Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăAspecte diverse din transporturi şi infrastructură

 

Topic: Pasaje hobanate din tara si din lume

72 posts, 36465 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaje hobanate din tara si din lume subway guru

Ca sa ajunga aici...
DSC02453.jpg (153.17 KB; downloaded 5978 times)
DSC02454.jpg (172.06 KB; downloaded 5978 times)
DSC02455.jpg (167.36 KB; downloaded 5978 times)
DSC02481.jpg (229.35 KB; downloaded 5977 times)

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume subway guru

si sa traverseze strada pe 'dedesubt' pe aici...
DSC02456.jpg (164.57 KB; downloaded 5976 times)
DSC02457.jpg (155.96 KB; downloaded 5977 times)
DSC02458.jpg (167.96 KB; downloaded 5976 times)

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume subway guru

La Turku (al doilea oras al Finlandei) gasim o 'paserela hobanata' de toata frumusetzea...
DSC02589.jpg (195.46 KB; downloaded 5976 times)

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume Mihai

Pont de l'observatoire, din Liège (BE), este un pod hobanat in curba:







Map: http://wiki.worldflicks.org/entr%C3%A9e_du_tunnel_sous_cointe,_li%C3%A8ge_belgique.html
Surse: Wikipedia

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume florin

Pont de L'Europe, Orleans, Franța
DSC_09236.JPG (280.47 KB; downloaded 5964 times)
DSC_09238.JPG (219.57 KB; downloaded 5975 times)
DSC_09239.JPG (221.74 KB; downloaded 5961 times)

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume subway guru

@Mihai & @florin:
Imi pare rau sa va dezamagesc pe amandoi, dar ce ati ilustrat voi nu sunt poduri hobanate, sunt poduri pe arce cu suspante...deci 'off-topic'...
Cautati ceva cu piloni drepti sau inclinati si hobane 'in harpa'... ;)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Pasaje hobanate din tara si din lume Dr2005

Să vă dau şi eu un mic pod hobanat... ,,gârla" de sub el este Dunărea, podul începând din staţia de metrou Donaumarina din Viena:
IMG_4651.jpg (484.71 KB; downloaded 5909 times)

IMG_4660.jpg (474.7 KB; downloaded 5910 times)

IMG_4665.jpg (489.41 KB; downloaded 5909 times)

IMG_4668.jpg (476.61 KB; downloaded 5956 times)


De precizat că în Viena NU se fac amenajări în favoarea traficului auto, gen supralărgiri, parcări în centru ş.a.md., în schimb se îngustează străzile centrale, intrarea cu maşina pe linia de tramvai e interzisă chiar şi pe străzile cu o bandă pe sens, iar trotuarele devin din ce în ce mai largi.

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume subway guru

@Dr2005:
Nu e 'mic' de loc si se potriveste exact la ceea ce cautam noi: poduri hobanate cu 'tramvai' (sau metrou in cazul tau)...
Pana acum am 'catalogat':
Basarab (No. One!!!);
Jerusalem;
Helsinki;
Viena...
P.S.
Ai observat 'dimensiunea' trotuarelor la hobanatul 'Nokia'???
P.P.S.
Putem pune 'la colectzie' si hobanatul de la Calafat-Vidin, ca are si o linie de tren pe el...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Pasaje hobanate din tara si din lume Dr2005

Pe Calafat-Vidin nu s-a trecut încă la întins hobane, cel puţin aşa scrie pe site-ul opficial, http://www.danubebridge2.com/nmosteng.php .

Oricum, bulgarii vor aveao mare surpriză, mai ales că podul lor se va sfârşi în... câmp. Calea ferată mă îndoiesc că e finalizată... din cauza diferenţei de nivel, se va construi CFR nouă direct din Golenţi, care va ocoli oraşul Calafat... din acest motiv, Golenţi a rămas o simplă h., fără semnal la un capăt (vine IDM cu ordinul de circulaţie în dinţi), iar secţia Golenţi-Poiana Mare a fost închisă (că rămăsese macaz în curentă, Golenţi nemaiavând linii... venea trenul de la Craiova, era scos în afara staţiei, intra motorul de la Poiana Mare, apoi se manevra cu spatele trenul Craiova-Calafat în gară şi i se lega automotorul la coadă).
Nu ştiu şoseaua cum e... dar am vaga senzaţie că tot 0% e finalizată.

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume Mihai

subway guru wrote:
@Mihai & @florin:
Imi pare rau sa va dezamagesc pe amandoi, dar ce ati ilustrat voi nu sunt poduri hobanate, sunt poduri pe arce cu suspante...deci 'off-topic'...
Cautati ceva cu piloni drepti sau inclinati si hobane 'in harpa'... ;)


Un hoban este un cablu care sustine podul... Nu are importanta sa fie arca sau stalp... :) dar daca vrei stalp, aici tot un pod din Liège (BE) pe autostrada E25 spre Luxembourg...


 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume DanCld

Dr2005 wrote:
Oricum, bulgarii vor aveao mare surpriză, mai ales că podul lor se va sfârşi în... câmp.  (...) Nu ştiu şoseaua cum e... dar am vaga senzaţie că tot 0% e finalizată.

Hai sa lasam aberatiile la o parte. Infrastructura pe malul nostru pare sa fie in fazele finale conform pozelor de la skyscrapercity ( exemplu ).

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Pasaje hobanate din tara si din lume Dr2005

Calea ferată nu o văd...

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume DanCld

Nici nu m-am referit la calea ferata dupa cum vezi. Aia ramane pentru alta generatie  8-)

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Pasaje hobanate din tara si din lume Dr2005

Păi pe mine aia mă interesa, că până să ajung director de firmă să îmi permit să pun benzină pentru un drum până acolo...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Aspecte diverse din transporturi şi infrastructură  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420555 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use