Regiunile RomânieiTransilvaniaJudețul BrașovTransportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)

 

Topic: Autobuze Mercedes-Benz Citaro G (ex. Viena)

20 posts, 2896 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro G (ex. Viena) Albert

Autobuzele sunt foarte ok și felicitări RATBV pentru achiziție! Ar fi fost bune si pentru București aceste autobuze.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro G (ex. Viena) ADK

Normal că autobuzele n-ar trebui să fie rele, însă dacă susțineam achiziția... că ce e nemaipomenit, dacă criticam, că sunt mașini foarte bune ș.a.m.d.

Personal îmi plac, Citaro find un autobuz bine gândit pentru companiile de transport locale, inclusiv în varianta sh.

La Cluj se cumpăraseră un MAN NM223F (394), aparent modern, dar se vedea ca pe o fosilă...

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro G (ex. Viena) SPA29

Eu nu sunt de acord ca autobuzele sunt "foarte ok". Este nevoie de articulate, dar nu vechituri cu mentenanta facuta cum trebuie dincolo. Aici vor fi vai de mama lor. Cu tot cu vopseaua verde, tot vor fi "tunate".

Faptul ca au kilometri putini, eu il vad ca dezavantaj. Inseamna ca sunt statute si coapte.
Cand vor cadea primii senzori, vor sta cu lunile sau vor fi carpite in stil Menarini, in cazul fericit.

Multi uita sau habar nu au cum s-a pricopsit RAT cu aceste autobuze. Totul a plecat de la licitatia aproape-aranjata pentru Volvo-uri, nu pentru a indeplini nevoia reala de lipsa a articulatelor.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro G (ex. Viena) Prichindel200

Dupa parerea mea, depinde si grija calatorilor fata de aceste autobuze, daca se intampla ca de obicei pe 710...no comment atunci.

Faptul ca Menarinibus au fost carpite...e foarte nasol, mai ales ca sunt autobuze relativ noi, n-am mai pomenit autobuz modern cu perdele si abtibilde peste tot. Am inteles ca este posibil sa le "tuneze" si pe acestea, dar nu mai continui cu Menarinibus, ca suntem la subiectul Citaro C2G. Probabil ca gresesc, dar numai in Romania am vazut autobuze "tunate", ca ale noastre.  :)

Oricum, faptul ca le-au vopsit ca sa se potriveasca cu celelalte autobuze...nu e chiar atat de rau, dar stati sa vedeti cand se ia vopseaua cum va fi. Sa speram ca nu ajung ca fostele MAZ-uri, totusi...

Momentan nu imi pot face un punct de vedere in legatura cu ele, probabil din iunie, cand voi calatori cu ele.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro G (ex. Viena) TTony2829

SPA29 wrote here:
Eu nu sunt de acord ca autobuzele sunt "foarte ok". Este nevoie de articulate, dar nu vechituri cu mentenanta facuta cum trebuie dincolo. Aici vor fi vai de mama lor. Cu tot cu vopseaua verde, tot vor fi "tunate".

Vechituri? Chiar dacă au zece ani, acesta nu este singurul factor care determină starea lor. Daca au avut parte de mentenanță bună, cu atât mai bine.

Gama Citaro C2 o consider încă nouă, și nu cred că se va vedea vârsta atunci când vor intra în circulație.

Trebuie neapărat să dau un exemplu concret: la Bistrița au fost cumpărate în 2022 niște Citaro C2, fabricate tot în 2014. Acestea se prezintă foarte bine din toate punctele de vedere, cu tot cu mentenanța cel mult mediocră pe care au avut-o.

 


Re: Autobuze Mercedes-Benz Citaro G (ex. Viena) Prichindel200

Depinde si intretinerea acestora, la Brasov nu prea am vazut autobuze intretinute bine, iau ca exemplu vechiturile BMC Procity, care au ajuns vai de capul lor, majoritatea au fost retrase si arata in ultimul hal.

Avand in vedere faptul ca aceste autobuze vor circula pe 710, unde nu prea am vazut civilizatie, garantez ca vor fi vai de mama lor, asa cum a zis SPA29, dar nu vorbesc numai de linia 710, un comportament neadecvat din partea calatorilor poate sa apara pe orice linie, doar ca discutam momentan de Citaro C2G.

Totusi, am impresia ca aceste autobuze au fost o alegere mai buna fata de Volvo-uri, mai ales ca masina pentru testare a fost oribila, deci...sa vedem de ce sunt in stare vienezele. :)

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Brașov (SC RATBV SA)  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422420 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use