini intercalate cu text.
iată diferența:

Fisier asezat in linie - foto Gabi23
60-0510-2 - Arad - 17.08.2010.JPG (618.6 KB; downloaded 10380 times)


Fișier neașezat în linie€
Fisier neasezat in linie - foto Gabi23
60-0809-8 - Timisoara Nord - 15.08.2010.JPG (693.08 KB; downloaded 10379 times)

 


Re: Cum sa atasezi CORECT fotografiile la topic misterr

Utilizator anonim wrote:
Despre atasarea pozelor

Acestea se atasaza utilizand functia "Incarca fisier atasat" pentru fiecare poza dorita.
Dimensiunile maxim admise sunt: 1024x1024 si 800x800. Totusi imaginile mai mari incarcate sunt redimensionate automat la maxim 1024x1024.

Ciudat... se pare că e o problemă cu funcționarea forumului... mie nu îmi face redimensionarea automat, în schimb îmi apare mesajul:
Imaginea trebuie să fie de cel puţin 0 pixeli lăţime, 0 pixeli înălţime şi cel mult 1124 pixeli lăţime şi 1124 pixeli înălţime.

Sînt obligat să fac eu redimensionarea manual, mai exact ca să ajung la rezoluția cerută trebuie să redimensionez la... 43%. Din păcate, formatul jpeg nu suportă operația asta fără o înrăutățire vizibilă a calității (muchiile, liniile, apar puternic zimțate). În schimb, dacă fac redimensionarea la 50%, muchiile rămîn perfecte, fără nici o distorsiune, dar rezoluția nu este acceptată aici.
Voi cum procedați, pentru că la pozele voastre nu văd efectul ăsta?
Din păcate, topicul dedicat (aici) este blocat, nu știu de ce, și atunci sînt obligat să postez aici...

 


Re: Cum sa atasezi CORECT fotografiile la topic andrei11

Cu ce faci redimensionarea ?  Eu o fac cu o prostie de program dar care merge acceptabil, "Microsoft Office Picture Manager" Poate am spus o prostie, nu radeti, nu ma pricep prea bine.

 


Re: Cum sa atasezi CORECT fotografiile la topic cristi20

andrei11 wrote:
Cu ce faci redimensionarea ?  Eu o fac cu o prostie de program dar care merge acceptabil, "Microsoft Office Picture Manager" Poate am spus o prostie, nu radeti, nu ma pricep prea bine.


Eu recomand irfanview... un program mic dar foarte eficient din multe puncte de vedere. (batch pt modificarea mai multor poze in acelasi timp, redimensionari, redenumiri, optiuni de salvare in multe formate, efecte, animatii... etc)
E free si poti sa-l downloadezi de aici

 


Re: Cum sa atasezi CORECT fotografiile la topic misterr

Mulțumesc.
Pînă acum am folosit Microsoft Photo Editor (Image->Resize (cu opțiunea "Smooth" bifată)). Am încercat fără "Smooth" și văd că e mai bine, dar tot apar zimți...
În schimb, am încercat cu Paint (din Windows) și e perfect, nici un fel de zimți!
Aș vrea să refac pozele și să le reîncarc, dar nu găsesc opțiuna aia de "Reupload" de care zicea Marian...

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

Intr'adevar, IrfanView e o optiune foarte buna, dar trebuie sa stii exact ce vrei sa faci si sa intelegi bine meniurile (nu sunt foarte clare...). Cine doreste sa il incerce, e gratis: http://www.irfanview.com/

O optiune mult mai facila - puteti redimensiona imaginile online, fara nici un program instalat - este http://www.picresize.com/ . Daca aveti mai multe poze, alegeti "multiple pics". Nu uitati, dimensiunea maxima, atat pentru lungime cat si pentru latime este 1024 pixeli.

Nu in ultimul rand, puteti sa gazduiti pozele pe site-uri externe. Nu este obligatorie redimensionarea in acest caz. Dar alegeti cu grija hostul extern, de pe imageshack si postimage dispar pozele in timp. Noi recomandam Flickr.

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

Avand in vedere ca orice mesaj publicat pe forum este in intreaga responsabilitate a autorului, la fel si fotografiile postate sunt in intreaga responsabilitate a autorului lor. Drept urmare, am revizuit regulamentul foto si am adaugat o noua regula care interzice marcarea fotografiilor cu textul "metrouusor.com" tocmai pentru ca nici echipa de administrare si nici comunitatea in intregimea sa nu isi asuma responsabilitatea continutului publicat de un utilizator in particular. Exceptie de la regula fac membrii gold, moderatorii, administratorii si membrul fondator.

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

Pentru a posta imagini de pe flickr.com, din meniul din dreapta alegeti "share" apoi "BBCode". Copiati codul si apoi inserati-l in mesaj. Drept exemplu, o poza a lui Adrian Rosca de la santierul M4:
flickr.jpeg (508.85 KB; downloaded 9912 times)

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

S'a schimbat layout-ul flickr, acum aveti meniul de sharing in dreapta jos. Alegeti tot BBCode si asigurati'va ca sharing-ul este permis.
flickr.jpg (283.37 KB; downloaded 9759 times)

 


Re: Despre atasarea pozelor br11.9

Sincer, prefer Panoramio. Mă uitam la un forum şi am văzut că unele poze de pe Flickr nu erau disponibile. Vi s-a întâmlpat aşa ceva?
PicsArt_1405344995247.jpg (72.4 KB; downloaded 9695 times)

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

Si Panoramio e ok. Asemenea erori se mai intampla, dar sunt temporare. Spre deosebire de imaginile gazduite pe alte site-uri care dispar definitiv.

 


Re: Despre atasarea pozelor stefan_br

Fotografiile indisponibile de pe Flickr sunt defapt sterse de utilizatori.

 


Re: Despre atasarea pozelor Costin

Redimensionarea imaginilor

Recomandam utilizarea http://www.picresize.com/ pentru redimensionarea unei singure poze. Alegeti "custom size" si setati latura lunga a imaginii la 1024px. Pentru a redimensiona mai multe imagini de-o data, folositi http://www.picresize.com/batch.php (sau link-ul "Multiple Pics" din pagina principala a site-ului). Si acolo puneti la custom size 1024px. In caz ca redimensionati mai multe poze, din care unele in format portrait, altele landscape, solutia ar fi sa le separati in doua categorii de procesat separat, unele portrait, celelalte landscape, si la fiecare categorie sa setati latura lunga la 1024px.

In continuare recomandam, totusi, site-ul http://www.flickr.com pentru gazduirea pozelor deoarece le redimensioneaza automat si are functie specifica de distribuire in format cod BB (codul pe care il folosim pe forum pentru formatarea textului, inserarea imaginilor etc). Insistam sa redimensionati pozele si nu vom scoate limita de dimensiune de 1024px pt. latura lunga a fiecarei imagini pentru a nu ingreuna navigarea celor de pe dispozitive mobile si/sau cu trafic limitat.


UPDATE ADMIN 10.07.2015: Redminesionarea imaginilor nu trebuie sa tina cont de vreo dimensiune-limita in pixeli. Sunt permise imagini oricat de mari, cu conditia ca fisierul respectiv sa fie mai mic de 2MB. Raman valabile sfaturile de mai sus pentru redminesionarea imaginilor pana la o anumita limita (in pixeli) astfel incat dimensiunea lor (in MB) sa fie mai mica de 2 MB.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use