MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stația Eroii Revoluției

12 posts, 2014 views
Stația Eroii Revoluției Stefan28

Stația Eroii Revoluției a avut parte de o cosmetizare totală ce a constat în vopsirea pereților stației, mai jos atașez câteva poze:






















Și nu în ultimul rând, tot la Eroii Revoluției, la linia 1 sens Pipera, am observat aceste două elemente de cale care au fost "atașate" de șină. Care este mai exact rolul lor? De menționat că cele din poza de mai jos sunt singurele din toată stația, restul liniei 1 și linia 2 neavând aceste elemente de cale. De asemenea, nu cunosc dacă mai sunt prezente și în alte stații...


 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

Pare o improvizație in tara lui "lasă ca merge si așa". Este clar o problema la acel segment de șină.

 


Re: Stația Eroii Revoluției ByOnu

...
20210418_122821.jpg (1.18 MB; downloaded 1634 times)

 


Re: Stația Eroii Revoluției subway guru

@Stefan28
Aceia sunt niste chituci pe bucati de traverse de lemn ce au rolul sa preia solicitarile in locul traverselor bibloc adiacente. E un indiciu clar ca acelele traverse bibloc au ceva probleme. E o solutie de provizorat, nu poate ramane asa la infinit dar pot rezolva problema chiar si pe durata lunga pana se inlocuiesc traversele bibloc problematice.
Deocamdata nu prezinta niciun pericol pentru siguranta circulatiei, din contra.  Daca nu puneau chitucii aia ne procopseam cu o restrictie de viteza de 5km/h :bere:
Din ce vad eu acolo la unul din bibloace e o crapatura urata rau iar la altul e deteriorat un colt. Nu ar fi exclus da floteze nepermis de mult acele traverse in sosonul din fundatie.
Cum nu se intrevad lucrari serioase de reabilitare a caii de rulare pe M2 intr-o perioada de timp cat de cat previzibila e posibil sa mai vedem acest fel de interventii pentru mentinerea circulatiei in parametri acceptabili.
:popa:
Echipa de liniori a actionat asa cum trebuie, nu trebuie criticati pentru treaba asta, din contra, trebuie laudati!  :mrgreen:  :applause:

 


Re: Stația Eroii Revoluției Gabi23

Harta în limbaj Braille a stației:
EROII REVOLUȚIEI - 12.09.2023.jpg (2.03 MB; downloaded 1185 times)

 


Re: Stația Eroii Revoluției survola

Pe cine ajută publicarea ei pe forum?
Toate stațiile au primit aceste hărți.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Stația Eroii Revoluției Utilizator anonim 2

Oare nevazatorii scaneaza cu degetele acea harta, o memoreaza si se pot orienta pe urma prin statie? Mi se pare cam exagetat. Rar reuseste si un om normal.

 


Re: Stația Eroii Revoluției aztec

Nu stiu cati or folosio, dar este extrem de utila... bine..si multa informatie inutila.
Nu uita ca nevazatorii isi compartimenteaza altfel informatiile, si ce pot detecta pe harta este util...ii intereseaza lungimile si intersectile precum si stanga-dreapta. E util sa stie ca are o lungime..apoi va fi o intersecție de marcaj stanga dreapta, scurt si un viraj dreapta si a ajuns unde trebuie....
Asta pt ca are si informatiile pe care le detecteaza pe jos..prin bumbii aia...
Despre marcaje....incearca.
Eu le-am testat oarecum...si aprovimativ, doar pe baza talpilor...mi-a iesit sa ma orientez...doar am deschis ochii de 2 ori...

 


Re: Stația Eroii Revoluției Gabi23

survola wrote here:
Pe cine ajută publicarea ei pe forum?
Toate stațiile au primit aceste hărți.

Vreau să mai fac un mesaj în plus, să mă afirm. Nu știam că s-au montat în stații.
Serios acum, cred totuși că e important, la fel cum ar trebui să contribuie voluntar și alții cu informații, despre stații, construcție, detalii de execuție. Pot fi discuții constructive. Forumul s-a dezvoltat în aproape 14 ani, prin contribuția membrilor.

 


Re: Stația Eroii Revoluției Costin

Utilizator anonim 2 wrote here:
Oare nevazatorii scaneaza cu degetele acea harta, o memoreaza si se pot orienta pe urma prin statie? Mi se pare cam exagetat. Rar reuseste si un om normal.

Nu pot raspunde din punctul meu de vedere, insa pot zice atat: prin lumea civilizata, semafoarele pentru pietoni nu doar ca sunt dotate cu semnale acustice pentru nevazatori, dar dispozitivul care scoate sunete (si care poate avea sau nu si un buton de comanda) are imprimata harta tactila a intersectiei (pozitia trecerii de pietoni, a insulelor si a stalpilor).

Deci daca ala e standardul, atunci ar avea sens si la o scara mai mare, cu statia de metrou.

 


Re: Stația Eroii Revoluției shoppy

Da, si eu care sunt inginer nu sunt in stare sa gatesc cu ochii inchisi fara sa ma tai, sa ma oparesc sau sa dau foc la casa, rezulta ca nici nevazatorii nu ar trebui sa fie in stare, dar sunt, hmm.

Un nevazator nu este doar un om normal care nu vede, in lipsa unui simt acuratetea celorlalte se amplifica automat, inclusiv memoria si orientarea in spatiu, si mai exista si exercitii specifice pentru supravietuit in lumea normala.

 


Re: Stația Eroii Revoluției ByOnu

Panorama.
panorama.jpeg (1.05 MB; downloaded 309 times)

 


Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421244 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use