Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport rutierAutoturisme retro / de epocăRENAULT

 

Topic: Renault 20

6 posts, 331 views
  • ADK
  • Posted:
  •  

Renault 20 ADK

Sursa de inspirație a Daciei 2000, iată un exemplar văzut pe simplybucharest într-o continuă degradare:
DSCN4846.jpg (241.96 KB; downloaded 348 times)

 


Re: Renault 20 1689

Dacia 2000 nu ”s-a inspirat”, ci a fost Renault 20.

Singurele contributii locale la aceasta masina a fost siglele Dacia de pe grila radiator si portbagaj.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Renault 20 ADK

De fapt, este mai corect așa. Termenul de "inspirație" se referă doar când te ghidezi după niște aspecte, nu când o faci 1:1. Dacia 2000 e clar un Renault 20 dar cu o altă "etichetă", deși mașina din imagine este un R20 cu număr vechi, intuiesc că cineva mai cu "posibilități" doar a putut s-o aibă poate încă de pe vremea comunistă, dar clar după anul 2000 n-a mai văzut strada.

Deși mașina se află sigur într-un loc părăsit, nu stătea nimeni (cel puțin sănătos la cap) cu gunoaiele până-n gât, probabil proprietarul e decedat iar moștenitorii sunt plecați în străinătate sau neinteresanți de bunuri. Este păcat mai ales în vremurile actuale, să mai dai la remat așa ceva. Personal supraveghez situația unor mașini (cu intenția să intru în posesia lor, dar doar pentru salvare, nu mă interesează să le recondiționez eu) să nu ajungă fier vechi după decesul proprietarului, deși nici cu proprietara supraviețuitoare nu pot garanta minuni, dar din cele vorbite le va opri de la casare (2 de bună voie, iar al 3-lea de nevoie deoarece este neclară situația acestuia nefind al lor, probabil nu voi putea să-l iau că nu are cum să îmi ofere fișa de vânzare-cumpărare).

 


Re: Renault 20 toni

Inmatricularea cu nr model nou a aparut odata cu cartile de identitate CIV daca nu ma insel si prin anul 2000 s-a trecut complet la nr model nou. Deci exemplarul din poza n-a mai circulat de aproximativ 25 de ani.

Pare foarte ruginit la caroserie, ma indoiesc ca se mai poate recupera cu rugina aia la praguri, probabil si pe dedesupt e la fel, se vede cat de adanc sunt rotile ingropate in pamant. Pe mobile.de este una in stare estetica mult mai buna la 2800e, pe asta ca sa o faci macar la nivelul estetic al aceleia ar costa mii bune de euro.

 


Re: Renault 20 shoppy

Nici nu-mi dau seama cum s-ar putea scoate de acolo fara sa o rupi in bucati, doar sa sapi la mana tot pamantul dimprejur / de dedesubt si apoi sa o pui pe platforme cu roti.

 


Re: Renault 20 Dristorul Nr.3

Dacia 1320 este inspirata din Renault 20/30.

 


Home page  • 
Parent forum: RENAULT  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421277 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use