Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăTransport rutierCamioane

 

Topic: Camioane Mercedes-Benz

18 posts, 8893 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Camioane Mercedes ADK

O autospecială Mercedes-Benz 1113 de pompieri fotografiată în anul 2010 de către Sergiu Sabo. Nu cred că mai este funcție...


Mercedes-Benz 1113 by Sergiu Sabo, on Flickr

 


Re: Camioane Mercedes-Benz Mark 66

Salutare , eu am vazut un Mercedes LB (tot Autospeciala de Pompieri) de genul ca si cel fotografiat de Sergiu . Era in loc. Ocna Sugatag , Maramures si inca doua dube sau masini de interventi intersante :) in 2019 . Dar cred ca si acesta mai functioneaza si este folosit , daca bine stiu e undeva la Sibiu .

 


Re: Camioane Mercedes-Benz Gabi23

O bijuterie pe roți azi în zona Bucur Obor:
Mercedes-Benz - Bucur Obor - 11.06.2023.jpg (444.14 KB; downloaded 415 times)

 


Re: Camioane Mercedes-Benz BMihai

Dacă tot s-a vorbit despre Mercedes Benz "Kurzhauber", vin și eu cu două link-uri cu un camion cu pompă de beton model 1513. A fost o pompă de beton pe care eu o vedeam destul de des, când eram copil, prin toți anii 90 prin cartierul Aviației și care a participat la ridicarea multor imobile din zona de case a cartierului Herăstrău (zona actualei Str. N.G. Caramfil, fosta Str. Școala Herăstrău).
Am vâzut-o până în anul 2006 când am vorbit cu un șofer de pe ea și zicea că e din anul 1978 și că s-ar fi adus pe vremea aceea asemenea pompe de până la 30 m braț, că atât era necesar la noi în țară. Au fost primele pompe pe camion de la noi din țară. În rest știu că mai erau unele pe șasiu ROMAN.
A fost utilajul meu favorit.
Când lucra, sunetul motorului turat era ca lumea de tot, iar mișcarea brațului era ca unui robot din acela industrial care asamblează mașini, iar sunetul de motor de malaxor de betonieră ROMAN DIESEL era cireașa de pe tort. Pe partea din spate a platformei avea un fel de panou de comandă cu copertină pentru operator. Pe una din uși avea un cap de elefant.
Ce nu înțeleg totuși este de ce fabricantul a trimis la vremea aia un camion Mercedes mai vechi, în loc de noua generație NG.
Dacă dați click pe poză se vede mai bine.

https://www.truck1.ke/construction-machi ... 961.html

https://www.truck1.com.ng/trucks/dropsid ... 281.html

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Camioane  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421235 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use