Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăAspecte diverse din transporturi şi infrastructură

 

Topic: Pasaje hobanate din tara si din lume

72 posts, 36592 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasaje hobanate din tara si din lume Goldmund

@subway guru,
primul pod e absolut fain, ultimul pod din fotografiile de mai sus arata demential. OK, se pare ca e un pod pt. pietoni, dar totusi, arata ca ceva care scoate in afara legii ....legile lui I. Newton
Si eu sunt pentru modernitate, la clasa asta! Eu am fost din 1990 pentru terminarea proiectelor ramase neterminate, precum 'Casa Radio', 'circurile foamei'(cu care am avut un mare noroc pt. ca Bucurestiul nu avea nici un mall la ora respectiva; daca astepta cineva ca orasul sa le fi terminat de construit, am fi avut si azi monstrii aia neterminati...)sau Biblioteca...Apoi as fi lasat pe cei mai mari arhitecti sa construiasca pe campurile lasate de buldozerele comuniste, precum la Izvor, dar mai ales langa Biblioteca noua, vis a vis de noul Tribunal Bucuresti(acolo e inadmisibil ca se pun betze in roata la un proiect futuristic, cu un Guggenheim in Bucuresti!!!)
http://www.google.de/search?q=guggenhei ... d=0CEgQsAQ

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume subway guru

@Goldmund:
Multa dreptate ai...
Pentru 'proiecte de modernitate' trebuie nu doar sa ai 'clasa' ci si un curaj 'nebun'...
In ceea ce ma priveste 'sunt cu constiinta impacata'...
Daca e sa injurati pe cineva despre Basarab, va rog sa nu injurati pe nimeni in afara de mine, imi asum acest rol, sa stau la 'stalpul infamiei'...
Ani de zile am stat in micul meu birou deasupra capului cu o fotografie a podului lui Saligny, si m-am rugat la bunul Dumnezeu sa-mi dea si mie 'ocazia si oportunitatea' sa fac si eu ceva macar 'la piciorul broastei' fata de ceea ce a facut 'Gigantul' pentru tzarisoara asta...
Uite ca s-a implinit, si azi toata lumea vorbeste despre tot felul de 'hobanate' prin diverse locuri...
Evident ca inca ne lipsesc niste arhitecti 'de marca' ce ar putea sa 'rupa gura targului' cu niste 'proiecte vizionare', dar trebuie sa intelegem si ca angajarea unui alde Calatrava costa o 'groaza de banet' pe care nu sunt convins ca suntem 'dispusi' sa-i cheltuim...pentru ca nu-i avem...
Si nici nu inseamna ca 'modernismul' inseamna 'stergerea istoricului', ci o imbinare 'armonioasa'...
Dar macar inceputul e facut...si intre timp poate ne vine si 'mintea la cap'...

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume Goldmund

Pentru mine, Pasajul Basarab e singura solutie optima( aici un bravo tie,@ subway guru!-Chapeau!Am onoarea sa-ti strang mana prin intermediul virtual...)
Chestia cu arhitectii, nu stiu. Nu costa prea mult ceva ce ramane pentru posteritate,ca o emblema a orasului...Iar cateodata ar fi pe gratis :roll:  Vezi mai jos!
Daca s-ar zbate cineva si pentru  http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?p=16334447 .Parerea mea: ar fi un centru de atractie pentru intreaga regiune europeana, dar sa nu uitam promisiunea unui Guggenheim in acel proiect- in acest caz ar fi o atractiune pentru intreaga Europa(!!), pe langa Bilbao  :idea:

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume shoppy

Apropo de Basarab cel mai lat hobanat din lume, cica defapt titlul asta ar fii detinut de Leonard P. Zakim Bunker Hill Memorial Bridge (cunoscut si ca Zakim Bridge, Bunker Hill Bridge sau Boston Big Dig Bridge), se pare ca 8 (!) benzi de trafic ale autostrazii nu au fost de ajuns, a mai fost nevoie si de inca 2 benzi pentru o sosea locala, rezultand astfel un hobanat asimetric, 8 benzi pe centru si 2 pe o laterala, rezultand o latime a puntii de 56m
Nu stiu cat are al nostru dar nu cred ca o statie de tramvai face cat 6 benzi de trafic, sau sa ma corecteze cineva daca pun problema gresit, sa fie al nostru cel mai lat hobanat simetric?.
Oricum, cateva poze(de pe blocgspot si flicker):



(se vede puntea asimetrica in constructie)



(se vad cele 10 benzi de trafic)

http://en.wikipedia.org/wiki/Leonard_P. ... ial_Bridge

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume iliutu

Al nostru e cel mai lat din Europa  8-)

Mai sunt si altele prin departari mai mari  :?

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume subway guru

1. nici al nostru nu e 'simetric' e suficient sa vezi 'serpuiala' in plan orizontal;
2. latimea e echivalenta a 8 benzi auto (2=2 auto, 1=1 tramvai si 1=1 peroane a 3.50m fiecare)

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume subway guru

shoppy wrote:
Apropo de Basarab cel mai lat hobanat din lume, cica defapt titlul asta ar fii detinut de Leonard P. Zakim Bunker Hill Memorial Bridge (cunoscut si ca Zakim Bridge, Bunker Hill Bridge sau Boston Big Dig Bridge), se pare ca 8 (!) benzi de trafic ale autostrazii nu au fost de ajuns, a mai fost nevoie si de inca 2 benzi pentru o sosea locala, rezultand astfel un hobanat asimetric, 8 benzi pe centru si 2 pe o laterala, rezultand o latime a puntii de 56m
Nu stiu cat are al nostru dar nu cred ca o statie de tramvai face cat 6 benzi de trafic, sau sa ma corecteze cineva daca pun problema gresit, sa fie al nostru cel mai lat hobanat simetric?.
http://en.wikipedia.org/wiki/Leonard_P. ... ial_Bridge

Zakim (hobanatul) are 'doar' 8 benzi auto, celelalte doua sunt pe un pod clasic pe grinzi, alaturat... 8-)
Ar trebui sa stim care e latimea maxima a tablierului hobanat ca sa le putem compara... :ugeek:
Daca luam in considerare curbele de racordare la rampele Grivita (ce tin tot de tablierul hobanat), al nostru e de departe 'cel mai lat din lume'... :mrgreen:
image-aHR0cDovL2JsdWJlZGJ1aWEwMTo4My9pLzUzLzgwNTk0Q0ExMDU5NUVFOUY5RDg5RkI5NTg1NEU2LmpwZw.jpg (53.92 KB; downloaded 5765 times)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Pasaje hobanate din tara si din lume Utilizator anonim

Si ma insel eu sau in lume nu mai exista hobanat cu statie pe el ?

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume subway guru

subway guru wrote:
1. nici al nostru nu e 'simetric' e suficient sa vezi 'serpuiala' in plan orizontal;
2. latimea e echivalenta a 8 benzi auto (2=2 auto, 1=1 tramvai si 1=1 peroane a 3.50m fiecare)

A se citi: 2+2 auto, 1+1 tramvai si 1+1 peroane a 3.50m fiecare = echivalent a 8 benzi auto.
Revenind la Zakim:
Of 10 lanes, the main portion of the Zakim Bridge carries four lanes each way (northbound and southbound) of the Interstate 93 and U.S. Route 1 concurrency between the Thomas P. "Tip" O'Neill Jr. Tunnel and the elevated highway to the north. Two additional lanes are cantilevered outside the cables, which carry northbound traffic from the Sumner Tunnel and North End on-ramp.

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume subway guru

@shoppy:
Uite de ce zic eu ca al nostru e 'cel mai lat ever':
In zona rampelor de acces de pe grivita sunt 3+3 benzi auto, 2 benzi tramvai si 2 peroane (echivalent 2 benzi auto) total 10 echivalent benzi (cu doua mai mult ca la Zakim)...
Sarbatori fericite tuturor si la cat mai multe 'cele mai late, cele mai lungi, cele mai inalte si cele mai frumoase din lume', pentru ca putem, stim si 'meritam'... :mrgreen:
img1283f.jpg (172.83 KB; downloaded 5736 times)

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume mindmasster

O sa intram in cartea recordurilor sau nu avem treaba cu asa ceva?

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume Lutyk

Hobanat pietonal in Fuenlabrada, Madrid, Spania



















 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume subway guru

Finlandezii se pregatesc si ei la Helsinki de 'inaugurarea' unui hobanat 'cu tramvai' care sa-i duca la sediul Nokia...
DSC02460.jpg (163.84 KB; downloaded 5753 times)
DSC02461.jpg (157.69 KB; downloaded 5752 times)
DSC02462.jpg (165.64 KB; downloaded 5753 times)
DSC02463.jpg (192.13 KB; downloaded 5753 times)
DSC02464.jpg (173.34 KB; downloaded 5753 times)
DSC02465.jpg (123.86 KB; downloaded 5753 times)
DSC02466.jpg (131.87 KB; downloaded 5754 times)
DSC02467.jpg (130.91 KB; downloaded 5754 times)
DSC02468.jpg (133.14 KB; downloaded 5752 times)
DSC02469.jpg (130.72 KB; downloaded 5754 times)

 


Re: Pasaje hobanate din tara si din lume subway guru

...
DSC02471.jpg (146.2 KB; downloaded 5748 times)
DSC02472.jpg (144 KB; downloaded 5746 times)
DSC02473.jpg (190.07 KB; downloaded 5745 times)
DSC02474.jpg (208.08 KB; downloaded 5746 times)
DSC02475.jpg (191.61 KB; downloaded 5747 times)
DSC02476.jpg (153.12 KB; downloaded 5747 times)
DSC02477.jpg (177.9 KB; downloaded 5747 times)
DSC02478.jpg (151.81 KB; downloaded 5751 times)
DSC02479.jpg (173.31 KB; downloaded 5745 times)
DSC02480.jpg (179.71 KB; downloaded 5747 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Aspecte diverse din transporturi şi infrastructură  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use