Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateDiametrala Nord - Sud (Buzești - Berzei - Uranus)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2709 posts, 365041 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 74 75 76 77 78 79 80  ... 194
 
 

📖 Pagination options
  • Sava6115-6315
  • Posted:
  •  

Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Sava6115-6315

"Urmeaza sa fie amendata Primaria daca intr-adevar a incalcat dispozitiile legale, urmeaza sa-si obtina si urmeaza sa mute monumentele daca merita sa fie mutate...hotelul Marna nu stiu ce valoare istorica avea dar pe dinafara nu a impresionat cred pe nimeni, iar cinema Favorit era doar o scoarta de caramida", spune avocatul Radu Antal.


Asta e deja de rasul curcilor :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:
Pana si avocatul are indoieli despre legitimitatea acestor asa-zise monumente! :idea:

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Dominatrix

Eu nu inteleg de ce ONG'urile il dau in judecata pe Dr. Oetker, ar trebui sa dea in judecata CGMB'ul.

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus subway guru

Eu am alta 'indoiala' de care vad ca nu se preocupa nimeni, desi ar cam fi subiect de 'autosezisare' DNA...
Ce fel de asa-zisa 'retrocedare' s-a facut catre niste 'privati' cu o cladire construita din fondurile 'publice' ale 'comunei' (vorbesc de hala zisa Matache)...pe baza caror acte 'masluite'?...si cine a pus botul 'la spaga'?
Care este 'prejudiciul' adus 'contribuabililor' si administratiei publice locale prin aceasta 'manopera frauduloasa'?
Oare nu ar fi normal sa plateasca cineva pentru acest 'furt evident'?

 


  • Sava6115-6315
  • Posted:
  •  

Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Sava6115-6315

Furtul asta e mascat de organizatiile lui peste prajit care sunt sustiute politic si  care au  ca scop degradarea imaginii lui Oprescu.Practic realitatea e ascunsa sub alte acuze. Daca lucrarile vor fi oprite ca in  cazul Basarabului, la anu in campanie parca o  aud pe Udrea ca propune refacerea zonei si salvarea a ceea ce a ramas! :evil:
Si iar ma revolt cu organizatiile lui peste ars ca PUZ-ul nu e e de ieri de azi, si de lucrare nu  stie de un an!!!! RUSINE!! ca nu-s in  stare sa faca un protesc organizat cap-coada si in TIMP UTIL!

Dar sa mergem  inainte si sa vedem de ce traznai mai avem  parte :roll:

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Dominatrix

A inceput sa ma irite placa asta cu "degradarea imaginii lui Oprescu". Probabil ca unii nu isi mai amintesc - sau nu vor sa isi aminteasca - ca prima grija a lui, dupa ce a ajuns primar, a fost sa opreasaca toate proiectele in derulare din Bucuresti. Adica, fix istoria cu Basescu sau cu Dobre la Transporturi. Care ambele au insemnat ani de stagnare si blocaj si pentru care abia acum tragem ponoasele. Un fel de Apocalipsa dupa Oprescu. Numai idiotenia opririi pasajului de la Eroii Revolutiei, care era 70% gata, e antologica. Dar nu e singura. Deci de aproape 3 ani, Dr. Oetker se saboteaza singur,  nu are nevoie nici de opozitie, nici de putere pentru asta.
Acum ii e frica de alegerile de la anul, si incearca si el sa "ingrase porcul in ajun". Scarbos.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia URANUS

Azi se lucra intens la cotul liniei de tramvai de la intersecţia dintre berzei şi plevnei şi de asemenea se demola o casa de pe grivitei de către firma Apolodor.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia danielstan

Inteleg frustrarea unui om caruia i s-a demolat casa si, nestiind toata povestea, banuiesc ca i s-a platit o despagubire prea mica
pentru a-si putea cumpara o casa similara.

Si eu sunt revoltat cand aud ca pentru daramarea unei cladiri a Bisericii Adventiste (vezi: viewtopic.php?f=16&t=1748&start=14) s-a gasit solutia eleganta a unui schimb de terenuri,
in loc de despagubire.

Iar la Pasajul Basarab justitia 'cea oarba' a despagubit parcarea unei firme la pret de spatiu construit, mult mai mult decat au primit vecinii pe metrul patrat.

La noi unde e lege este si tocmeala, din pacate.
Tocmeala este cand primaria are de ales intre expropriere + despagubire sau schimb de terenuri.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia francezu72

am vazut in pozele de pe tronsonul victoriei-polizu niste capace de canal cu NetCity... asta inseamna ca toata cablaraia de pe stalpuri o sa dispara ?

 


  • Sava6115-6315
  • Posted:
  •  

Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Sava6115-6315

Abonamentele eliberate pe linia 85 vor fi valabile şi pe linia navetă 635.


Cine are curaj sa astepte 635-ul? :evil:  Astia de la RATB nu sunt sanatosi la cap :shock:

 


Re: Stiri - Supralargirea Buzesti-Berzei-Uranus Druida

De la Parvan la Gara se ajunge in 15 minute pe jos, daca ai pe unde s-o iei, insa!!! Altfel, mai bine luati 123, de pe Splai.

Da, lucreaza de zor sa uneasca bucatica de linie de tramvai din fata liceului cu cea care coboara pe Berzei... dar curbura duce spre groapa mare aparuta in locul caselor demolate, dupa parerea mea! Cert e ca zona respectiva, intersectia Berzei-Plevnei, este calamitata, in acest moment.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Nightwolf

Toata cablaraia din Bucuresti va disparea pana in 2013 si va trece in subteran ...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Mircea G

Nightwolf wrote:
Toata cablaraia din Bucuresti va disparea pana in 2013 si va trece in subteran ...

Poate 2113 ! Daca in centru e jale , pot sa va spun ca si prin zonele mai periferice , ' matele ' de pe stilpi , distribuitoarele si alte echipamente au inceput sa semene cu cele centrale . Nu cred ca in zonele de case va dispare asa ceva .

 


  • Sava6115-6315
  • Posted:
  •  

Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Sava6115-6315

Si eu sunt revoltat cand aud ca pentru daramarea unei cladiri a Bisericii Adventiste (vezi: viewtopic.php?f=16&t=1748&start=14) s-a gasit solutia eleganta a unui schimb de terenuri,in loc de despagubire.


S-a gasit o solutie pentru ca totul e politic! si se aplica alte legi, din pacate.... :x
Pt oamenii de rand nu mai conteaza.... :(

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Dominatrix

Întrebarea nr. 15 Silviu
Bună ziua,

Domnule primar, mulţumesc că aţi acceptat acest dialog cu cititorii.
Legat de Bulevardul Uranus, de ce s-a ales demolarea unor case cu valoare estetică şi nu a blocurilor comuniste de pe cealaltă parte a străzii, acolo unde era cazul (Berzei, spre exemplu)? Sincer, există vreo şansă de reconstruire a celor câtorva monumente istorice de pe traseul acestui bulevard? Opinia mea e că zonele de „infecţie” n-ar trebui neapărat tratate cu buldozerul, ci aşa cum se face în centrul istoric, prin asanarea lor.

Raspuns Sorin Oprescu:

Nu exista blocuri comuniste pe cealalta parte a strazii. E posibil ca locuitorii sa aiba sapca in suflet, dar pe acest bulevard Berzei - Uranus erau cateva monumente inregistrare in patrimoniu si ele vor fi refacute. Astfel: casa Radulescu (cinematograful feroviar) va fi inglobat in constructiile facute de OMV, situat pe zona dintre Grivitei si Berzei. Casa despre care s-a spus ca a stat Mihai Eminescu, pe placa comemorativa scria asa: Aici a fost casa unde a locuit Mihai Eminescu cu Veronica Micle. Am in birou placa ca sa nu mi-o fure. O s-o asez pe noile constructii. Da, asa se va intampla cu piata Matache care va fi realocata la o distanta de 25 de metri de pozitia acutala.

In centrul istoric nu sunt buldozere pentru ca s-ar impiedica de maicute (Stavropoleos). Acolo se face apa-canal, lumina - gaze si infrastructura strazii. Fiti convins ca atunci cand termin nu se va mai vedea nimic decat pietrele istorice aduse din Bd Aviatorilor.

 


Go to page:  1  ... 74 75 76 77 78 79 80  ... 194
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Diametrala Nord - Sud (Buzești - Berzei - Uranus)  • 
Choose destination

Since our 2257 forum members have written 418808 posts in 5221 topics and 510 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use