Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi Ilfov

 

Topic: Întrebari și răspunsuri

1058 posts, 308695 views
 
Go to page:  1  ... 70 71 72 73 74 75 76
 
 

📖 Pagination options
Re: Întrebari și răspunsuri ByOnu

Hmmm. Am luat toate comunicatele oficiale ale RATB din perioada 2008-2012 la mana (incepand cu aceasta pagina https://stbsa.ro/arhiva?p=387 ) si CTRL+F nu a rezultat pe niciuna dintre pagini modificarea traseului lui 101.

M-ar interesa sa pot identifica perioada in care linia 101 a avut traseul din fotografia precedenta.

Placa de traseu mi-a fost donata pentru autobuz. A fost o placa utilizata la autobuzele RdS.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Întrebari și răspunsuri V2A

Linia 101 a fost scurtată la Obor din 09.11.2013 (https://stbsa.ro/arhiva?p=337 - comunicatul 319).

 


Re: Întrebari și răspunsuri rosetti61

Pe traseul de pe placa 101 a circulat din octombrie 1995 pana in noiembrie 2013; traseul actual l-a mai avut intre 1988 si 1995.

 


Re: Întrebari și răspunsuri 1689

rosetti61 wrote here:
[…]. Bucla din 1982, dintre soselele Oltenitei si Berceni nu e cea originala, amplasamentul initial era "La Castani". Relocarea spre Berceni s-a facut odata cu modernizarea intersectiei, la inceputul anilor '70 - Aleea de langa BIG, unde intorceau troleibuzele era fostul traseu al strazii Nitu Vasile spre Oltenitei-Berceni de dinainte de modernizare (vezi ortofoto 1966 pe fostulbucuresti).


Cu tot respectul pentru acuratetea documentarii pe care o oferiti pe forum, de data aceasta imi permit - pe baza informatiilor de incredere ale martorilor oculari din perioada respectiva  - sa va contrazic. Bucla de intoarcere de la Mandravela a existat pe locatia dintre cele doua guri de metrou cel putin de la sfirsitul anilor ‘50.

Adun in continuare informatii despre aliniamentul strazii Nitu Vasile inainte de constructia Big-ului si revin, insa ceea ce pot sa va spun cu siguranta e ca amplasamentul Cimitirului Buna Vestire nu s-a modificat iar cladirea scolii 190 - fostul Liceu Sportiv la mijlocul anilor ‘60 - a ramas neschimbata ca pozitie.

 


Re: Întrebari și răspunsuri rosetti61

Capturi de pe fostul bucuresti (am vrut sa desenez peste si nu mi-a iesit). In 1966 capatul tramvaiului este dupa intersectia caii Vacaresti cu Oltenitei, pe partea nordica (cum ar veni azi spre intrarea in targ). Se vede urma buclei si chiar un tramvai pe ea; dreptunghiul alb de pe platoul de langa poate fi chiar dispeceratul ITB. Strada Nitu Vasile este cea dreapta care urca spre Oltenitei (se vede si scoala)
sudului66.jpg (229.18 KB; downloaded 461 times)

In 1980 (ca era mai clara) avem configuratia stiuta pana azi, minus pasajul. Nitu Vasile coteste ca sa fie in ax cu Vacaresti- -"fostul traseu" se refera numai la bucatica aia dreapta ramasa, unde era statia de urcare pentru troleibuze cand intorceau langa BIG. Bucla tramvaiului este unde e acum metroul, este vizibila, chiar cu un tramvai din care se vede numai spatele; unde e portiunea mai deschisa de langa sos. Oltenitei era statia de urcare, cu linie curenta si bretea. Modul de circulatie era din sos Berceni cu iesire tot in Berceni si apoi in Oltenitei
sudului80.jpg (223.56 KB; downloaded 461 times)

 


Re: Întrebari și răspunsuri nokia2110

De ce a fost scrutat 101? Eu visam la prelugnirea lui în Tei.

 


Re: Întrebari și răspunsuri cris_m

Pentru ca in lipsa unui culoar unic statea blocat in trafic pe Soseaua Colentina.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Întrebari și răspunsuri ADK

Normal liniile se tot prelungesc (sau comasează, ca 97+133, 173+232 sau 300+381), deci nu cred că ar fi stricat 101 la Tei (doar să fie și cerere), că spre Colentina nu-și avea rostul pentru că sunt deja 21 și 66. Acum ar exista coluarul pe linia tramvaiului.

Deși și prelungirile astea sunt relativ obositoare, 102 fusese spartă mai demult în două (102 și 202), iar acum e din nou o singură mașină. Unii ziceau că pentru profit, alții pentru că oboseai la volan, dar trebuie să faci și transportul atractiv (dacă de la moară până la gară schimbi 3 linii... ajungi sa-ți bagi picioarele).

 


Go to page:  1  ... 70 71 72 73 74 75 76
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului în comun din București şi Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421748 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use