Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport rutierAutobuze, autocare, microbuze

Topic: Ikarbus

3 posts, 172 views
Ikarbus ByOnu

Un autobuz Ikarbus, banuiesc model Ik4, la una dintre dintre expozitiile Yugoslaviei organizate la Romexpo. Undeva in anii '70 estimez.

Sursa foto: captura video Cineclic.
autobuz yugoslavia.png (1.05 MB; downloaded 183 times)

• ADK
  • Posted:
  •  

Re: Ikarbus ADK

Probabil în prima parte a anilor '70, datorită grilei frontale vechi.

Ikarbus a lansat și IK5, care era la bază un MAN 890. Nu știu însă cât de popular a fost...

Re: Ikarbus 1689

Un amanunt interesant de remarcat sint cele patru fante de aerisire de deasupra parbrizului, cite doua pe fiecare parte, plasate simetric.

Le-am vazut la unul din IK4-urile reactivate din parcul rece Dumitru Petrescu, insa acestea nu mai apar in captura de ecran cu un IK 4 la Timpuri Noi pe care am postat-o in topicul de istorie a vehiculelor ITB.

Un alt amanunt interesant e ca sigla de pe grila e IKARUS(Z), similara cu primele modele de IK 4 (de exp. Volvo - am postat citeva imagini cu acestea tot acolo ). IK 4-urile ITB n-au avut acea sigla, ci doar IK 4.

De notat ca - desi unele placute VIN au mentionat ca model IK 4R (probabil de la Romania) - sigla a fost intotdeauna IK 4 (spre deosebire de cele din Belgrad - IK 4 B - si Polonia - IK 4 P).

Tind sa cred ca imaginea de la Romexpo e anterioara importului primului lot de IK 4 in Romania (ceea ce ar insemna 1973 pe baza informatiilor existente). Posibil sa fi fost adus la expozitie tocmai pentru a finaliza acel contract…
Sa nu uitam ca aceea e perioada de apogeu a relatiilor comerciale dintre RSR si RSFI (Portile de Fier, IAR 93 etc.).

Oricum, o imagine extrem de valoroasa !

Multumiri pentru aceasta bucata de istorie.

Home page  • 
Parent forum: Autobuze, autocare, microbuze  • 
Choose destination

Since our 2319 forum members have written 423976 posts in 5278 topics and 516 subforums.

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”