Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

Topic: Hărți, semnalistică, afișaje și alte metode de informare a călătorilor

89 posts, 7593 views

Go to page:  1 2 3 4 5 6 7

📖 Pagination options
Re: Hărți, semnalistică, afișaje și alte metode de informare a călătorilor cosminduru

Nu, când urmează o stație cu altă linie comună se resetează corect, numai când liniile dispar se întâmplă bug-ul respectiv.
Mă rog, am pus și o fotografie la un moment dat. Voi mai urmări și dacă văd manifestându-se am să exemplific.

Re: Discuții diverse despre transportul în comun Vasile52

cosminduru wrote here:
Pe tramvaiele noi, Astra, deși este același afișaj, nu sunt deloc trecute legături. Este un haos și o inconsistență tipic românească, de aceea și în vehiculele vechi găseam acela afișaje mai rudimentare cu ore greșite, date aiurea, stații complet bulversate, etc. Mai bine le oprești decât să induci călătorii în eroare, bine că bucureștenii știu oarecum ce trebuie să folosească și unde să coboare și nu se bazează pe aceste informații de pe afișaje.

Legaturile stiu ca sunt adaugate manual deci cel mai bine te adresezi unitati de exploatare.

Re: Hărți, semnalistică, afișaje și alte metode de informare a călătorilor tramlovr

De ce nu sunt trecute toate legăturile totuși?

De exemplu in stația "Complex Grozăvești" (linia 90), nu exista nicio legătură trecută, deși acolo este posibilă corespondența cu liniile 1, 10, 11, 105 și M1.

De ce nu au adoptat cei de la STB (sau mă rog, TPBI) ceva similar cu ce face Metrorex, care arată tot ce trece prin zonă?

Re: Hărți, semnalistică, afișaje și alte metode de informare a călătorilor Vasile52

Din ce stiu eu la STB conventia este ca se pun la legaturi doar liniile din aceeasi statie nu si cele de langa si nu adauga la legaturi nici ceilalti operatori, daca gresesc sa ma corecteze cineva.

Cat despre restul, cel mai bine vorbeste cu cei de la TPBI.

Re: Hărți, semnalistică, afișaje și alte metode de informare a călătorilor cosminduru

Da, din aceeași stație, adică o informație complet inutilă.
Conceptul de legătură presupune schimbarea cu un alt mijloc de transport din zonă, schimbare care este foarte posibil să se petreacă cu o scurtă deplasare pietonală într-o altă stație. Deoarece liniile de legătură pot să circule pe un traseu perpendicular, sau în subteran, sau la pasaj..

Go to page:  1 2 3 4 5 6 7

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2331 forum members have written 425484 posts in 5292 topics and 516 subforums.

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”