MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5469 posts, 1107338 views

Go to page:  1  ... 385 386 387 388 389 390 391

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre Metrorex Luca M.

Pai chestia e ca nici eu nu stiu daca doar intorc acolo sau se duc in depou. Eu vad pe traseu trenuri care afiseaza ba “Berceni” ba “Tudor Arghezi” ba “Dimitrie Leonida”.
Cand afiseaza Dimitrie Leonida am inteles ca se retrag in depou, dar acum nu stiu pentru ce mai merg si cu destinatia Berceni…

M-am gandit ca odata cu deschiderea statiei Tudor Arghezi toate trenurile vor ajunge pana acolo. Acum daca ei inca mai intorc si la Berceni…

• sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

La Leonida este intrarea in depoul subteran, la Berceni este cel suprateran.

Re: Discuții diverse despre Metrorex sorin.niculescu_

Am întrebat la Metrorex legat de vreo intrare subterană în depoul Berceni și mi s-a răspuns că ei nu știu nimic despre așa ceva… Poate crea cineva o schemă cu liniile dintre Dimitrie Leonida și intrarea subterană în Depoul Berceni? Desigur, dacă are timp și dorește. Revenind, eu chiar nu știam până acum că Depoul Berceni e pe două nivele, respectiv subteran și suprateran.

P.S.: Mi se pare foarte amuzant cum, din nou, îi întrebasem la un moment dat (asta acum vreo doi ani) pe cei de la Metrorex în legătură cu o „extensie” a stației Politehnica pe sensul către Preciziei care avea plăci de ceramică (să mă iertați dacă greșesc) asemănătoare cu cele din stația Constantin Brâncuși, iar ei mi-au zis că ei nu știu nimic despre asta și că vor verifica intern situația :))). Ulterior, tot de unul singur, am aflat că acea „extensie” a fost făcută special pentru a conecta liftul de peron.

Re: Discuții diverse despre Metrorex Dragos31

Depoul este doar in subteran (accesul trenurilor se face de la Dimitire Leonida).

La suprafata (adiacent statiei Berceni) este hala de parcare. Aici se poate intra atat dinspre Leonida, cat si dinspre Tudor Arghezi.

• sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Este o chestie de semantica faptul ca ii spui "hala de parcare" sau "depou". Care ar fi diferența?
P.S. Pana și Metrorex vad ca denumește hala "depou".
https://www.facebook.com/share/p/Swi7XoYVFA1LTp1L/

Re: Discuții diverse despre Metrorex shoppy

Dupa dex depoul si remiza inseamna acelasi lucru, constructie unde se adapostesc si se repara locomotive si vagoane, poate ca daca nu se repara atunci ii spun parcare.

La depoul de tramvai, metrou, EMU/DMU se face foarte puternic distinctia intre liniile de parcare si cele de atelier, liniile de parcare sunt folosite zilnic la inceputul si sfarsitul programului si sunt gestionate din dispecerat in timp ce liniile din atelier se folosesc mult mai putin si pot sa fie gestionate local.

Re: Discuții diverse despre Metrorex Mihaidraghici

sab wrote here:
Este o chestie de semantica faptul ca ii spui "hala de parcare" sau "depou". Care ar fi diferența?
P.S. Pana și Metrorex vad ca denumește hala "depou".
https://www.facebook.com/share/p/Swi7XoYVFA1LTp1L/

Hala de parcare are scopul din denumire. Anume de a gara peste noapte si nu numai trenurile de metrou. Depoul este dedicat pentru revizii si reparatii.

Re: Discuții diverse despre Metrorex Mihaidraghici

sorin.niculescu_ wrote here:
Am întrebat la Metrorex legat de vreo intrare subterană în depoul Berceni și mi s-a răspuns că ei nu știu nimic despre așa ceva… Poate crea cineva o schemă cu liniile dintre Dimitrie Leonida și intrarea subterană în Depoul Berceni? Desigur, dacă are timp și dorește. Revenind, eu chiar nu știam până acum că Depoul Berceni e pe două nivele, respectiv subteran și suprateran.

P.S.: Mi se pare foarte amuzant cum, din nou, îi întrebasem la un moment dat (asta acum vreo doi ani) pe cei de la Metrorex în legătură cu o „extensie” a stației Politehnica pe sensul către Preciziei care avea plăci de ceramică (să mă iertați dacă greșesc) asemănătoare cu cele din stația Constantin Brâncuși, iar ei mi-au zis că ei nu știu nimic despre asta și că vor verifica intern situația :))). Ulterior, tot de unul singur, am aflat că acea „extensie” a fost făcută special pentru a conecta liftul de peron.
Desen fără titlu.png (16.42 KB; downloaded 219 times)

Re: Discuții diverse despre Metrorex sorin.niculescu_

Poate e o întrebare stupidă, dar chiar sunt curios: trenurile de pe M2 ar avea voie, în caz de grindină, să circule pe porțiunea Dimitrie Leonida-Tudor Arghezi? Le-ar dăuna cu ceva? Ar merge mai încet?

P.S.: Mulțumesc @Mihaidraghici pentru schemă!

Go to page:  1  ... 385 386 387 388 389 390 391

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2314 forum members have written 423856 posts in 5275 topics and 515 subforums.

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”