Transportul feroviar în RomâniaIstoria transportului feroviar din România

 

Topic: Căi ferate abandonate sau desființate

48 posts, 10614 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Căi ferate abandonate sau desființate andrei11

shoppy wrote here:
Liniile care traversau Orhideelor (cea care intra la fabrica de bere si cele 2 care se uneau in mijlocul intersectiei cu Giulesti si mergeau la fabrica de paine) s-au desfintat la inceperea lurarilor la Pasajul Basarab(bine, viaductul Basarab - Grozavesti
34051748_1788421051223776_3729126159573581824_n.jpg (669.59 KB; downloaded 1354 times)

 


Re: Căi ferate abandonate sau desființate shoppy

Da, macazul era langa tufisurile din dreapta.

 


Re: Căi ferate abandonate sau desființate Alina

Mai exista linia din Militari. (Centura - Lujerului - Danny Huwe). Acum se vrea parc pe linie
Revin cu poze.

 


Re: Căi ferate abandonate sau desființate Costin

Da, dar.....

Despre parc se discuta deja aici: https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?t ... ageNum=1

Iar despre liniile din cartierul Militari se discuta aici: https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?t ... ageNum=1

Si ar fi o idee sa arunci un ochi in subforumurile topicelor de mai sus, ca sunt mai multe subiecte de interes deja abordate pe forum.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Căi ferate abandonate sau desființate ADK

Cf. unui comentariu de pe romania594.blogspot.com, o fostă cale ferată mai exista între un depozit de la Abator (șos. Mihai Bravu) și Glina, respectiv pe strada Butuceni (cart. Giulești), doar că cele mai vechi capturi stradale sunt în sinea lor prea noi încât să mai demonstreze câtuși de puțin cele menționate...

Mă uit adesea că fostul București are multă istorie interesantă de oferit, doar că se cam pierde cu trecerea anilor...

 


Re: Căi ferate abandonate sau desființate shoppy

Dupa forma strazilor mi se pare logic sa fi existat o CF in Giulesti pe traseul Butuceni, Cosntructorilor, Petre Popovat, Semanatoarea, am mai dsicutat pe forum dar nu s-au putut gasi dovezi, chiar acele articole au fost postata initial si aici pe forum si am incercat sa le corectam/adaugim cat mai mult.

 


Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului feroviar din România  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421253 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use