Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTroleibuze STB

 

Topic: Repartizarea troleibuzelor

351 posts, 109037 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26
 
 

📖 Pagination options
Re: Repartizarea troleibuzelor Cezar210

De ce să se renunțe la o întreagă linie "modernizată" cu Solaris pentru a fi rezerve pentru alte linii..mi se pare prea mult. Nu văd o așa mare problemă la circulația autobuzelor pe linii de troleibuz, care au fost comasate cu unele de autobuz, pentru că ele pot fi formate din parcul liniei de troleibuz înainte de comasare + mai multe troleibuze noi + o completare cu autobuzele liniei de autobuz înainte de comasare.
Totuși, înlocuitoare pentru Solaris pe linia 97 puteau fi și ar fi trebuit să fie autobuzele Hybrid, nu Citaro Euro 3/4, ținând cont că au rămas "libere" multe după desființarea liniei 133. S-a ales redistribuirea lor pe alte linii în detrimentul tinerii lor ca rezerve, ceea ce este bine, dar măcar 4 ar fi trebuit să fie disponibile pentru înlocuirea unor troleibuze Solaris.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea troleibuzelor GPS

Cele 4 ture de Obregia ar trebui să fie cu hibrid. Euro 3/4 au apărut pentru că Depoul Berceni are în exploatare acest tip de vehicule. Dacă era exclusiv de troleibuze, acele ture extra erau acoperite de Obregia cu alte vehicule pe care le au ei.

 


Re: Repartizarea troleibuzelor cris_m

Azi am remarcat o chestie ciudata, la primul schimb depoul Berceni a repartizat doar troleibuze (cel putin la ora 8:00 dimineata asa erau). La al doilea schimb au aparut in peisaj 4203, 4962 si 4884. Mi-e greu sa cred ca s-au defectat 3 troleibuze intr-un interval atat de scurt. Mai degraba tind sa cred ca nu toti soferii au scolarizare pe Solaris pentru a putea iesi pe traseu cu ele. Aveti idee daca este asa sau nu? Mi s-ar parea jenant ca din aceasta cauza sa nu fie numarul maxim de troleibuze alocat...
20240426_192706.jpg (1.69 MB; downloaded 1948 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea troleibuzelor ADK

Respectivele menționate aparțin de Nițu Vasile să subînțeleg, că linia are ture și de la Obregia.

Însă din ce am vorbit ieri cu un amic de la Berceni, sunt șoferi care le... refuză, pentru că au existat niște discuții că conducătorii auto ai depoului le-au stricat și le strică în continuare (cică sunt venite de la Bujoreni cu diverse defecte, în special electronice), că nu știu să le conducă etc deși au făcut instruire. Un șofer ar avea deja de plată că nu știu ce a defectat la cuplare (probabil rândunicile), dar cică captatorii nu se lipesc de fire corespunzător...

 


Re: Repartizarea troleibuzelor cris_m

Nu se lipesc pentru ca nu stiu sa opreasca. La 2 km de bordura n-au cum sa se aseze randunicile pe fir...

Deci cum am banuit, exploatare deficitara marca STB SA. Daca de acum sunt asa, mare minune sa prinda 8 ani de exploatare...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea troleibuzelor ADK

Adevărul e că Solaris-urile par delicate, cel puțin modelul acesta. Normal ar trebui să reziste vreo 2 decenii, cât ar ține un troleibuz, deci să le avem și după anul 2040 (însă mai greu când au electronică la tot pasul...).

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea troleibuzelor GPS

Cum se face că la Târgu Jiu unde oamenii ăia au condus doar trolee Rocar, model 1980, s-au obișnuit și nu se strică nimic nici la cuplare, nici la electronică etc., dar la STB sunt mereu probleme?

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Repartizarea troleibuzelor ADK

...sau cel puțin nu știm noi de eventuale defecțiuni.

La Tg. Jiu s-a schimbat și rețeaua (sau cel puțin așa știu, nu au circulat pe rețeaua veche), pe când în București e cam aceeași rețea de când erau TV20E-urile...

 


Re: Repartizarea troleibuzelor shoppy

Poate sunt ceilalți titulari în concediu și de aceea ies doar dimineața.

 


Re: Repartizarea troleibuzelor ikarus13

Chiar daca titularii sunt in concediu, vehiculele ies pe traseu cu alti soferi care nu sunt titulari/au vehiculele defecte. Regula de care spui nu mai este valabila de cativa ani.

 


Re: Repartizarea troleibuzelor Daniel72

Da, sunt defecte in special cu bateriile pentru autonomie.
Pana când nu vor veni și celelalte troleibuze Solaris din Polonia vom mai vedea euro 3/4 și hibrid pe linia 97.
Apropo știe cineva cate Solaris mai sunt de venit?

 


Re: Repartizarea troleibuzelor Gabi23

Sunt recepționate și intrate în exploatare 71 din 100.

 


Re: Repartizarea troleibuzelor Daniel72

Mulțumesc!

 


Re: Repartizarea troleibuzelor 1689

Exista vreo informatie actualizata unde vor fi distribuite cele 29 de Solaris ramase a fi livrate ?

 


Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Troleibuze STB  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421830 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use