Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresA3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)

 

Topic: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti

1154 posts, 298637 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 83
 
 

📖 Pagination options
Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi




Primarul zice ca exproprierile nu sunt chiar o problema in sensul ca nu sta lucrarea din cauza asta. Sa vedem ce se va mai intampla cu principalele doua poduri peste Prahova si Ialomita. A mai trecut cineva prin Barcanesti in ultima perioada? Cum mai este cu hobanatul de acolo?

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti mindmasster

Tavi wrote:
Primarul zice ca exproprierile nu sunt chiar o problema in sensul ca nu sta lucrarea din cauza asta. Sa vedem ce se va mai intampla cu principalele doua poduri peste Prahova si Ialomita. A mai trecut cineva prin Barcanesti in ultima perioada? Cum mai este cu hobanatul de acolo?



Am trecut eu chiar astazi pe acolo si nici o miscare . Exact cum vezi in videclip asa este si acum . (13 martie 2011)

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Multumesc Mindmasster. Acelasi lucru l-am aflat si de la un ploiestean si anume ca desi este vremea buna si se anunta de mult buna, nu se apuca de treaba nici la Barcanesti nici pe alte lucrari de arta. Mare magarie  :evil:

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Ceva tot s-a facut. S-au distrus drumurile din comunele adiacente autostrazii.  :shock:
http://www.valeaprahovei.tv/drumurile-noastre-toate/

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti bogd_an

Nu chiar, se construiesc si drumuri noi, de exemplu DJ100, Ganeasa-Branesti, momentan drum neasfaltat dar sunt sigur ca dupa terminare autostrazii se va asfalta, deoarece beneficiaza de un pod peste autostrada, in dreptul localitatii Stefanesti. Insa nu cred ca va avea si drum de acces. Pacat. Link gasit pe CJ Ilfov.

Chiar la inceputul anului, pe 1 ianuarie, am mers pe drumul asta, dar fara sa folosesc podul peste autostrada (neterminat, grinzi montate dar rampele inca in constructie), ci trecand chiar peste ea. Era chiar si o masina a firmei de securitate care se ocupa de obiectiv, dar nu au spus nimic. Drumul este destul de greu, dar am avut noroc ca era totul inghetat si nu am avut probleme. Nu intentionam sa o iau pe acolo, dar era trecut pe harta si trebuia sa ajung in Stefanesti, nu vroiam sa o mai iau pe centura.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Dr2005

Dacă e Găneasa - Brăneşti nu are cum să ajungă la Ştefăneşti. Cel mult Brăneşti - Găneasa - Şindriliţa - Petrăchioaia - Ştefăneşti sau Brăneşti - Găneasa - Voluntari - Ştefăneşti...

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti bogd_an

Ganeasa - Branesti e tronsonul V al DJ100 care se vrea modernizat, probabil DJ100 peste A3 face parte din lucrarea atribuita proiectului autostrazii.

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

bogd_an wrote:
Nu chiar, se construiesc si drumuri noi, ...
E bine asta, adica faptul ca se construiesc si drumuri noi, desi DJ100 exista iar pasajul peste autostrada era o necesitate. Eu vorbeam de faptul ca in "furia" de a construi autostrada (furie care s-a fisit lamentabil) s-a distrus si infrastructura existenta si chiar proprietati private. Asta nu e OK deloc! :(

BTW in afara de firma de securitate mai era cineva pe acolo ... macar sa dea cu matura ...?

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti bogd_an

Era totul inghetat si doar in momentul in care am vazut podul mi-am dat seama ca sunt pe aliniamentul autostrazii. Nu stiu exact cat de elevata e fata de sol, dar cu Fiesta nu am avut nicio problema sa o traversez.

Firma de securitate statea mai mult din cauza minoritatilor care s-au asezat la marginea comunei Stefanesti, nu cred ca pazeau neaparat traversarea... Daca nu iti rupi masina, cum sa te opreasca ei?!

Poate reusesc saptamana viitoare sa mai ajung prin zona, fac si niste poze cu ocazia asta.

Imi amintesc ca am trecut si pe langa statia de betoane a celor de la Impresa Pizzarotti, nu parea parasita. Mai departe de drum se zareau niste pile turnate, cred ca peste calea ferata B-Urziceni, unele parca aveau si grinzi montate, dar erau altele depozitate in imprejurimi...

Imi aduc aminte de un episod de vara-trecuta, am urcat pe autostrada, tot langa Stefanesti, tocmai supratraversasera raul Cretuleasca, l-am intrebat pe un baiat de acolo daca stie ceva, cand o termina si mi-a raspuns ca se vrea pana la sfarsitul anului. Mai sunt 4 luni si se face un an de atunci si autostrada tot nu e gata...
Insa in ziua aia erau 40 de lucratori, poate mai bine, toata lumea tragea tare desi era o caldura groaznica!

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Ar fi super sa reusesti niste poze.

Eu am fost in acest w/e in comuna Gherghita (prima din jud. Prahova prin care trece autostrada dinspre Bucuresti). Din pacate nu am ajuns sa fac si poze dar localnicii mi-au spus ca se lucreaza la podul peste Prahova si ca "se doreste" (cel putin din partea constrauctorilor) sa ii dea drumul anul acesta.

Podul peste Prahova (ca si cel peste Ialomita) sunt puncte critice in traseu.

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Si un articol cam trist. Sper ca reporterul sa aiba doar un punct de vedere pesimist si realitatea sa-l contrazica.

http://www.financiarul.com/articol_58339/autostrada-bucuresti---ploiesti-bantuita-de-criza-si-de-nepasarea-constructorilor.html

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Goldmund

@Tavi,
ghinionul e ca Romania e condusa de oameni care habar nu au de infrastructura "europeana", de ce e in UE - si daca stiu si lasa lucrurile asa, sunt aproape criminali.

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Dominatrix

Explicatia e foarte simpla: atat timp cat autostrazile aduc voturi mult mai putine decat cresterea pensiilor si salariilor bugetariilor, e limpede de ce guvernantilor li se rupe in asfalt de autostrazi si cai ferate. Numarul pensionarilor este mai mare decat numarul celor in campul muncii, deci batalia pentru voturi si castigarea alegerilor aici se duce. Daca ati avea de ales intre sa zicem 300 km de autostrazi si cresterea pensiilor cu 10%, iar numarul de voturi suplimentare de pe urma cresterii pensiilor ar fi cel putin dublu fata de cel al construire al autostrazilor voi ce ati alege? Si in plus de asta, oamenii din orasele mari ( cei care vor autostrazi in general ) ies la vot in proportie mult mai mica decat cei de la sate, si iata in acest mod avem imaginea completa a "cetateanului majoritar", vorba celor de la Catavencu.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tom

Asta spunea un prieten care la momentul plecarii sale in Canada era in conducerea locala a unui partid din Conventia Democratica, aflata atunci la putere:
"Votul universal e un dezastru pentru Romania."

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 83
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: A3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420952 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use