Transportul feroviar în RomâniaPrezentări și discuții - material rulantLocomotive electrice

 

Topic: Locomotive 060-EA modernizate de Softronic Craiova cu motoare asincrone și ETCS (începând din 2024)

69 posts, 16535 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Locomotive 060-EA modernizate de Softronic Craiova cu motoare asincrone și ETCS (începând din 2024) SirVlady

Cea de a 3-a locomotivă expediată la Softronic este EA 331 (Brașov). În aceste momente este expediată cu un tren convoi de la Brașov la Cernele.

 


Re: Locomotive 060-EA modernizate de Softronic Craiova cu motoare asincrone și ETCS (începând din 2024) SirVlady

Update: NU a plecat EA 331, aceasta fiind în parcul activ al depoului Brașov. Îmi cer scuze pentru confuzia pe care am generat-o.  :mrgreen:

 


Re: Locomotive 060-EA modernizate de Softronic Craiova cu motoare asincrone și ETCS (începând din 2024) Gabi23

EA 295 (Depoul Brașov) a ajuns pentru modernizare la Softronic.

 




Re: Locomotive 060-EA modernizate de Softronic Craiova cu motoare asincrone și ETCS (începând din 2024) PheonixLema_BV

Imi cer scuze ca repet intrebarea,dar ce schema de vopsire vor iesi?

 


Re: Locomotive 060-EA modernizate de Softronic Craiova cu motoare asincrone și ETCS (începând din 2024) Costin

@PheonixLema_BV avertisment pentru incalcarea punctului I.5 din regulamentul forumului, pe care l-ai citit si cu care ai confirmat ca esti de acord, la inregistrare.

 


Re: Locomotive 060-EA modernizate de Softronic Craiova cu motoare asincrone și ETCS (începând din 2024) Luca01

EA 139 și EA 350 aflate la Softronic în vederea modernizării. Sursa B1 TV, Drumurile Noastre





 


Re: Locomotive 060-EA modernizate de Softronic Craiova cu motoare asincrone și ETCS (începând din 2024) Luca01

În difuzarea din data de 30 iunie a emisiunii Drumurile Noastre de la B1 TV, se poate observa stadiul de lucru al locomotivelor 229, 318 și 295. De remarcat că s-a renunțat la vechiul aspect, precum cel de pe primele locomotive LEMA până la 016, în favoarea aspectului care se regăsește pe locomotivele LEMA fabricate la momentul actual la Softronic.

229




318




295


 


Re: Locomotive 060-EA modernizate de Softronic Craiova cu motoare asincrone și ETCS (începând din 2024) Luca01

Las și în acest topic mesajele mele referitoare la aspectul adoptat inițial al locomotivelor modernizate la Softronic. Din ce-mi dau seama, la momentul în care am postat eu mesajele în celălalt topic, referitor acum la locomotivele modernizate la Reloc, topicul era despre locomotivele modernizate la Softronic.
Luca01 wrote here:
Au apărut imagini la emisiunea Drumurile Noastre cu stadiul de modernizare al uneia dintre cele două locomotive ce se află acum la modernizare acolo. Se poate observa cum locomotiva a prins formă, fiind o formă foarte asemănătoarele cu primele 16 locomotive LEMA fabricate tot la Softronic, o diferență fiind farurile ce vor fi precum cele aplicate în prezent la locomotivele LEMA ce ies din uzină. De asemenea, se mai poate observa ce a rămas din locomotiva din care se face modernizarea (probabil EA 229, de ea s-au apucat prima dată să o modernizeze), rămânând doar șasiul fără capete. Emisiunea completă se poate găsi aici: https://www.b1tv.ro/inregistrari/drumuri ... -04-2024







Luca01 wrote here:
adisoft1991s wrote here:
Transmontana 001 a fost astazi cu IR 1596. iar iau schimbat turnusul :cry:
002 cred ca deja a parasit Romania :cry:

Pentru comparație, las aici o fotografie cu LEMA 003 în timp ce se afla în aproximativ același stadiu de lucru, fotografie prezentă în mesajul citat.



 


Re: Locomotive 060-EA modernizate de Softronic Craiova cu motoare asincrone și ETCS (începând din 2024) punmeister

Luca01 wrote here:
În difuzarea din data de 30 iunie a emisiunii Drumurile Noastre de la B1 TV, se poate observa stadiul de lucru al locomotivelor 229, 318 și 295. De remarcat că s-a renunțat la vechiul aspect, precum cel de pe primele locomotive LEMA până la 016, în favoarea aspectului care se regăsește pe locomotivele LEMA fabricate la momentul actual la Softronic.

229




318




295




Pai la cum arata vad ca fac Transmontane direct din vechile EAuri.

 


Re: Locomotive 060-EA modernizate de Softronic Craiova cu motoare asincrone și ETCS (începând din 2024) Luca01

Da, locomotivele Transmontana sunt la bază locomotive 060-EA, dar construite la Softronic.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Locomotive 060-EA modernizate de Softronic Craiova cu motoare asincrone și ETCS (începând din 2024) GPS

Pare că vine o mască peste. Din ce văd la 318 se vede în interior forma din primele postări.

 


Re: Locomotive 060-EA modernizate de Softronic Craiova cu motoare asincrone și ETCS (începând din 2024) Luca01

Da, aveți perfectă dreptate, aceea este doar o mască, cele două fotografii în care arată precum primele Transmontana fabricate reprezintă doar un stadiu de lucru al locomotivelor. În aceste fotografii se vede clar pe exterior masca aplicată, fiind ceva mai șlefuită, iar pe interior se vede botul îndoit aplicat înainte de aplicarea măștii, dar și masca.





 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Locomotive electrice  • 
Choose destination

Since our 2385 forum members have written 430476 posts in 5346 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use