Infrastructura feroviară din RomâniaComplexul Feroviar București

 

Topic: Liniile industriale din zona Platformei industriale Pipera

3 posts, 475 views
Liniile industriale din zona Platformei industriale Pipera BMihai

Bună ziua,

Lângă M800, în zona barierei de la capătul liniilor STB 112 și 135 exista o stație de betoane care avea și aceea tren. Pe aceea nu o știu așa de bine fiindcă rar treceam pe acolo. Știe cineva ce locomotivă a avut ? Stația de betoane ar exista și acum și e cumpărată de un producător internațional de ciment. Cred că mai are și acum macaraua turn sovietică model KB galbenă pe șine, spre deosebire de cea din Aviației care și aceea a avut o astfel de macara dar a fost demontată mai devreme.

 


Re: Liniile industriale din zona Platformei industriale Pipera fl82

Calea ferata industriala care deservea platforma industriala Pipera se ramifica din magistrală 800 puțin mai la est de pasajul de nivel cu Soseaua Petricani.

Apoi mergea un timp paralel cu magistrală 800, traversa Soseaua Petricani și apoi intra în incinta platformei industriale Pipera, unde deservea mai multe întreprinderi: aceea betonieră, fostul Combinat de prelucrare a lemnului Pipera, întreprinderea Electronica TV (unde se produceau televizoare, casetofoane, sisteme audio, etc), întreprinderea Rocin (unde se produceau tuburi cinescoape pentru televizoare).

Întreprinderile câte erau situate la sud de Bdul. Dimitrie Pompeiu nu erau deservite de cale ferată industriala. Nu cred că a existat vreo cale ferată industriala (în incinta platformei industriale Pipera) care sa traverseze Bdul. Dimitrie Pompeiu.

Macazurile și semnalele de ramificație din locul unde se ramifica din magistrală 800 calea ferată industriala care deservea platforma Pipera erau cred controlate din statia București Băneasa.

In ce an a circulat ultimul tren pe calea ferată industriala câte deservea platforma Pipera ?

 


Re: Liniile industriale din zona Platformei industriale Pipera shoppy

Acum ca s-a curatat maidanul si s-au ingradit niste proprietati pe care a crescut vegetatie, se vede din forma proprietatii ca a mai existat o cf industriala paralela cu cea de pe Avionului care dadea undeva in zona complexului City Point: https://www.google.ro/maps/@44.4878489,2 ... ntry=ttu

 


Home page  • 
Parent forum: Complexul Feroviar București  • 
Choose destination

Since our 2287 forum members have written 421212 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use