Regiunile RomânieiOlteniaJudețul DoljTransportul în comun din municipiul Craiova (RAT SRL)

 

Topic: Autobuzele MAN NL202 și SL222 ale RAT Craiova

35 posts, 14950 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele MAN NL202 și SL222 ale RAT Craiova ADK

Dacă sunt suficiente autobuze moderne, restul vechiturilor vor rămâne în parcul rece probabil mult și bine (judecând cât au stat DAC-urile). Asta dacă nu sunt determinate să fie reactivate din cauza eventualelor defecțiuni ale autobuzelor noi (vezi CT Bus).

 


Re: Autobuzele MAN NL202 și SL222 ale RAT Craiova andreir14

Pana la urma, vor fi pastrate urmatoarele vehicule, cel mai probabil ca rezerve:

MAN SL222: 426
MAN NL202: 429, 432, 436.

Restul au fost retrase definitiv din circulatie.

 


Re: Autobuzele MAN NL202 și SL222 ale RAT Craiova Andrew33845

Man-ul #436 a primit *recent* niste capace la roti, similar cu ce este pe unele dintre BMC-uri si Solaris-uri. L-am vazut astazi in zona Salii Polivalente. Stiu ca nu este tocmai un breaking news dar faptul ca masina e inca in functiune si dupa 30 de ani de la fabricare mi se pare incredibil.

 



Re: Autobuzele MAN NL202 și SL222 ale RAT Craiova Andrew33845

Salutare! Din pacate, acesta fiind un vehicul foarte vechi din 1995 care este foarte aproape sa fie retras definitiv din circulatie, atat masina #436, cat si celelalte doua man-uri #429 si #432 au devenit foarte dificil de gasit, acestea fiind scoase din ce in ce mai rar pe traseu odata cu sosirea autobuzelor noi. ( cel mai probabil cand vor veni urmatoarele 22 de autobuze prin PNRR se vor retrage si masinile ramase ).

 


Re: Autobuzele MAN NL202 și SL222 ale RAT Craiova Andrew33845

Am avut ocazia sa gasesc MAN-ul #436 astazi, acesta fiind repartizat pe Linia 4. Sincer sa fiu ii ar fi prins bine o revopsire atunci cand ii a fost reinnoit ITP-ul :))
Pe langa asta, eu consider ca aceste autobuze vor fi pastrate in continuare chiar daca se vor aduce alte autobuze noi, sau cel putin pana cand acestea se vor defecta definitiv, chiar si daca au fost luate second-hand, sunt de o calitate buna, si destul de comfortabile avand in vedere cat de vechi sunt.
WhatsApp Image 2024-03-20 at 14.13.56.jpeg (191.51 KB; downloaded 606 times)

 


Re: Autobuzele MAN NL202 și SL222 ale RAT Craiova andreir14

Autobuzul in cauza a primit o revopsire completa si o cosmetizare a interiorului acum 4 ani. De la o masina neingrijita si carpita in ultimul hal, care se defecta destul de des, a ajuns printre cele mai ingrijite NL-uri (alaturi de 432, tot revopsit + cosmetizat si "tunat" in 2020, cand titularul de pe DAC-ul 418 a trecut pe acest autobuz) din oras. Nu cred ca o sa mai primeasca in viitor un astfel de "tratament", iar ITP-ul oricum e facut tot de catre cei de la RAT, deci pot sa treaca cu vederea rugina si alte minusuri estetice si tehnice (chiar daca, in teorie, nu ar trebui).

Intre timp, 429 a fost retras si el din circulatie, astfel ca doar 432 si 436 mai circula, teoretic (plus SL-ul 426).

 


Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Craiova (RAT SRL)  • 
Choose destination

Since our 2289 forum members have written 421198 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use